praca cukiernika

Zwykło się uważać, że dekorowanie tortów to zajęcie tylko dla osób szczególnie utalentowanych. Czy to prawda? Jak wygląda praca cukiernika – co należy do jego obowiązków? Sprawdź, na jakie zarobki można liczyć na tym stanowisku i jak nauczyć się dekorować torty.

Cukiernik – na czym polega ta praca?

Przede wszystkim należy określić, kim jest cukiernik. Do głównych obowiązków w tej profesji należy:

  • przygotowywanie surowców oraz półproduktów do tworzenia wyrobów cukierniczych,
  • wyrabianie ciast i przygotowywanie nadzień, polew,
  • formowanie i wypiekanie lub smażenie wyrobów cukierniczych,
  • przekładanie i nadziewanie wyrobów,
  • dekorowanie ciast, ciastek i tortów.

Niektórzy cukiernicy wykonują wszystkie zadania związane z produkcją wyrobów cukierniczych, inni – szczególnie w dużych zakładach – są specjalistami np. w wypiekaniu ciast lub dekorowaniu tortów.

Poszukując informacji dotyczących interesującej nas pracy oraz szczegółów, które jej dotyczą, warto także zapoznać się z opiniami zamieszczonymi na wątku na forum: zarobki cukiernika – to jeden z wielu tematów, które poruszają internauci.

Jak nauczyć się dekorować torty?

Świetnie radzisz sobie z wypiekami, jednak jeszcze nie opanowałeś sztuki ozdabiania ich. Zastanawiasz się, jak nauczyć się dekorować torty i czy jest to możliwe, jeśli nie masz szczególnych zdolności manualnych? Sprawdźmy.

Należy przede wszystkim zauważyć, że każdy kiedyś był początkujący. To naturalne. Warto zdecydować się na kurs z dekorowania ciast lub cukierniczy (w formie stacjonarnej lub online). Jeżeli chcesz uzyskać tytuł zawodowy cukiernika, powinieneś ukończyć kurs SPC.01 (produkcja wyrobów cukierniczych). Możesz doskonalić swoje umiejętności, oglądając różne tutoriale np. w serwisie YouTube. W rozwoju zawodowym pomoże Ci także praca jako pomoc cukiernika.

Dekorowanie ciast to zajęcie nie tylko dla osób o szczególnych zdolnościach manualnych. Wrodzony talent wiele ułatwia, ale to praktyka czyni mistrza – możesz wypracować sobie odpowiednie umiejętności. Metod nauki jest dużo – od Ciebie zależy, którą wybierzesz. W tego rodzaju pracy najważniejsze jest doskonalenie swojego warsztatu – czeka Cię więc pieczenie i dekorowanie setek ciast, ciastek i tortów.

Jak dekorować ciasta?

Każdy, kto marzy o pracy cukiernika i chce rozwijać się w tym zawodzie, ciężko pracuje na swój sukces. Zastanawiasz się, jak dekorować ciasta?

Musisz umieć dopasować dekoracje do wypieku oraz okazji. Przede wszystkim wybieraj odpowiednie produkty do ozdabiania wyrobów. Do zrobienia dekoracji możesz użyć np. czekolady, polewy, glazury, specjalnej masy, bitej śmietany. Istnieje wiele metod ozdabiania – polewanie ciast, tworzenie wzorów (np. z czekolady), figurek lub rzeźb. Możesz wykonać opłatek na ciasto albo ozdobić je przy użyciu rękawa cukierniczego.

Dekorowanie ciast to prawdziwa sztuka. Każdy utalentowany rzemieślnik wie, że dzieli się ono na różne style – są to m.in. styl angielski, drip cake, naked cake, royal icing czy technika mozaikowa. Możesz specjalizować się w jednym z nich lub łączyć w swojej pracy ich elementy – ważne, by Twoje dzieła wyglądały profesjonalnie i miały w sobie coś, co wyróżni Cię spośród innych cukierników.

Ile zarabia cukiernik?

Cukiernicy, którzy profesjonalnie wykonują i dekorują wypieki, często decydują się na otworzenie własnej działalności – ich zarobki są wówczas zależne od liczby klientów. W takich przypadkach najbardziej dochodowe są ciepłe miesiące (sezon weselny oraz komunijny) i okres świąteczno-noworoczny. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów działalności gospodarczej.

Co, gdy nie ma się swojej firmy – ile zarabia cukiernik na etacie? To zależy: od jego miejsca pracy (oraz liczby klientów, którzy je odwiedzają), doświadczenia zawodowego, wykształcenia, predyspozycji, a także posiadanych przez niego umiejętności. Według danych zgromadzonych przez serwis Wynagrodzenia.pl mediana zarobków cukiernika wynosi 3410 zł brutto, z kolei portal Zlecenia.pl podaje, że dochody w tym zawodzie to zwykle 2000-3600 zł netto.

Pracodawcy poszukujący obecnie pracowników proponują chętnym zazwyczaj od 2800 do 4600 zł brutto miesięcznie, choć niektóre renomowane zakłady pracy są w stanie zaoferować pensje wynoszące nawet 8000 zł brutto.

Opisywane na forum zarobki cukiernika są bardzo zróżnicowane. Takie same spostrzeżenia przynosi przeglądanie aktualnych ofert pracy. Najwyższe pensje zarezerwowane są dla najlepszych. Pamiętaj: w dekorowaniu ciast sprawdza się zasada mówiąca, że praktyka czyni mistrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here