Dysk przenośny 500 GB SSD

W szufladzie mam kilkanaście pamięci USB, które kupiłem, dostałem, znalazłem. W sumie jest to pewnie kilkaset GB miejsca na dane i… w ogóle ich nie używam. W sumie zajmują sporo miejsca, są wolne, pojedynczo raczej mało pojemne i po prostu niewygodne. Czy jeden duży dysk przenośny SSD może być alternatywą dla pamięci USB? 

Większość aktywnych użytkowników komputera, którzy korzystają dodatkowo ze smartfona i interesują się multimediami w każdej postaci, gromadzi bardzo duże ilości danych. Są to zarówno zdjęcia z wakacji, rodzinnych imprez czy spotkań ze znajomymi, jak również seriale, filmy czy muzyka. Do niedawna mieliśmy dwa główne rozwiązania, jeśli chodzi o składowanie i przenoszenie danych na nośnikach zewnętrznych – pamięci USB i dyski HDD. Pierwsze – lekkie i poręczne, chowają się w kieszeni, drugie zaś pojemne i zapewniające dużo miejsca na dane, ale dość wolne i w przypadku dysku 3,5 cala, ciężki i mało mobilne. Dyski przenośne SSD są połączeniem najlepszych cech obu tych rozwiązań. 

Czym w ogóle jest dysk  przenośny SSD?

Dyski przenośne SSD, są zdecydowanie szybsze, wytrzymalsze i bezpieczniejsze w porównaniu do dysków HDD, ale również pamięci USB. Dyski SSD w wersji przenośnej są niewielkie, bardzo lekkie i do pracy nie potrzebują zewnętrznych źródeł energii, nie posiadają ruchomych elementów, więc uszkodzenie mechaniczne praktycznie nie występuje. Poza ty dyski SSD są bezgłośne, więc możemy oglądać film na ekranie tabletu po podłączeniu do niego dysku zewnętrznego SSD. Prędkość zapisu i odczytu danych?

Dyski HDD są pojemne i stosunkowo niedrogie, ale bardzo wolne, jeśli chodzi o zapis i odczyt danych. O wiele lepszymi rozwiązaniami są pamięci USB, które mają zdecydowanie lepsze transfery, ale ich pojemności są mniejsze, a bardzo pojemne modele są dość drogie. Dyski zewnętrzne SSD, mimo dużej pojemności, oferują fantastyczną prędkość odczytu i zapisu danych. Przykładowo dysk zewnętrzny SSD 500 GB Samsung T7 łączy w sobie technologię USB 3.2 Gen 2 i PCIe NVMe, zapewniając prędkości sekwencyjnego odczytu/zapisu wynoszące odpowiednio 1050/1000 MB/s. Dysk ten został zaprojektowany do pracy z wieloma urządzeniami, może przechowywać dużą ilość danych takich jak zdjęcia, gry, a także filmy w rozdzielczości 4K lub 8K. Wszystkie dane możemy odczytać i edytować na komputerze PC, Mac, smartfonie (z systemem Android), telewizorze lub konsoli do gier. Wystarczy podłączyć dysk do urządzenia za pomocą odpowiedniego kabla by cieszyć się przestrzenią 500 GB, 1 lub nawet 2 TB na dane. 

 

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here