trening uważności
Fot. Pexels.com

Presja czasu, nadmiar obowiązków, przemęczenie i ogrom stresu – chociaż chcemy ich unikać, zdają się one coraz częściej towarzyszyć naszemu życiu. Większość z nas spędza mnóstwo czasu albo na martwieniu się o przyszłość albo na rozpamiętywaniu przeszłości. Życie bardzo często przecieka nam więc między palcami. Rozwiązaniem może być trening uważności. Czyli sposób na wyrobienie sobie nawyku skupiania się na chwili obecnej.

 Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/trening-uwaznosci/

Trening uważności – co to takiego?

Zjawisko to jest ogólnie określane słowem „mindfulness” oznaczającego w języku angielskim „uważność”. Polega ono na tym, aby „zatracić się” w chwili obecnej. Aby to osiągnąć, należy wykorzystać techniki medytacyjne. Pozwalają one na nabranie dystansu i stanie się przez chwilę biernym obserwatorem swojego życia. Zaletami treningu uważności są więc przede wszystkim wprowadzenie się w stan relaksacji, w którym myślimy tylko o teraźniejszości oraz możliwość przeprowadzenia chłodnej analizy swojej obecnej sytuacji.

Tego rodzaju praktyki pomagają również w osiągnięciu równowagi emocjonalnej. Co więcej, mogą pomóc w sytuacjach zaburzeń odżywiania czy nawet w depresji.

Co należy wiedzieć o medytacji?

Techniki medytacyjne kojarzymy przede wszystkim z buddyzmem. W jego obrębie wierzy się, że medytacja pozwala na wzmocnienie energii życiowej i skontaktowanie się ze swoim wyższym „ja”. Niezależnie jednak od wyznawanej filozofii, wiele osób praktykuje dzisiaj różne formy medytacji, głównie ze względu na ich potwierdzoną skuteczność.

Trenowanie uważności poprzez medytację może odbywać się na wiele sposobów. Jeden z rodzajów polega na skupieniu się na własnym oddechu. Pomaga to nie tylko w kontekście mindfulness, ale również w nauce poprawnego oddychania, co ma istotny wpływ na poprawienie pracy organizmu.

Innym ze sposobów medytacji jest ćwiczenie skupienia się na jednej myśli (np. wyobrażanym kształcie lub słowie) i opieraniu się innym, rozpraszającym myślom. Początkujący rozpraszają się w ciągu kilku minut. Jest to jednak całkowicie oczekiwany stan, tak długo jak po zdaniu sobie sprawy z rozkojarzenia wracamy do naszej pierwotnej myśli.

Osoby początkujące mogą zacząć od praktykowania kilku minut dziennie. Warto poświęcić nawet chwilę każdego dnia, aby przekonać się o pozytywnych skutkach treningu uważności.

Zobacz też: http://www.bestoferta.pl/startup-czym-jest/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here