środa, Styczeń 29, 2020

Czym jest portfel kryptowalutowy?

0
portfel kryptowalutowy

W dobie coraz większej popularności kryptowalut, wiele osób poszukuje podstawowych informacji na temat tych wirtualnych środków płatniczych. Waluta kryptograficzna istnieje tylko i wyłącznie w postaci cyfrowej w odróżnieniu od walut tradycyjnych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Jeżeli więc kryptowalutami można płacić jedynie poprzez specjalnie opracowane wirtualne systemy księgowe, powstaje pytanie, gdzie trzymać cyfrową walutę. W przypadku złotówek czy innych walut światowych, pieniądze trzymamy na kontach bankowych, lub w przypadku gotówki – w portfelach.

Kryptowaluty również mają swoje miejsce w cyberprzestrzeni, a do ich bezpiecznego przechowywania służą tzw. portfele kryptowalut. Czym zatem jest portfel kryptowalutowy? Czym różni się od tradycyjnego konta w banku? Jak założyć portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptowalutowy – jak działa?

Portfel kryptowalutowy służy nie tylko do przechowywania wirtualnej waluty, ale również do jej przesyłania lub odbierania. Co najważniejsze, portfel sieciowy nie zawiera żadnych aktywów w postaci tokenów czy kryptowaluty. Portfel kryptowalutowy to rodzaj narzędzia, za pomocą którego możliwa jest interakcja dostępnych środków z siecią łańcuchów bloku, czyli blockchainami.

Interakcja ta przebiega z wykorzystanie informacji generowanych przez portfel, które są niezbędne do prawidłowego wysyłania oraz odbierania walut kryptograficznych za pomocą technologii blockchain. O technologii blockchain można dowiedzieć się więcej na łamach serwisów tematycznych jak portal o kryptowalutach.

Klucze publiczne i prywatne w portfelu kryptowalutowym

Jaką postać przyjmują informacje generowane przez portfele kryptowalutowe? Są to klucze publiczne i prywatne, które jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed działaniami niepożądanymi w cyberprzestrzeni.

Klucz publiczny jest rodzajem identyfikatora alfanumerycznego, który w pewien sposób jest również określeniem lokalizacji w blockchainie, gdzie można przesyłać środki. Najprościej rzecz ujmując, klucz publiczny to taki odpowiednik konta bankowego, który udostępniamy innym użytkownikom w celu dokonywania transakcji.

Zachowując analogię bankową, klucz prywatny jest rodzajem hasła, dzięki któremu możliwa jest szybka autoryzacja przelewów dokonywanych z danego portfela kryptowalutowego. W dużej mierze ma to zapewnić bezpieczeństwo przed kradzieżami oraz nielegalnemu przechwytowi informacji zawartych w łańcuchu bloków.

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Najczęściej stosowanym podziałem portfeli krypotwalutowych jest ich klasyfikacja ze względu na rodzaj nośnika, gdzie przechowywane są informacje. Wśród kryptoportfeli można wyróżnić: portfele mobilne (typu aplikacja), portfele sprzętowe (komputerowe) oraz portfele papierowe.

Najbezpieczniejsze wydają się portfele papierowe ze względu na brak dostępu do sieci. Portfele papierowe działają na zasadzie generowania klucza publicznego i prywatnego, który należy zapamiętać, co może być nieco uciążliwe. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z innych rodzajów portfeli wiąże się z dużym zagrożeniem dla naszych środków – aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne lub komputery stacjonarne posiadają szereg zabezpieczeń, które w wielu przypadkach wystarczają do zachowania należytej ostrożności.

Kreatywne zabawki dla dzieci – co dają takie zabawki dziecku?

0
jak rozwijać kreatywność dziecka zabawkami?

Kreatywne zabawki są rodzajem zabawek, których zadaniem jest sprzyjanie rozwojowi dziecka i łączenie radości z zabawy z nauką. Jest to zdecydowanie najszybszy i najbardziej efektowny sposób na przyswojenie nowej wiedzy.

