Dla kogo podatek liniowy? Formularz PIT-36L

PIT to rzecz, z którą każdy z nas w pewnym momencie życia musi się zmierzyć. Najlepiej, gdy mamy stałą, stabilną pracę w zakładzie pracy i całe sprawy podatkowe czy ubezpieczeniowe rozlicza za nas firmowa księgowość, wtedy ni musimy niczym się przejmować i spać spokojnie. Jednak bywa, że i my musimy bezpośrednio mierzyć się z fiskusem i musimy sami zająć się składaniem deklaracji podatkowych. Rodzajów PIT jest bardzo dużo i niejednemu trudno się w tym połapać.

Przykładem takich mylących deklaracji które pewnie niejednemu przysporzyły problemów, jest deklaracja PIT-36 i PIT-36L. Warto przyjrzeć się temu, czym się różni deklaracja PIT-36L od PIT-36.

PIT-36L dotyczy tych osób, które jako swoją formę opodatkowania wybrali podatek liniowy. To jest taki rodzaj podatku, który jest na nas nałożony tylko wtedy, kiedy sami sobie go wybierzemy. Co oznacza w praktyce podatek liniowy? Przede wszystkim to, że jest stała stopa podatkowa dla nas niezależnie od naszego dochodu. Innymi słowy, niezależnie od tego ile zarobisz, dużo czy mało – zawsze od twojego dochodu będzie odprowadzony podatek od takiej samej stopy procentowej. Podatek liniowy ma stawkę 19%. Poza tym uniemożliwia on korzystanie z większości ulg podatkowych a także nie można rozliczać się z tego podatku wspólnie z małżonkiem. To są zasadnicze różnice między PIT-36L a PIT-36, w którym stawki podatkowe różnią się w zależności od dochodu, uwzględnia on szereg ulg podatkowych oraz istnieje w nim możliwość rozliczania się ze współmałżonkiem.

Podatek liniowy może być korzystny przede wszystkim dla osób, które uzyskują bardzo wysokie dochody z własnej działalności gospodarczej. Właściwie głównie do nich taki rodzaj podatku jest kierowany, ponieważ nie obejmie ich wtedy stawka 32% podatku przy PIT-36. Jednak należy pamiętać, że dotyczy to tylko dochodu z własnej działalności gospodarczej.

Warto zapamiętać, czym się różni deklaracja PIT-36L od PIT-36. Jeżeli masz wątpliwość, czy ciebie może dotyczyć korzyść płynąca z rozliczania podatku za pomocą PIT-36L, najlepiej jeśli skontaktujesz się z biurem rachunkowym, który obliczy, czy taki rodzaj opodatkowania jest dla ciebie najlepszy. Jeżeli już zdecydowałeś się na taki podatek pamiętaj, jak w przypadku innych, by rozliczać PIT w terminie. Dużym ułatwieniem teraz w kwestii rozliczania PIT jest to, że formularze podatkowe dostępne są w Internecie, więc bez problemu możesz załatwić sporą część formalności bez wychodzenia z domu, szybko i wygodnie. W Internecie znajdziesz również poradniki, jak prawidłowo i szybko rozliczyć PIT, by nie mieć żadnych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here