Nietrzymanie moczu – kobiecy problem, który można pokonać!

Problem nietrzymania moczu, choć może dotyczyć obydwu płci, zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet. Wbrew pozorom dolegliwość ta może występować w różnym wieku, nie tylko w podeszłym. Za jej rozwój bardzo często odpowiadają hormony, które szczególnie mocno dają o sobie znać w okresie okołomenopauzalnym. Poza tym zjawisko nietrzymania moczu bardzo często pojawia się u kobiet się w okresie ciąży oraz jako następstwo przebytego porodu. Bez względu na przyczynę utrata kontroli nad pęcherzem zawsze wiąże się z szeregiem przykrych dla pacjentki następstw. Jak zminimalizować ich skutki?

Nietrzymanie moczu u kobiet – na czym polega?

Mianem nietrzymania moczu określa się każdorazowe mimowolne upuszczenie porcji moczu, które odbywa się poza świadomością pacjenta. W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości, ilość oddawanego w sposób niekontrolowany moczu może ograniczać się do zaledwie kilku kropel – tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu, aż po niemal całkowite opróżnienie pęcherza. Zróżnicowany może być też sam przebieg objawów NTM. Zdarza się, że utrata kontroli nad pęcherzem ma charakter przejściowy. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej na skutek zażywania niektórych leków, wówczas nietrzymanie moczu jest wyłącznie jednym z działań niepożądanych danego preparatu, do zniwelowania którego wystarczające okazuje się zaprzestanie zażywania środka. Niekiedy nietrzymanie moczu jest jedną z konsekwencji stanu zapalnego pęcherza. W takiej sytuacji problem z kontrolą jest jednym z objawów schorzenia. Jego usunięcie wymaga podjęcia działań mających na celu zniwelowanie przyczyny głównej, a więc stanu zapalnego. Nietrzymanie moczu u kobiet często pojawia się także w okresie ciąży oraz jako rezultat przebytego porodu, w wyniku czego dochodzi do osłabienia siły mięśni dna miednicy. Aby przeciwdziałać rozwojowi dolegliwości, należy podjąć odpowiednie działania.

Wkładki i podpaski, czyli sposób na zachowanie pewności siebie w każdej sytuacji

Niezależenie od rodzaju przyczyny odpowiedzialnej za utratę kontroli nad pęcherzem, nietrzymanie moczu zawsze wiąże się z przykrymi dla pacjentek następstwami. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się dyskomfort oraz utrata pewności siebie, będąca rezultatem odczuwania silnego lęku przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji. Aby przeciwdziałać owym skutkom NTM, warto sięgać po produkty higieniczne, które w dyskretny sposób wchłaniają mocz, zapewniając przyjemne uczucie suchości i świeżości. Są nimi wkładki i podpaski dedykowane kobietom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu, np. marki Tena. Obydwa rodzaje produktów odznaczają się wysokim stopniem wchłaniania oraz miękkością i delikatnością zastosowanych materiałów, dzięki czemu chronią skórę przed podrażnieniami na skutek kontaktu skóry z mocznikiem zawartym w moczu, gwarantując komfort w każdej sytuacji. Warto z nich korzystać już od momentu wystąpienia pierwszych objawów, a także podczas całego procesu leczenia. Aby zapewnić sobie jak najwyższy poziom ich skuteczności, należy odpowiednio dopasować rozmiar. Właściwie dobrane wkładki i podpaski jeszcze skuteczniej chronią przed nieprzyjemnym zapachem i przeciekaniem. Ich stosowanie w połączeniu z zastosowaniem odpowiednich metod leczenia oraz ścisłym przestrzeganiem zaleceń lekarza to sprawdzony sposób na walkę z nietrzymaniem moczu i wszystkimi jego uciążliwymi następstwami.

Bibliografia

Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 23.04.2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here