Zabawki kreatywne są zaprojektowane tak, żeby dzieci podczas zabawy mogły poznawać otaczający świat i rozwijać w ten sposób różne, nowe umiejętności. Takie zabawki zawsze należy dobierać do wieku dziecka. Młodsze dzieci dopiero zaczynają poznawać rzeczywistość, kształty, kolory czy dźwięki, z kolei starsze dzieci potrzebują bardziej skomplikowanych rzeczy, za pomocą których nauczą się liczenia oraz pisania.

Rodzaje zabawek kreatywnych

Zabawki kreatywne dzielimy, ze względu na wiek dziecka. Wyróżniamy:

Zabawki kreatywne dla rocznego dziecka, na typ etapie rozwoju maluchy potrzebują prostych zabawek, które uczą podstawowych umiejętności. Najlepszymi zabawkami kreatywnymi dla najmłodszych dzieci są zabawki kolorowe, pobudzające zmysły dziecka. Ciekawym wyborem są zabawki dźwiękowe oraz świetlne. Mowa tutaj o książeczkach, kostkach, grzechotkach i klockach.

Kreatywne zabawki dla dzieci

Zabawki kreatywne dla 2-latka, tutaj potrzebne nam są zabawki, które pobudzają wyobraźnię. Dzieci w tym wieku uwielbiają masy plastyczne, memory oraz mozaiki.

Zabawki kreatywne dla 3-latka, powinny być bardziej skomplikowane i zaawansowane. Idealnie sprawdzą się zestawy koralików do nawlekania, plastelina, ciastolina, czy tablice edukacyjne. Dzieci w tym wieku znają podstawy wiedzy o świecie i chcą ją poszerzyć.

Zabawki kreatywne dla 4-latka, najlepszym wyborem będą wszelkiego rodzaju masy plastyczne, mozaiki, malowanki, wyklejanki, a nawet zestawy do wyszywania.

Zabawki kreatywne dla 5-latka, u dzieci w tym wieku należy położyć nacisk na rozwój myślenia przestrzennego oraz kreatywnego. Najlepiej się sprawdzą w tym przypadku, klocki magnetyczne, stempelki, puzzle oraz filcowe robótki.

Zabawki kreatywne dla starszych dzieci, również są ciekawym rozwiązaniem. To co różni takie zabawki od zabawek dla młodszych dzieci to stopnień trudności. Im dzieci są starsze, tym zabawki powinny być bardziej skomplikowane. Ilość elementów zabawki również powinna być większa.

Przeczytaj też: http://www.bestoferta.pl/figurki-kolekcjonerskie-dla-dzieci-czy-to-dobre-hobby/

Jak zapobiec nadmiernej rotacji pracowników?

0
Jak zapobiec nadmiernej rotacji pracowników

Nadmierna rotacja pracowników to problem, z którym zmaga się wiele firm. Aby zmniejszyć wskaźnik odpływu specjalistów, należy wprowadzić szereg działań, które przekonają ich do pozostania w przedsiębiorstwie. Najważniejsze jest zapewnienie konkurencyjnych warunków zatrudnienia i możliwości rozwoju.

Prawidłowy montaż okien

0
Prawidłowy montaż okien

Okno składa się z ramy zamontowanej w ścianie i jest to tak zwana ościeżnica. Następną częścią są skrzydła okienne stanowiące część ruchomą mocowaną do ramy za pomocą zawiasów. Wypełnieniem ramy skrzydeł okiennych jest szyba. W sprzedaży znajdują się okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i nawet takie z trzema skrzydłami.

Dawniej okna wykonywane były wyłącznie z drewna. Dziś okna wykonywane są także z drewna, lecz również z innych materiałów. Mogą to być okna plastikowe, aluminiowe lub stalowe.

W przypadku okien podobnie, jak i drzwi bardzo ważny jest montaż. Ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane dają pewność, że pomieszczenia nie będą niepotrzebnie tracić wewnętrznego ciepła. Utrata ciepła stwarza obciążenie finansowe, gdyż trzeba użyć więcej opału na ogrzanie budynku. Szczelne i dobrze zamontowane okna oszczędzają nasze finanse. Dlatego warto kupić najbardziej odpowiednie okna i drzwi, oraz zadbać o dobrego fachowca podczas ich montażu. Interesujący się tematem mogą zajrzeć na stronę prawidlowymontaz.pl/prawidlowy-montaz i wszystkiego się dowiedzieć na temat prawidłowego montowania okien.

