Regulacja okien PCV

Cykliczność pór roku w Polsce przyzwyczaiła już do zmienności aury panującej za oknem, oraz temperatur jej towarzyszących. Chłód zimy i suche letnie powietrze, a w między czasie rzęsiste jesienne deszcze, oraz wiosenne burze z intensywnymi opadami atmosferycznymi są mocno powiązane z barierą, jaką jest budynek i toczące się w nim życie. Okna to podstawowy element, który wpływa na mikroklimat panujący wewnątrz, dlatego ich regulacja powinna być dostosowana do zmiennych warunków pogodowych na zewnątrz. Jak dostosować stolarkę okienną aby w pełni cieszyć się komfortem jej użytkowania i mieszkania?

Sezon na okna

Regulacja okna lato/zima to standard w nowoczesnych produkcjach stolarki i ma na celu zmianę dopływu powietrza, oraz wilgoci do wnętrza budynku w zależności od aktualnej pory roku. Dzięki tej funkcji jest możliwe ustawienie stopnia szczelności, co w trakcie sezonów ma ogromne znaczenie dla zapewnienia optymalnego komfortu cieplnego w domu, a także wpływa na odpowiednią cyrkulację powietrza i redukcje wilgoci. Z oczywistych przyczyn, zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera, ważne jest aby zachować jak najwięcej ciepła w domu, a szczelność okna ma tutaj kluczowe znaczenie. Tworzywo PCV z którego wykonywana jest stolarka okienna w trakcie zmian atmosferycznych pracuje, kurcząc się lub rozszczelniając. Ingerencja gospodarza domu jest zatem konieczna celem zachowania sprawności okien. Ma to także związek z ekonomią domową, ponieważ zbyt małe doleganie skrzydła do ramy w trakcie mrozów przynosi duże straty ciepła, a co za tym idzie, podwyższone rachunki za ogrzewanie. Latem zaś, kiedy wysokie temperatury oddziałują na stolarkę, jej regulacja jest konieczna celem uniknięcia ścierania się lub pękania.

Okienne triki majsterkowicza

Samodzielna regulacja okien nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, a w nowoczesnych systemach nie wymaga nawet używania specjalistycznych narzędzi. Każdy producent okien montuje w swoich okuciach takie rozwiązania, aby użytkownik jak najprościej samodzielnie mógł je wyregulować. Zazwyczaj rolka w zakupionym produkcie ustawiona jest w pozycji neutralnej aby skrzydło dość ściśle przylegało do ramy. O tym, jak wyregulować okno można przeczytać w licznych instrukcjach i poradnikach, jednak ta czynność nie wymaga sporego nakładu pracy i jest dość prosta do przeprowadzenia.

Podstawową czynnością od jakiej należy zacząć prace serwisowe jest sprawdzenie przepływu powietrza w szczelinie stolarki. W tym celu wystarczy przejechać ręką wzdłuż okucia i szyby, upewniając się czy są odczuwalne podmuchy powietrza. Jeśli tak, wówczas wymagana jest regulacja.

Kilka kroków ku lepszej efektywności

Regulacja nachodzenia skrzydła na ramę okna odbywa się za pomocą prostego narzędzia w postaci klucza imbusowego 4 mm. W trzech krokach, poprzez docisk punktów ryglowania można dopasować wysokość skrzydła (dolny zawias), oraz odchył skrzydła od dolnego i górnego zawiasu.

Kolejnym, ważnym elementem jest regulacja skrzydła do ramy. Testem proponowanym przez producentów i montażystów jest włożenie kartki papieru w stolarkę okienną. Jeśli kartka swobodnie wychodzi, oznacza to, że regulacja okna jest konieczna, ponieważ docisk jest zbyt mały. Konserwacja odbywa się w miejscach śrub mimośrodowych na okuciu okna, gdzie za pomocą klucza imbusowego przekręca się baryłkę śruby w stronę uszczelki aby zwiększyć docisk, lub w przeciwną, aby go zmniejszyć. Czynność powinna być powtórzona dla wszystkich, występujących w stolarce śrub. Po zakończeniu pracy, należy powtórzyć test kartki papieru celem sprawdzenia czy docisk się poprawił.

Jak wszystkie sprzęty domowe, okna również wymagają serwisu i konserwacji, aby zwiększać ich żywotność i użyteczność. Sezonowość pór roku ułatwia zachowanie cyklu i przestrzegania wymogów regulacji, która znacząco wpływa na komfort mieszkania przez zachowanie odpowiedniego poziomu termoregulacji. Regulacja okuć w oknie powinna zatem wejść w nawyk każdego gospodarza, a jeśli nie czuje się on fachowcem w tej dziedzinie, warto zlecać takie naprawy specjalistycznym ekipom serwisowym.

Więcej o samodzielnej regulacji okien przeczytasz na http://oknotest.pl/okna-okucia/regulacja-okien-pcv-regulacja-okuc-okna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here