Czy warto rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym?

0
1628

Jeśli pracujesz u niemieckiego pracodawcy i odprowadzasz zaliczki na podatek dochodowy, możesz ubiegać się o zwrot podatku. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, poszukaj dobrego specjalisty, który wyjaśni Ci, na czym polega rozliczenie podatku w Niemczech. Dodatkowo pomoże też skompletować i uzupełnić potrzebne dokumenty, dzięki temu cały proces będzie szybszy i prostszy.

Z pewnością warto zainteresować się rozliczeniem podatku w Niemczech. W niektórych przypadkach może być obowiązkowe, w innych dobrowolne. Jeżeli należysz do tej pierwszej kategorii, unikniesz poważnych konsekwencji finansowych. Jednak nawet jeśli nie masz takiego obowiązku, warto zainteresować się tą sprawą. Z rozliczeniem podatku w Niemczech jest związany jego zwrot. Takie rozwiązanie może być w wielu sytuacjach opłacalne. Jeśli pracowałeś legalnie u niemieckiego pracodawcy, odprowadzał za Ciebie zaliczki na podatek dochodowy. Przy rozliczeniu może Ci przysługiwać nadpłata. Warto więc skorzystać z takiej opcji.

Zwrot podatku z Niemiec

Z niemieckim fiskusem możesz się rozliczyć nawet do 4 lat wstecz. To oznacza, że w 2019 roku, możliwe było rozliczenie podatku w Niemczech za rok 2018, 2017, 2016 i 2015. W tym roku termin składania dokumentów został przedłużony do 31 lipca. Warto skorzystać z usług profesjonalnego biura. Pracownicy pomogą Ci we wszystkich formalnościach. Są rzetelni i chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane ze zwrotem nadpłaconego podatku.

Istnieją dwa rodzaje rozliczania podatku w Niemczech: ograniczone i nieograniczone. Pierwszy typ odnosi się do osób, które pracowały legalnie u niemieckiego pracodawcy maksymalnie 183 dni. Co ważne, suma łączna uzyskanych opodatkowanych przychodów jednego podatnika nie może być większa niż równowartość 90% jego dochodów ogólnych. W takiej sytuacji Finanzamt nie naliczy żadnych ulg. Nie można też wspólnie rozliczać się z małżonkiem.

Nieograniczone rozliczenie podatku w Niemczech odnosi się do osób, które pracują u naszych zachodnich sąsiadów więcej niż 183 dni. Jeśli należysz do tej grupy, możesz ubiegać się o różne ulgi. Chodzi tutaj np. o udogodnienia związane z częstymi dojazdami do pracy lub kosztami życia. Pamiętaj, by zbierać faktury i paragony.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Aby ubiegać się o zwrot podatku z Niemczech, musisz przygotować następujące dokumenty:

  • Kserokopia paszportu lub dowodu osobistego;

  • Zaświadczenie UE/EOG o dochodach otrzymywanych w Polsce;

  • Lohnsteuerbescheinigung to karta podatkowa. Zawarta jest tam informacja o wynagrodzeniu. Dokument wystawiany jest przez jednego niemieckiego pracodawcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here