Okna w naszych budynkach mają swoje miejsce nie tylko w ścianach. Lecz są również okna wbudowane w połać dachową, okna balkonowe, okna do oświetlania górnego zwane świetlikami. Oraz okna tzw. wole oko, które posiadają obły kształt, a także okna luksfery. I okna wewnętrzne, które służą do pośredniego oświetlania pomieszczeń. Jak również okna sklepowe stanowiące witryny sklepów. Lecz najważniejsze jest to, aby okna były pasywne, czyli energooszczędne. Osoby przed którymi jest decyzja, jakie ona wstawić do budowanego obiektu na pewno zainteresują się poniższym wpisem.

Najstarszym materiałem, z którego wytwarzano okna było drewno. Dziś także produkuje się drewniane okna, gdyż wyglądają uroczo i dodają budynkowi elegancji. Ponadto są klimatyczne. Budynek z drewnianymi oknami wygląda sielsko. Dziś najczęściej zamiast drewna litego stosuje się drewno klejone warstwowo, które zabezpiecza się specjalnymi farbami. Dzięki temu posiada ono elastyczność, jest odporne na warunki atmosferyczne i nie odkształca się pod wpływem temperatury. Ujemną stroną jest tylko to, że okna drewniane wymagają systematycznej pielęgnacji, czego nie ma w innych rodzajach okien. Innym i bardzo dziś popularnym rodzajem okien są okna plastikowe.

Okna tak zwane PCV wykonane są z tworzywa sztucznego zwanego polichlorkiem winylu. Wnętrza okien plastikowych są poprzedzielane cienkimi ściankami dzięki czemu tworzą komory. Liczba komór może być różna. I sięgać nawet do ośmiu. Lecz najczęściej jest ich pięć. Im więcej komór, tym lepsza izolacja cieplna. Profile okien PCV wzmocnione są elementami stalowymi ocynkowanymi lub wykonane są z włókna szklanego. Dodatkowym plusem okien plastikowych jest to, że nie są one drogie. Ponadto posiadają wysoką izolacyjność. Są wytrzymałe na urazy mechaniczne. Najbardziej wytrzymałe profile posiadają klasę A. I takim symbolem są oznaczane.

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest to, że nie wymagają konserwacji. Wystarczy tylko je co jakiś czas umyć. Innym rodzajem są okna aluminiowe. To okna nowoczesne, anodowane lub lakierowane proszkowo na różne kolory. Posiadają matową lub błyszczącą powierzchnię. Mogą również imitować drewno. Wadą takich okien jest to, że posiadają mniejszą izolacyjność niż okna PCV. Zaletą to, że okna aluminiowe nie odkształcają się, są sztywne, wytrzymałe i odporne na korozję.

Źródło: Szymko Białystok – okna z prawidłowym montażem

Jakie ubezpieczenie wybrać dla nowo narodzonego dziecka?

0
Jakie ubezpieczenie wybrać dla nowo narodzonego dziecka

Obecnie młodzi ludzie starają się o dziecko dużo bardziej świadomie niż w czasach naszych babć czy nawet jeszcze rodziców. Wiedzą, jak ogromna odpowiedzialność na nich spoczywa, dlatego dokładnie kalkulują, czy stać ich na dziecko. A jeśli tak – to starają się dopiąć na ostatni guzik każdą kwestię związaną z jego bezpieczeństwem i ochroną, zanim jeszcze się narodzi.

Budżetowe odświeżenie mieszkania za 3000 zł

0
Budżetowe odświeżenie mieszkania za 3000 zł

Co jakiś czas trzeba odświeżać mieszkanie, niezależnie od tego czy mieszkamy w nim sami czy też mamy je przygotowane na wynajem. Budżetowe odświeżenie mieszkania za 3000 zł jak najbardziej jest możliwe, jednak trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie większość prac wykonać we własnym zakresie, a także kupić materiały budowlane w promocji albo w tanich sklepach.

