Rozważasz zakup mieszkania lub jesteś już po podpisaniu umowy? Co dalej? Wykończenie, remont, przeprowadzka? Wszystkie te etapy są niezwykle angażujące, ale warto pomyśleć o jeszcze jednej kwestii, aby Twoje wysiłki nie poszły na marne – zastanów się, jak ubezpieczyć mieszkanie. Sprawdź, jaki zakres i okres ubezpieczenia możesz wybrać, oraz co może się stać, jeśli nie ubezpieczysz własnego „M”.

Zakres ubezpieczenia

Zakup mieszkania na kredyt wiąże się z koniecznością ubezpieczenia mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. Suma ubezpieczenia powinna być równa przynajmniej kwocie zaciągniętego kredytu. Ten podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje jednak ochrony przed wieloma innymi potencjalnymi zagrożeniami. Polisę możesz poszerzyć między innymi o ubezpieczenie na wypadek:

  • zalania,
  • huraganu,
  • powodzi,
  • uderzenia pioruna,
  • ryzyka przepięcia i zniszczenia sprzętów elektronicznych,
  • upadku drzewa
  • wandalizmu i dewastacji.

Aby zakup mieszkania nie wiązał się z koniecznością poniesienia kosztów na pokrycie ewentualnych strat wywołanych zdarzeniami losowymi, możesz rozważyć poszerzenie zakresu Twojej polisy ubezpieczeniowej o wyżej wymienione elementy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

  • Po pierwsze – ustal, co Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe rozumie pod konkretnymi pojęciami.

W przypadku ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych, warto sprawdzić, czym są owe „inne zdarzenia losowe”. Może okazać się, że zalicza się do nich np. powódź czy upadek drzewa, ale zdarza się, że tak nie jest i trzeba będzie dodatkowo je dokupić.

Upewnij się, czy ubezpieczenie na wypadek pożaru obejmuje też szkody poniesione na przykład w wyniku akcji ratunkowej.

Jeśli wybierasz ubezpieczenie na wypadek wystąpienia huraganu, dowiedz się, czy polisa określa siłę wiatru, która czasem wynosi 17,5m/s, a czasem 24,5m/s.

To, że ubezpieczysz mieszkanie na wypadek zalania, nie zawsze będzie oznaczać, że dostaniesz odszkodowanie, gdy woda po prostu wyrządzi szkody w Twoim mieszkaniu. Ubezpieczenie może nie obejmować takich sytuacji, jak: zalanie w wyniku nieumyślnego zostawienia okręconych kranów, uszkodzenia akwarium czy opadów atmosferycznych.

  • Po drugie – określ czas trwania ubezpieczenia. Zwykle umowę zawiera się na rok, jednak zdarzają się sytuacje, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy ważne przez pół roku czy dwa lata. Zaletą umów na krótszy czas jest możliwość szybkiej zmiany ubezpieczenia na bardziej korzystne, a wadą składka, która często jest podwyższana.
  • Po trzecie – ustal wysokość sumy gwarancyjnej, od której zależy między innymi kwota odszkodowania. Wyższa suma ubezpieczenia oznacza zwiększone składki, które trzeba będzie opłacać. Warto dobrze przemyśleć, na jaką sumę chcesz ubezpieczyć mieszkanie, aby nie przeszacować ani nie zaniżyć wysokości polisy.

Decyzje, gdzie ubezpieczyć mieszkanie i jaki zakres ubezpieczenia wybrać, są jednymi z tych, które mogą dać Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Najlepsze ubezpieczenie mieszkania to takie, którego zakres będzie obejmował ochronę przed wieloma zagrożeniami. Odpowiednio dobrana polisa zrekompensuje ewentualne straty materialne, jakie możesz ponieść w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych i uchroni przed poniesieniem niepotrzebnych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here