portfel kryptowalutowy

W dobie coraz większej popularności kryptowalut, wiele osób poszukuje podstawowych informacji na temat tych wirtualnych środków płatniczych. Waluta kryptograficzna istnieje tylko i wyłącznie w postaci cyfrowej w odróżnieniu od walut tradycyjnych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Jeżeli więc kryptowalutami można płacić jedynie poprzez specjalnie opracowane wirtualne systemy księgowe, powstaje pytanie, gdzie trzymać cyfrową walutę. W przypadku złotówek czy innych walut światowych, pieniądze trzymamy na kontach bankowych, lub w przypadku gotówki – w portfelach.

Kryptowaluty również mają swoje miejsce w cyberprzestrzeni, a do ich bezpiecznego przechowywania służą tzw. portfele kryptowalut. Czym zatem jest portfel kryptowalutowy? Czym różni się od tradycyjnego konta w banku? Jak założyć portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptowalutowy – jak działa?

Portfel kryptowalutowy służy nie tylko do przechowywania wirtualnej waluty, ale również do jej przesyłania lub odbierania. Co najważniejsze, portfel sieciowy nie zawiera żadnych aktywów w postaci tokenów czy kryptowaluty. Portfel kryptowalutowy to rodzaj narzędzia, za pomocą którego możliwa jest interakcja dostępnych środków z siecią łańcuchów bloku, czyli blockchainami.

Interakcja ta przebiega z wykorzystanie informacji generowanych przez portfel, które są niezbędne do prawidłowego wysyłania oraz odbierania walut kryptograficznych za pomocą technologii blockchain. O technologii blockchain można dowiedzieć się więcej na łamach serwisów tematycznych jak portal o kryptowalutach.

Klucze publiczne i prywatne w portfelu kryptowalutowym

Jaką postać przyjmują informacje generowane przez portfele kryptowalutowe? Są to klucze publiczne i prywatne, które jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed działaniami niepożądanymi w cyberprzestrzeni.

Klucz publiczny jest rodzajem identyfikatora alfanumerycznego, który w pewien sposób jest również określeniem lokalizacji w blockchainie, gdzie można przesyłać środki. Najprościej rzecz ujmując, klucz publiczny to taki odpowiednik konta bankowego, który udostępniamy innym użytkownikom w celu dokonywania transakcji.

Zachowując analogię bankową, klucz prywatny jest rodzajem hasła, dzięki któremu możliwa jest szybka autoryzacja przelewów dokonywanych z danego portfela kryptowalutowego. W dużej mierze ma to zapewnić bezpieczeństwo przed kradzieżami oraz nielegalnemu przechwytowi informacji zawartych w łańcuchu bloków.

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Najczęściej stosowanym podziałem portfeli krypotwalutowych jest ich klasyfikacja ze względu na rodzaj nośnika, gdzie przechowywane są informacje. Wśród kryptoportfeli można wyróżnić: portfele mobilne (typu aplikacja), portfele sprzętowe (komputerowe) oraz portfele papierowe.

Najbezpieczniejsze wydają się portfele papierowe ze względu na brak dostępu do sieci. Portfele papierowe działają na zasadzie generowania klucza publicznego i prywatnego, który należy zapamiętać, co może być nieco uciążliwe. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z innych rodzajów portfeli wiąże się z dużym zagrożeniem dla naszych środków – aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne lub komputery stacjonarne posiadają szereg zabezpieczeń, które w wielu przypadkach wystarczają do zachowania należytej ostrożności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here