Trzeba będzie zwrócić uwagę na ceny, ponieważ cena jest tutaj bardzo ważnym czynnikiem ograniczającym co nie oznacza jednak, że taki rani remont nie ma szans być przeprowadzony dobrze. Można nawet znaleźć dobra i solidną ekipę remontową za te pieniądze i mieć gwarancję wykonania dobrze wszystkich prac. Mały remont mieszkania za 3000 zł, czy zmieścimy się w tej kwocie wszystko będzie zależało przede wszystkim od zakresu prac, a także na przykład powierzchni mieszkania oraz wykorzystanych materiałów. Oczywiście przy cenie rzędu 3000 zł trzeba mówić jedynie o odświeżeniu a nie kompleksowym remoncie na przykład kuchni czy łazienki gdzie chcemy wymienić też płytki czy meble. To nie wchodzi w grę. Jak odświeżyć mieszkanie za 3000 zł, tutaj pomocne będzie na przykład pomalowanie ścian na nowy kolor. Ciekawe badanie w kwestii budżetu na odświeżenie mieszkania przeprowadził portal Fixly, z którego wynika, że średnio na remont przeznaczamy ok. 6000 zł. Raport można zobaczyć tu: https://fixly.pl/blog/budowa-remont/jak-remontuja-polacy-raport-2018/.

Odświeżenie mieszkania

Niektórzy lubią kolory jasne, inni z kolei ciemne. Nie ma tutaj reguły co powinno się komu podobać ponieważ to po prostu kwestia gustu. Cykliczny remont mieszkania powinien stale być wpisany w nasze plany, ponieważ łatwo o tym zapomnieć, a raczej łatwo zapomnieć o zaplanowaniu wydatków z tym związanych. Jeżeli takie wydatki z góry zaplanujemy, to nie ma szans, aby o tym zapomnieć, a z konsekwencji mamy pewność, że nasze mieszkanie zawsze będzie wyglądać nienagannie. Dlatego też nie wolno ociągać się z decyzją o remoncie domu czy mieszkania ponieważ ta decyzja jest bardzo ważna do tego, aby na przykład w mieszkaniu nie było brudno czy aby gdzieś nie rozwinęła się pleśń.

Trzeba dbać o swoje miejsce do życia, niezależnie od tego czy planujemy w danym miejscu zostać dłużej czy też nie, niezależnie od tego czy jest to mieszkanie nasze, kupione, czy też wynajmowane. Budżetowe odświeżenie mieszkania to bardzo rozsądna decyzja nie tylko w kontekście posiadania małej ilości gotówki, ale także w kontekście rozsądnych życiowych wyborów. Już za kilka tysięcy złotych można mieszkać w ładnym i funkcjonalnym mieszkaniu, zatem naprawdę nie ma na co czekać i trzeba podjąć decyzję o małym remoncie. Wesprze nas w tym ekipa remontowa, albo też rodzina czy znajomi. Na pewno pomogą przy małych pracach,które nie wymagają sporo zachodu.

Obligacje i akcje – czym są i gdzie można je kupić

0
Obligacje i akcje - czym są i gdzie można je kupić

Jak inwestować, by mieć pewność nie tylko wysokich, ale też stałych dochodów? Na to pytanie starają się odpowiedzieć miliony inwestorów kupujących papiery wartościowe. Pośród nich do najpopularniejszych należą obligacje oraz akcje. Zwłaszcza początkującym inwestorom warto przybliżyć oba terminy, starając się pokazać, gdzie poza warszawskim parkietem można i warto inwestować kapitał.

Obligacje

Obligacją jest dłużny papier wartościowy emitowany przez rządy lub korporacje. Najczęściej mają one wartość pieniężną. Nabywca kupując ten rodzaj papierów wartościowych, może liczyć, że w określonym terminie otrzyma konkretną kwotę. Zdarza się, że obligacje zawierają klauzulę wcześniejszego (przedterminowego wykupu). Przedsiębiorstwo lub rząd wydając obligacje, może pozyskać pieniądze na bieżące funkcjonowanie lub inwestycje. Obligacje skarbowe najczęściej mają za zadanie zmniejszyć deficyt budżetowy. Jeśli tylko ich emitentem jest stabilne finansowo państwo, ich zakup łączy się z niewielkim ryzykiem i tym samym stosunkowo niskim poziomem zysku. Na nieco więcej można liczyć, nabywając obligacje korporacyjne; oczywiście wzrasta też ryzyko. Dla przedsiębiorców emisja obligacji to rodzaj pożyczki – tańsza alternatywa wobec kredytu bankowego, stąd planując ich zakup, należy baczniej prześledzić kondycję finansową (podobnie trzeba postąpić, wybierając akcje).

