Jakie kroki należy podjąć po zakupie samochodu

Kupno nowego pojazdu to bez wątpienia marzenie niejednego kierowcy. Po wybraniu właściwej marki oraz modelu nadchodzi czas na dopełnienie wszelkich wymaganych formalności. O czym należy pamiętać i jakie kroki należy podjąć po zakupie samochodu? Odpowiadamy!

Wielu kierowców obawia się dużej ilości skomplikowanych procedur oraz licznych wizyt w urzędach tuż po zakupie nowego samochodu. Jest to jednak błędny stereotyp, ponieważ lista wymaganych obowiązków po zakupie samochodu jest naprawdę krótka.

Auto z salonu – o jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup nowego samochodu bezpośrednio u dealera. Wybierając taki sposób nabycia pojazdu, warto pamiętać o kilku istotnych formalnościach. Po dokonaniu zakupu auta w salonie wymagana będzie jego rejestracja w Wydziale Komunikacji oraz zakup ubezpieczenia OC. Poza podstawowymi dokumentami takimi jak wniosek o rejestrację, zaświadczenie z badania technicznego czy dowód zakupu OC, wymagane będą również karta pojazdu, faktura zakupu, świadectwo homologacji oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy/cła przez dealera. Od 4 czerwca 2021 roku istnieje możliwość rejestracji pojazdu bezpośrednio w salonie. Jest to bez wątpienia spore uproszczenie standardowej drogi formalnej.

Drugą równie ważną formalnością, związaną z zakupem nowego samochodu, jest nabycie obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne dla każdego pojazdu dopuszczonego do użytkowania w ruchu drogowym. Zakupu polisy należy dokonać w pierwszej kolejności. Wynika to z faktu, że podczas rejestracji auta w Wydziale Komunikacji będzie konieczne okazanie dowodu zakupu tego ubezpieczenia.

W większości salonów samochodowych istnieje możliwość zakupu pakietu ubezpieczeniowego. Często ceny tego typu zestawów są na pierwszy rzut oka bardzo korzystne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się jednak, czy inne towarzystwo ubezpieczeniowe nie posiada korzystniejszej oferty. W przypadku nowego samochodu świetnie sprawdzi się Autocasco. Będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed finansowymi skutkami np. kradzieży lub uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie.

Samochód używany. Kroki po zakupie

Podczas zakupu auta używanego warto zwrócić uwagę na treść podpisywanej umowy. Przed jej zawarciem istotna jest weryfikacja opłacenia należnej akcyzy. Obowiązuje ona dla wszystkich pojazdów sprowadzanych z zagranicy. W przypadku jej nieuiszczenia obowiązkowa jest jej wpłata w Urzędzie Skarbowym, Celnym lub za pośrednictwem internetu.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ważność badania technicznego samochodu. Bez tego nie będzie możliwa rejestracja auta. Przed wizytą w Wydziale Komunikacji zapoznaj się także ze statusem polisy OC. Nie jest konieczne przepisywanie jej na siebie, jeżeli po zakupie będzie ważna przez dłuższy czas. Ostatnią formalnością jest zarejestrowanie nabytego auta. W urzędzie poza wnioskiem i dowodem własności należy przedstawić kartę pojazdu, stary dowód rejestracyjny, zaświadczenie o badaniu technicznym oraz tablice rejestracyjne.

Dokonując zakupu samochodu używanego, konieczne będzie także opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie nazywanego PCC. Obowiązkiem jego uiszczenia jest obciążony kupujący. Wysokość podatku to 2% wartości auta. Na jego opłacenie prawo przewiduje okres 14 dni od daty zakupu.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego. Bez niej niemożliwa jest rejestracja samochodu w urzędzie. Przy zakupie auta używanego możesz korzystać z polisy OC sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że nie odnowi się ona automatycznie po jej zakończeniu.

W LINK4 oferujemy OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, gwarantującym Ci, oprócz podstawowej ochrony także szybką pomoc – m.in. usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku lub holowanie do 100 km, wymianę uszkodzonego koła oraz samochód zastępczy na maksymalnie 3 dni. W efekcie zyskujesz pewność, że nie zostaniesz ze swoim problemem sam na drodze.

Teraz już wiesz, co należy zrobić po zakupie samochodu!

Formalności związane z zakupem pojazdu nie są wymagające. Konieczne są jedynie uiszczenie odpowiednich opłat, sprawdzenie polisy OC oraz rejestracja auta w Wydziale Komunikacji. Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń LINK4. W swojej ofercie mamy możliwość zakupu kompletu polis OC, AC i NNW. Będą one stanowić kompleksową ochronę dla Twojego samochodu.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here