Planujesz długofalowe oszczędzanie? Poznaj 5 zalet korzystania z konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowego to doskonały sposób na długofalowe pomnażanie oszczędności. Gromadząc środki na rachunku oszczędnościowym będziesz mógł skorzystać z nich w każdym momencie, bez ryzyka utraty odsetek. Twój kapitał będzie bezpieczny, a wysokość zysków – łatwa do określenia.

W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jakie są najważniejsze zalety użytkowania takiego konta.

Nie ulega wątpliwościom, że warto oszczędzać. Na wakacje, na emeryturę, na zakup nowego samochodu czy nieplanowane wydatki.

Kluczem do efektywnego oszczędzania jest nie tylko regularność i finansowa dyscyplina. Nie mniej ważny jest również wybór optymalnego, dostosowanego do potrzeb i celu oszczędzania narzędzia finansowego.

Dziś „weźmiemy pod lupę” konto oszczędnościowe 

Czym jest konto oszczędnościowe?

Takie konto stanowi połączenie klasycznego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z lokatą.

Założenie takiego konta to doskonała propozycja dla osób, które lubią, kiedy każda ich złotówka pracuje sama na siebie. Jakie zalety posiada rachunek oszczędnościowy?

Zalety konta oszczędnościowego:

Swobodny dostęp do pieniędzy

To, co różni rachunek oszczędnościowy od lokaty, to swobodny dostęp do pieniędzy. Nawet, jeśli wypłacisz środki z konta oszczędnościowego, nie stracisz naliczonych odsetek. Dzięki temu możesz czuć się w pełni pewnie i bezpiecznie. Jeśli na Twojej drodze pojawią się nieplanowane wydatki, w ciągu kilku chwil zyskasz dostęp do zgromadzonych oszczędności.

Pamiętaj jednak, że przelewy realizowane z konta oszczędnościowego bywają z reguły stosunkowo kosztowne. Wysokie opłaty możesz potraktować więc jako skuteczny motywator do przelewania pieniędzy jedynie w podbramkowych sytuacjach,

Możliwość regularnego zasilania

Posiadając rachunek oszczędnościowy, będziesz mógł regularnie zwiększać kwotę kapitału, bez konieczności podpisywania kolejnych umów z bankiem. Jeśli zależy Ci na regularnym zasilaniu rachunku, ustaw w swoim banku zlecenie stałe. Dzięki niemu, zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, określona kwota zostanie przetransferowana na rachunek oszczędnościowy. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że po kilku miesiącach takich „operacji”, zupełnie zapomnisz o „brakującej” kwocie.

Możliwość rozpoczęcia oszczędzania od niewielkich kwot

Nie istnieje minimalna kwota kapitału, umożliwiająca otworzenie rachunku oszczędnościowego. Jesteś w stanie oszczędzać jedynie 50 zł miesięcznie? Nie ma sprawy! Każdy grosz wpłacony na konto oszczędnościowe będzie pracował na siebie, pomagając w osiągnięciu założonego celu.

Ochrona kapitału przed inflacją

Czy wiesz, że gromadząc pieniądze na nieoprocentowanym rachunku bankowym powodujesz, że tracą na wartości?

Powodem takiego stanu rzeczy jest inflacja, czyli proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Jeśli inflacja wzrasta – rosną ceny. Oznacza to wiec automatycznie, że wartość pieniądza maleje.

Aby ochronić pieniądze przed zgubnymi skutkami inflacji, warto umieścić je na oprocentowanym rachunku bankowym.

Oprocentowanie takich kont wynosi z reguły od 1 do 3 proc. w skali roku. Choć nie jest to imponująca wartość, zgromadzone na nich pieniądze nie tylko nie tracą na wartości, ale również na siebie zarabiają.

Taki sposób gromadzenia oszczędności – zwłaszcza w długofalowej perspektywie – może więc przynieść całkiem spore zyski.

Przygotowanie do inwestycji

Otworzenie rachunku oszczędnościowego często jest efektem decyzji o rozpoczęciu regularnego gromadzenia oszczędności. Taka decyzja jest z kolei pierwszym krokiem do zmiany negatywnych nawyków i wzorców w zakresie finansów.

A pierwszy krok – choćby niewielki – zawsze jest tym najważniejszym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here