Kredyt konsolidacyjny

Czy wiesz, że przeciętny Polak posiada przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe? Najczęściej jest to kredyt gotówkowy brany na dowolny cel, ale ogromną popularnością cieszą się również kredyty hipoteczne i inne celowe. Okazuje się, że chociaż nasze społeczeństwo się wzbogaca i wykazujemy coraz lepszą zdolność kredytową, to kilka zobowiązań kredytowych może już znacznie obniżyć nasz comiesięczny budżet, sprawić kłopot w codziennym zarządzaniu finansami, a nawet stać się przyczyną utraty płynności finansowej.

Aby poradzić sobie z tego rodzaju problemami, dostępny jest kredyt konsolidacyjny online na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny . Takie produkt oferuje praktycznie każdy bank działający komercyjnie na terenie naszego kraju. Co to jest kredyt konsolidacyjny i na jakich warunkach zostaje udzielany? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Kredyt konsolidacyjny – istota funkcjonowania

Kredyt konsolidacyjny jest wyjątkowym produktem bankowym, bo jako jeden z nielicznych nie ma na calu finansowego wsparcia w postaci środków pieniężnych. Jest oczywiście uznawany za doskonały produkt oddłużeniowy, ale jego istota i mechanizm działania są zupełnie inne. Kredyty konsolidacyjne łączą inne zobowiązania, jakie posiada klient. Te mogą być zaciągnięte w jednym bądź w różnych bankach. Nowy bank spłata je i ustanawia jeden kredyt na nowych warunkach. Najczęściej są one znacznie korzystniejsze niż zobowiązania wzięte wcześniej. Już sam fakt, że obecne warunki współpracy z bankami są bardziej opłacalne, ma ogromne znaczenie. Kredyt konsolidacyjny ustanawiany jest na dłuższy okres współpracy z jednym bankiem, więc comiesięczna rata połączona staje się niższa aniżeli kwoty spłacane za kredyty na dotychczasowych warunkach. Dzięki temu poprawia się płynność finansowa, ale kredytobiorca ma też lepszą zdolność kredytową, dzięki czemu może dobrać dodatkowe środki na dowolny cel.

Wiadomo także, że konsolidacja usprawnia zarządzanie budżetem klienta banku. Fakt, iż ma teraz jedną ratę do spłaty i to w jednym terminie poprzez współpracę z tylko jednym bankiem, rzeczywiście napawa optymizmem, a klient instytucji bankowej nie zapomina o regulowaniu należności.

Kredyt konsolidacyjny – kto może zaciągnąć?

Co ważne, by móc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, kredytobiorca musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Chociaż konsolidacja wspiera proces oddłużania, to nie jest to zobowiązanie dla dłużników z zaległymi płatnościami albo osób niepracujących. Bank musi mieć pewność, że comiesięczna rata będzie spłacana w terminie.

Instytucje bankowe, które oferują kredyty konsolidacyjne, weryfikują potencjalnego klienta, generując raport BIK. Oprócz tego żądają zaświadczenia o zarobkach oraz analizują wpływy na konto. Dopiero kiedy kredytobiorca jest wypłacalny, proponują konsolidację na korzystnych warunkach.

O kredyt konsolidacyjny może ubiegać się osoba, która posiada co najmniej dwa zobowiązania kredytowe i chce je połączyć. Konsolidacji mogą podlegać kredyty wzięte w tym samym banku bądź różnych, a samo połączenie tych zobowiązań może nastąpić przez bank, z którym współpraca już przebiega albo przez zupełnie nowy. Łączyć można różne zobowiązania, w tym kredyty gotówkowe na dowolny cel, kredyty celowe, w tym kredyty hipoteczne, ale też kredyty odnawialne czy limity na kartach kredytowych. Co ważne konsolidacji w banku mogą podlegać jedynie zobowiązania bankowe. Jeśli klient posiada także zobowiązania pozabankowe, łączyć je może w ramach współpracy z firmami pożyczkowymi. Bank nie podejmie się przejęcia długów, jakie wynikają z umów z instytucjami pozabankowymi.

Kredyt konsolidacyjny – jak zaciągnąć ten najlepszy?

Pamiętajmy, że każda instytucja bankowa prowadzi własną politykę kredytową, a kredyt konsolidacyjny jest zawsze inny. Bierze się także pod uwagę potrzeby, ale i możliwości spłaty potencjalnego klienta i dopiero na ten podstawie ustanawia warunki współpracy. Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim należy dopasować go do własnych preferencji. W sieci bez problemu udaje się znaleźć rankingi kredytowe (np. na Totalmoney), które wskazują kluczowe dla atrakcyjności i opłacalności danego zobowiązania czynniki. Najlepiej weryfikować dane zawarte w tabelach, bo są najbardziej czytelne i intuicyjne. Ranking kredytowy musi być aktualny, by nie wprowadzać w błąd i oczywiście obiektywny. Pod uwagę zawsze należy brać nie tylko oprocentowanie czy wysokość comiesięcznej raty i czas trwania umowy z nowym bankiem. Liczy się wskaźnik RRSO, który ujmuje całkowite koszty konsolidacji. Może okazać się, że ta jest droższa aniżeli kredyty spłacane na dotychczasowych warunkach. Konsolidacja ma być wsparciem i pomocą przy oddłużaniu, a nie kolejnym problemem, który generuje spiralę zadłużenia. Jeśli koszty kredytu konsolidacyjnego są zbyt wysokie, nie należy z takiej oferty korzystać. Można je również oszacować za pośrednictwem kalkulatora kredytowego. To narzędzie przyda się też do weryfikacji zdolności kredytowej, by poznać w ogóle szanse i możliwości współpracy z bankiem w ramach połączenia posiadanych już zobowiązań kredytowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here