Akcje

Tym mianem określa się papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwo mające status spółki akcyjnej. Każda pojedyncza akcja jest ułamkową wartością kapitału, będąc jednocześnie dokumentem potwierdzającym prawa nabywcy, takie jak prawo do dywidendy czy możliwość ich odsprzedaży. Kolejnym prawem jest możliwość uczestniczenia w walnym zgromadzeniu, co oznacza możliwość wpływu na kluczowe decyzje firmy. Co oczywiste, przywilej ten dotyczy inwestorów posiadających pokaźny pakiet akcji. Następnym uprawnieniem dla posiadacza akcji jest pierwszeństwo zakupu papierów wartościowych z kolejnej emisji – przed inwestorami nieposiadającymi akcji danej firmy.

W teorii nieograniczony potencjał wzrostu wartości akcji i tym samym wypłacanej dywidendy to najważniejszy czynnik działający na wyobraźnię inwestorów i giełdowych graczy. Na rynku papierów wartościowych można znaleźć kilka rodzajów akcji. Pierwszą są tzw. blue chips, czyli papiery wartościowe emitowane przez znane na całym świecie korporacje (np. Michelin, Google, Siemens), zapewniające stabilne kursy i tym samym stały dochód. Ich przeciwieństwem są akcje groszowe, które emitują spółki o marnej kondycji finansowej lub przedsiębiorstwa szukające kapitału na nowe inwestycje. Spekulacja akcjami groszowymi sprawia, że ich kurs jest niestabilny. To kusi ogromnymi zyskami, jednocześnie jest balansowaniem na krawędzi. Kolejną grupą akcji są papiery wartościowe emitowane przez start-upy – będące nie tyle przedsiębiorstwem, lecz ideą (na początku było tak np. z Teslą czy Facebookiem).

Jak inwestować w akcje światowych gigantów i obiecujących start-upów

Kiedy warszawska Giełda Papierów Wartościowych wydaje się za ciasna, trzeba poszukać większego rynku. Powodzeniem cieszą się giełdy nowojorskie, gdzie można kupować akcje nie tylko firm z USA, ale też z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Finlandii.

W praktyce są dwie możliwości zakupu papierów wartościowych za granicą. Pierwszą są domy maklerskie współpracujące z bankami – to niezłe rozwiązanie, ale niestety połączone ze sporą prowizją. Drugą są internetowe platformy finansowe, jak Freedom24, będące zarówno brokerem, jak również źródłem fachowej wiedzy o rynku finansowym oraz kondycji konkretnych spółek. Możliwość sterowania zakupem i sprzedażą papierów wartościowych online to jedna z wielu zalet. Inne to możliwość natychmiastowego zlecenia wypłaty całości bądź części zgromadzonego kapitału czy możliwość doładowania konta kartą płatniczą.

Jak prawidłowo używać gaśnicy?

0
Jak prawidłowo używać gaśnicy

Gaśnica i jej prawidłowe użycie

Przepisy przeciwpożarowe nakładają obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie, a także w miejscach użyteczności publicznej oraz w miejscach pracy. Ponadto szefowie sprawujący nadzór nad takimi budynkami mają też obowiązek przeprowadzenia szkoleń ppoż. dla pracowników. Z założenia wynika więc, że w każdym budynku (oprócz domów i mieszkań, gdzie nie ma takiego obowiązku) większość dorosłych ludzi wie, jak używać gaśnicy, ale czy to prawda?

Ważne odnośnie gaśnic

Sama obecność w pomieszczeniu lub w samochodzie gaśnicy nie daje jeszcze gwarancji do ugaszenia zarzewia pożaru. Trzeba jeszcze się nią posłużyć, a czasami także wiedzieć, do jakiego rodzaju palących się materiałów dana gaśnica służy. Na szczęście obecnie, ze względu na dość rygorystyczne wymagania przeciwpożarowe, odpowiednio przeszkolony pracownik nadzorujący obecność sprzętu ppoż. dobierze do danego pomieszczenia gaśnice prawidłowo, a gaśnice samochodowe są przystosowane do swego celu przez producentów. Najważniejsze w obu wypadkach jest to, aby gaśnica miała odpowiednią homologację oraz została zastąpiona nową, gdy minie okres jej przydatności do użycia. Sprzęt przeterminowany to wyłącznie atrapa, a tym zarzewia pożaru się nie ugasi.

