pieniądze

Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacisz w momencie, kiedy wypełnisz formularz PCC-3. Jednak istnieją od tego pewne wyjątki. Nie zawsze jest też jasne, kto powinien wpłacić pieniądze na konto urzędu skarbowego. Dzisiaj jednak postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie. Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych? Kto zobowiązany jest do zapłaty takiego podatku? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych-kto-go-placi/ 

Kiedy zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek  ten zapłacisz w sposób tradycyjny, a prościej mówiąc zrobimy to w urzędzie lub online. Jedyne co należy zrobić to pobrać formularz PCC-3 (znajduje się on na stronie podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym) uzupełnić go oraz złożyć w urzędzie skarbowym. Pieniądze wpłacisz w kasie urzędu lub przelewamy je na urzędowe konto podane na stronie internetowej lub uzyskane od pracownika urzędu. Masz na tą czynność 14 dni, które liczą się do powstania obowiązku podatkowego. Najczęściej w grę wchodzi dzień zawarcia umowy.

Kto musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych? – Tabela

Poniżej przedstawiona jest tabela, która przedstawia wszystkie informacje na temat tego, kto płaci podatek od czynności cywilnoprawnych (tabela została zamieszczona z rządowej strony www.gov.pl)

Rodzaj umowy Kto płaci Wyjaśnienia
Sprzedaż Ten, kto kupuje.
Zamiana Ten, kto zamienia. Wystarczy, że w Polsce jest jeden z zamienianych przedmiotów.
Darowizna – w części, która dotyczy przejęcia przez osobę, która jest obdarowana, długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Ten, kto jest obdarowany. Na przykład dostajesz w darowiźnie samochód i kredyt na ten samochód.
Dział spadku – w części, która dotyczy spłat lub dopłat. Ten, kto w wyniku umowy dostaje rzeczy lub prawa majątkowe ponad swój udział w spadku. Taką umowę możesz podpisać z pozostałymi spadkobiercami. Decydujecie w niej, jak podzielić spadek. Na przykład dostajesz z bratem w spadku samochód (po 50%). Podpisujecie umowę o dział spadku, w której zapisujecie, że to ty przejmujesz samochód i spłacasz brata. Wtedy nabywasz połowę samochodu ponad swój udział w spadku i jesteś jego jedynym właścicielem (twój udział to 50%, w wyniku działu spadku nabywasz drugie 50%, czyli teraz masz 100%). Wtedy to ty płacisz podatek od czynności cywilnoprawnych.
Zniesienie współwłasności – w części, która dotyczy spłat lub dopłat. Ten, kto staje się jedynym właścicielem rzeczy lub prawa majątkowego albo kogo udział w ich współwłasności wzrośnie. Taką umowę możesz podpisać, jeśli masz z kimś współwłasność i chcesz to zmienić. Na przykład ty i twój znajomy jesteście współwłaścicielami motorówki. Ty chcesz przekazać swoją część znajomemu. Ustalasz z nim, ile pieniędzy ma ci przekazać za twoją część. Znajomy daje ci pieniądze (spłaca cię) i to on staje się jedynym właścicielem motorówki. Wtedy to znajomy płaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Inny przykład: ty, siostra i brat jesteście współwłaścicielami samochodu. Każde z was jest właścicielem ⅓. Chcesz przekazać swoją część siostrze. Ustalasz z siostrą, ile pieniędzy ma ci przekazać za twoją część. Siostra daje ci pieniądze (spłaca cię) i staje się współwłaścicielem samochodu razem z bratem (udział siostry ⅔, a brata ⅓). Wtedy to siostra płaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pożyczka pieniędzy Ten, kto bierze pożyczkę.
Depozyt nieprawidłowy Ten, kto przechowuje depozyt (przechowawca). Na przykład podpisujesz umowę, że będziesz przechowywać pieniądze swojego kolegi i w tym czasie możesz z nich korzystać. Kiedy umowa się skończy – musisz oddać tyle, ile powierzył ci kolega.
Ustanowienie ograniczonych praw rzeczowych w postaci odpłatnej służebności i odpłatnego użytkowania (w tym nieprawidłowego) Ten, na rzecz kogo jest ustanawiana służebność lub użytkowanie. Na przykład ustanawiasz na rzecz swojej matki odpłatną służebność mieszkania w swoim domu. Podatek płaci wtedy matka.
Ustanowienie hipoteki Ten, kto ustanawia hipotekę.
Umowa spółki cywilnej Wspólnicy spółki
Umowa spółki innej niż spółka cywilna Spółka Na przykład udzielenie pożyczki przez wspólnika spółki jawnej tej spółce.

 

Zobacz też: http://www.magiaperswazji.pl/jak-samodzielnie-uzyskac-interpretacje-podatkowa/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here