Dziewczyny też kochają fantastykę! Propozycje książek dla nastolatek

0
792

Na hasło literatura kobieca najpewniej większości ludzi przychodzi na myśl romans lub literatura obyczajowa. Jednak to mocno stereotypowe podejście, ponieważ zarówno kobiety jak i młode dziewczęta bardzo chętnie sięgają także po zupełnie inne gatunki literackie, takie jak chociażby, kryminał, fantastyka, reportaż czy literatura faktu.

Światowe bestsellery, czyli najlepsze książki dla nastolatek

Jednym z niewątpliwych liderów w swojej dziedzinie jest seria książek o młodym czarodzieju, którego chyba nikomu obecnie nie trzeba już przedstawiać.

Mowa oczywiście o Harrym Potterze spod pióra J. K. Rowling. Na cykl książek o tych wyjątkowych nastolatkach składa się w sumie siedem książek.

Powieść pokochały miliony osób na całym świecie. Można z niej wynieść wiele nauki o relacjach międzyludzkich – przyjaźni, miłości, rodzinie. Także, oczywiście, o odwiecznej walce dobra ze złem i różnych przeciwnościach losu z tym związanych. A wszystko to z jedynym i niepowtarzalnym, czarodziejskim klimatem w tle, który potrafi uwieść niejednego czytelnika, bez względu na wiek i płeć.

Francuski humor zdobiony uroczymi ilustracjami

Seria książek o przygodach Mikołajka autorstwa René Goscinny’ego, wzbogacona ilustracjami Jean-Jacques’a Sempégo to kolejne ciekawe książki dla nastolatek.

Na książki o tym młodym, francuskim chłopcu składają się krótkie opowieści o różnych jego przygodach, w których zazwyczaj biorą udział, obok tytułowego bohatera, także jego najbliżsi przyjaciele.

Taka konstrukcja książki pozwala czytelnikowi czytać ją w dowolnie wybrany przez siebie sposób – sięgać po wybrane opowiadania, a niekoniecznie czytać wszystkie po kolei.

Jak widać na powyższych przykładach, książki młodzieżowe dla dziewczyn, to nie tylko opowiadania o nastoletnich dziewczętach, ich rozterkach uczuciowych i kłopotach w szkole.

Młode czytelniczki równie chętnie sprawdzają także inną literaturę. Warto jest urozmaicać sobie lektury, po które się sięga i wręcz eksperymentować z gatunkami – wyszukiwać nowe tytuły i autorów nawet z dziedzin dotąd nam obcych.

W ten sposób poszerzamy swoją wiedzę, pobudzamy wyobraźnię, wzbogacamy słownictwo i dajemy sobie szansę spojrzenia na świat z bardzo różnych perspektyw.

Niekiedy dobrze jest, w trakcie czytania serii jakiejś powieści lub po prostu kolejnych książek tego samego autora, zrobić sobie przerwę, podczas której przeczytamy coś z właśnie zupełnie innej półki. Dzięki temu unikamy uczucia znużenia lub powtarzalności, jakie można czasami odnieść, gdy przez dłuższy czas ma się kontakt ze stylem pisania wyłącznie jednego autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here