Spóźniłem się ze spłatą pożyczki - co robić?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – Polacy są wielkimi entuzjastami brania pożyczek, widząc w nich szansę na szybkie sfinansowanie bieżących potrzeb, planów czy marzeń. Jednak należy pamiętać o sytuacjach, których czasami nie sposób ominąć – gdy z jakiegoś względu terminowa spłata nie jest możliwa. Co robić? Z góry nastawiać na kłopoty z prawem i komornikiem na karku? Nie! Problem da się rozwiązać znacznie korzystniej.

Co cechuje pożyczki i chwilówki, które są udzielane nie w bankach, a firmach pozabankowych? Zwykle termin spłaty waha się w przedziale od 30 do 61 dni. Mało czy dużo czasu? Każdy ma swoją własną odpowiedź na to pytanie… Jasne, im wyższa suma zobowiązania, tym trudniejszym wyzwaniem okazuje się oddanie konkretnej kwoty, wyższej o odsetki i prowizje. Dane firm są bezlitosne i pokazują, że nieustannie zdarzają się klienci, którzy zalegają ze spłatą pożyczek.

Jedną z możliwości jest wydłużenie terminu spłaty. Jak zdobyć więcej informacji? Od czego jest Internet! Na stronie Łowca chwilówek dowiesz się, gdzie możesz przedłużyć pożyczkę. Zanim jeszcze minie wyznaczony termin, zajrzyj do umowy. Czy jest w niej uwzględniona możliwość przedłużenia terminu spłaty, a jeśli tak, to o ile dni? W dokumencie powinna znajdować się też klarowna wskazówka, ile kosztuje wydłużenie (na przykład 250 czy 500 złotych). Jeśli masz pewność, że nie spłacisz zobowiązania w terminie, ale wkrótce zasilisz portfel (np. wypłatą, premią, prezentem), przedłuż termin spłaty i ureguluj należność zgodnie z umową.

Wszyscy wiemy, że koszty chwilówek bywają wysokie, dlatego często trudno spłacić je w terminie. Od czasu wejścia w życie „ustawy antylichwiarskiej” (2016 rok), a więc i konkretnych limitów na koszty niebędące odsetkami, wiele firm uniemożliwia wydłużenie terminu spłaty. Wtedy w grę wchodzi refinansowanie pożyczki w innej firmie. Dowiedz się więcej, czytając na ten temat na specjalistycznych portalach lub w ofertach konkretnych podmiotów pozabankowych. Chodzi po prostu o to, że firma Y spłaca za Ciebie pożyczkę wziętą w firmie X, dlatego od tego momentu zobowiązania zaczynają obowiązywać w nowym miejscu.

Pamiętaj, że firmy pozabankowe nie powstały po to, żeby gnębić swoich klientów i nasyłać na nich komorników. Wiele sytuacji da się wyjaśnić. Specjaliści wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest kontaktowanie się z firmami, na przykład po otrzymaniu wezwania do zapłaty. Czasami indywidualne wnioski o wydłużenie terminu lub zmianę warunków umowy są rozpatrywane pozytywnie, dzięki czemu nie wchodzimy na ścieżkę wojenną z pozabankowym podmiotem.

Najlepiej zrobisz, jeżeli cały temat przemyślisz przed wzięciem pożyczki. Jak nikt inny znasz swoją sytuację finansową, swoje źródła dochodów. Wiedząc, że spłata np. 3 tysięcy (plus odsetki i inne koszty) w miesiąc jest praktycznie niemożliwa, po prostu nie ryzykuj zaciąganiem takiego zobowiązania. Wnioskuj o niższą kwotę, ale nie pakuj się w kłopoty na własne życzenie. Dowiedz się więcej w tym artykule!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here