Sprawdź, z czego wynika cena AC i obniż ją

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, jakim jest OC, możesz rozważyć także zakup autocasco. Wybierasz wówczas między dokupieniem autocasco w pakiecie z ubezpieczeniem OC u tego samego ubezpieczyciela lub skorzystaniem z oferty innej firmy. To, u kogo ubezpieczysz auto, na pewno w dużej mierze zależy od ceny ubezpieczenia. Zobacz, co ma wpływ na wysokość składki i jak ją obniżyć.

Przede wszystkim swoje poszukiwania taniego ubezpieczenia autocasco powinieneś rozpocząć od skorzystania z porównywarki AC, którą możesz znaleźć tutaj: https://porownywarka-oc-ac.pl/kalkulator-oc/. Podobnie jak w porównywarce OC, po wypełnieniu formularza otrzymasz wykaz dostępnych na rynku ubezpieczeniowym ofert, które już będą przygotowane na podstawie podanych przez ciebie informacji oraz zgodnie z twoimi potrzebami.

Wybierz podstawowy zakres polisy

Jeśli zależy Ci na niższej składce AC i nie potrzebujesz bardzo szerokiej ochrony, rozbudowanej chociażby o ubezpieczenie bagażu lub ochronę także poza granicami Polski, warto zdecydować się na podstawowy zakres polisy. Mniejsza odpowiedzialność ubezpieczyciela to także bardziej przystępne koszty związane z autocasco dla Ciebie.

Rzetelnie określ wartość pojazdu

Jedną z podstawowych informacji, jakich potrzebuje ubezpieczyciel, aby przygotować dla Ciebie ofertę zapewniającą najlepszy zakres ochrony jest wartość pojazdu. Powinna ona być określona jak najdokładniej, bo to od niej zależy wysokość sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty, jaką może wypłacić Ci ubezpieczyciel. W razie kradzieży lub szkody całkowitej to właśnie ta kwota będzie stanowiła równowartość twojego odszkodowania.

Niektórzy błędnie twierdzą, że podanie wyższej wartości pojazdu niż rzeczywista spowoduje, że otrzymasz wyższe odszkodowanie. Tymczasem taki krok tylko podniesie wysokość składki ubezpieczeniowej. Trzeba wiedzieć, że wartość samochodu i tak jest potwierdzana przez TU w dniu zaistnienia szkody lub w dniu wypłaty odszkodowania. Dlatego też rekompensata będzie proporcjonalna do wartości na ten dzień. Bez względu na to, jak wysoką składkę płaciłeś do tej pory.

cena oc wartość pojazdu

Określ udział własny w ubezpieczeniu

Firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania, które pokrywają naprawy szkód w 100% – wyceny dokonuje rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel daje jednak możliwość częściowego pokrycia kosztów naprawy pojazdu po wypadku z Twojej własnej kieszeni. Już na etapie podpisania umowy możesz określić wysokość, do jakiej będziesz odpowiadać. Może to być np. 500 zł lub 1000 zł. Wtedy pokrywasz wartość naprawy w określonej przez Ciebie kwocie, a resztę wypłaca Twój ubezpieczyciel.

Im wyższy Twój udział w ubezpieczeniu samochodu, tym niższa będzie Twoja składka. Ubezpieczyciel bowiem odpowiada niższą kwotą, dlatego może zaoferować obniżenie ceny ubezpieczenia.

Zrezygnuj z rat

Raty to duże ułatwienie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Jest to jednak tylko pozornie opłacalne posunięcie podczas zakupu ubezpieczenia. Płatność w ratach upoważnia ubezpieczyciela do naliczenia odsetek, które całościowo zwiększą Twoją składkę. Aby tak nie było, warto zapłacić za polisę jednorazowo.

W pakiecie się opłaca

Zamiast szukać ubezpieczenia AC w kolejnych agencjach ubezpieczeniowych, zapytaj o nie w firmie, w której kupujesz OC samochodowe. Ubezpieczyciele mają najczęściej przygotowane atrakcyjne promocje i zniżki dla kupujących polisę komunikacyjną w pakiecie. Jeśli będziesz miał szczęście, będzie ona bardziej opłacalna niż zakup samego OC lub samego autocasco. Najlepsze oferty znajdziesz, korzystając z porównywarki ubezpieczeń samochodowych.

Garaż zamiast parkingu

Parkowanie w ogólnodostępnych, niechronionych miejscach, np. na osiedlowych parkingach, zwiększa ryzyko wystąpienia szkody. Długotrwale wyeksponowany pojazd jest narażony na akty wandalizmu lub kradzieże części czy całego auta. Ubezpieczyciel na pewno zapyta cię o to, gdzie parkujesz swój samochód, aby oszacować ryzyko związane z jego ochroną.

Jeśli to możliwe, parkuj samochód w prywatnym garażu lub na monitorowanym, podziemnym parkingu, do którego dostęp mają tylko mieszkańcy twojego bloku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here