Inaczej sprawa przedstawia się w wypadku domów i mieszkań prywatnych, gdzie obowiązku posiadania gaśnicy nie ma. Tutaj, jeżeli właściciele zdecydują się na zakup, sami muszą dokonać wyboru albo posłuchać doradców, którzy wiedzą najlepiej jaka gaśnica będzie odpowiednia do domu.

Dostępne w handlu rodzaje gaśnic

Posługując się przykładową ofertą na stronie strefa998.pl, przedstawiamy dostępne w handlu rodzaje gaśnic wraz z ich przeznaczeniem:

  • gaśnice pianowe – do zwalczania pożarów cieczy i ciał stałych;
  • gaśnice proszkowe – do zwalczania pożarów urządzeń pod napięciem elektrycznym;
  • gaśnice śniegowe – do zwalczania pożarów m.in. benzyny alkoholu oraz gazów;
  • gaśnice wodne mgłowe – do zwalczania pożarów ciał pochodzenia organicznego, od drewna po tłuszcze.

Niektóre rodzaje gaśnic posiadają specjalną dedykację, jak „gaśnica samochodowa” czy „gaśnica kuchenna” oraz oferowane są w zróżnicowanych pojemnościach – wszystkie powyższe rodzaje gaśnic znajdziesz na: https://strefa998.pl/218-gasnice

Czy opłaca się mieć w domu (w samochodzie) gaśnicę i jak jej użyć?

Pytanie pierwsze wydaje się retoryczne, zakup gaśnicy to dla domu nie jest ogromny wydatek, a wypadki, jak zapalenie się tłuszczu w kuchni mogą się przecież przydarzyć.

Co do użycia gaśnicy, to chociaż na każdej znajduje się instrukcja obsługi, warto widzieć, co robić po kolei z gaśnicą i że przede wszystkim nie należy wpadać w panikę:

– odbezpieczyć gaśnicę (zerwać plastikowy pasek zabezpieczający zawleczkę, ale nie szarpaniem, lecz przekręceniem, wówczas pasek pęknie);

– kilkakrotnie odwracamy gaśnicę do góry dnem (dla wymieszania i pobudzenia zawartości – jak zalecają strażacy);

– naciskamy raz dźwignię (ważne szczególnie w gaśnicach samochodowych i małych kuchennych), aby przebić syfon i pozwolić wymieszać się zawartości gaszącej z dwutlenkiem węgla, który zawartość wyrzuci na zewnątrz;

– naciskamy dźwignię, a strumień substancji gaśniczej kierujemy na ogień, starając się trzymać gaśnicę pionowo.

Czy można uzyskać profesjonalną pomoc przy wyjściu z długów? Sprawdzamy!

0
Czy można uzyskać profesjonalną pomoc przy wyjściu z długów? Sprawdzamy!

Z długami mierzy się już niemal 2,8 mln Polaków, a liczba osób z problemami finansowymi rośnie z roku na rok. I ty jesteś jedną z nich? Nie jesteś sam ze swoim zmartwieniem. Aby się z nim uporać i wyjść na finansową prostą, skorzystaj ze wsparcia, jakie oferują firmy pomagające wyjść z długów. Co mogą dla ciebie zrobić i gdzie możesz się zwrócić po pomoc? Wyjaśniamy.

W co będzie warto inwestować w 2020 roku?

0
W co będzie warto inwestować w 2020 roku

Na rynku znajduje się bardzo dużo godnych uwagi produktów, które mogą nam pomóc w pomnożeniu majątku osobistego. Wiele osób decyduje się na odłożenie swoich pieniędzy na lokacie, inni z kolei zaczynają inwestować w nieruchomości lub akcje spółek, natomiast jeszcze inna grupa ludzi lokuje swój kapitał w metalach szlachetnych (m. in. w sztabki złota). W co najlepiej zainwestować własne pieniądze w nadchodzącym roku?