wtorek, Kwiecień 7, 2020

Kredyty EBI – uzupełnienie wkładu własnego inwestorów

0
Kredyty EBI - uzupełnienie wkładu własnego inwestorów

Szukając dodatkowego kapitału, bardzo duży odsetek polskich przedsiębiorstw decyduje się na kredyt bankowy. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje produkt EBI, który może być dużo bardziej opłacalny. W jaki sposób przedsiębiorca może się o niego ubiegać? Kto może wnioskować o pożyczkę i czy aby na pewno warto to zrobić? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Czym są kredyty EBI? Podstawowe informacje

Dotychczas z dofinansowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) mogły skorzystać głównie jednostki samorządu terytorialnego państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowy program EBI przeznaczony jest także dla inwestorów indywidualnych, prowadzących działalność gospodarczą w ramach specjalnej linii kredytowej, tzw. global loans. W związku z tym cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to grupa docelowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dla której przygotował on program preferencyjnych kredytów. To doskonały sposób na sfinansowanie większej inwestycji długoterminowej. Zobowiązanie może być wzięte zarówno w polskich złotych, jak i w walucie obcej. Istnieją dwie formy oprocentowania – stałe i zmienne.

Program EBI i kredyty dla firm – które przedsiębiorstwa mogą otrzymać takie wsparcie?

Atrakcyjny i niskokosztowy sposób zdobycia dodatkowego kapitału nie jest dostępny dla każdej firmy. O wsparcie tego typu wnioskować mogą właściciele działalności gospodarczych z sektora MŚP (Małych i Średnich Przedsiębiorstw), którzy szukają finansowania na realizację inwestycji związanych z:

 • lokalną infrastrukturą,
 • wytwarzaniem energii elektrycznej,
 • ochroną środowiska naturalnego,
 • produkcja przemysłową,
 • przetwórstwem rolno-spożywczym,
 • turystyką i usługami pokrewnymi.

Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw – w jaki sposób można je otrzymać?

Fundusze Europejskiego Banku Inwestycyjnego rozdzielane są przy wsparciu BGK, który współpracuje z niektórymi bankami komercyjnymi. Jednym z nich jest Santander Bank Polska. Aby uzyskać pożądany kapitał na inwestycję, należy przejść standardową procedurę, w której trakcie weryfikowana jest historia i zdolność kredytowa wnioskodawcy. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o EBI w wysokości aż do 500 tys. złotych. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów inwestycyjnych nie jest wymagane przedłożenie szczegółów dotyczących celu inwestycyjnego – nie trzeba przedstawiać biznesplanu ani rozbudowanych analiz. Pieniądze dla firm z programu EBI nie wymagają zabezpieczenia rzeczowego do kwoty 50 tys. złotych.

Kredyty EBI – dofinansowanie przedsięwzięć jednostek samorządu terytorialnego

Przed wprowadzeniem programu EBI, skierowanego dla sektora MŚP, dotychczas z kredytów udzielanych na preferencyjnych warunkach mogły skorzystać przede wszystkim jednostki samorządowe. Linia tych produktów dla samorządów także obsługiwana jest bezpośrednio przez BGK. Oferta przeznaczona dla samorządów z różnych województw jest na bieżąco aktualizowana.

Podobnie, jak w przypadku firm, nie każda jednostka samorządu terytorialnego otrzyma środki. Warunkiem finansowania jest uzyskanie kwalifikacji danej instytucji, stwierdzającej, że jest ona zgodna z obowiązującym regulaminem. Wyróżnić można szereg kryteriów, ale do najważniejszych należy zgodność celu inwestycyjnego z obszarem wspieranym przez EBI. Pożyczki dla samorządów skierowane są na działania z zakresu ochrony środowiska i rozbudowy infrastruktury regionu. Przeznaczone są również na implementowanie rozwiązań z zakresu, tzw. gospodarki opartej na wiedzy. Na wsparcie mogą również liczyć projekty dotyczące modernizacji ośrodków edukacyjnych i zdrowotnych.

Atrakcyjne warunki finansowania w programach EBI – co warto wiedzieć?

Podmioty uprawnione do ubiegania się o otrzymanie wsparcia pieniężnego mogą wnioskować o nie na podstawie projektów, dla których łączny koszt inwestycji nie przekracza 2,5 mln euro. Bardzo istotną informacją dla wnioskodawców będzie fakt, że istnieje możliwość przyznania aż pięcioletniej karencji. Przez pierwsze 60 miesięcy nie trzeba spłacać rat.

W przypadku tzw. grantu MIF Komisji Europejskiej w ramach Instrumentu Infrastruktury Komunalnej poszczególne gminy mogą starać się o pomoc kapitałową w przypadku, gdy koszt inwestycji wynosi od 40 tys. euro do aż 5 mln euro. Obecnie z takiej formy wsparcia korzystają m.in. gmina Podgórzyn, Jemielno czy Powiat Złotoryja w województwie dolnośląskim.

Bariery i odbojnice do magazynu – co warto wiedzieć?

0
Bariery i odbojnice do magazynu – co warto wiedzieć

Magazyn to miejsce o podwyższonym poziomie ryzyka. Wiedzą o tym wszyscy jego pracownicy, zajmujący się takimi działaniami jak rozładunek, załadunek oraz transport towarów na zewnątrz i w obrębie magazynu. W celu zabezpieczenia przebiegu ich pracy stosuje się odpowiednie urządzenia, przeznaczone między innymi do wyznaczania szlaków komunikacyjnych. Wbrew pozorom, jest to kwestia, której nie należy bagatelizować. Znaczna część wypadków mających miejsce na terenie magazynu wynika właśnie z błędów popełnianych w czasie transportu wewnętrznego. W celu podwyższenia poziomu bezpieczeństwa stosuje się przede wszystkim odpowiednie formy oznakowań.

Bezpieczeństwo w magazynie – przede wszystkim

W magazynie panują szczególne warunki pracy. Często, przebiega ona w atmosferze presji czasu i stresu. W rezultacie – pracujące w pośpiechu osoby mogą doprowadzić do licznych wypadków, zdarzających się przede wszystkim z ich przemieszczaniem się po terenie danego magazynu. Dotyczy to głównie – choć nie tylko – osób obsługujących maszyny transportowe, takie jak wózki przemysłowe, wózki widłowe, paleciaki, wózki platformowe czy inne.

W celu zminimalizowania ilości potencjalnych wypadków stosuje się odpowiednie formy oznakowania i zabezpieczenia szlaków komunikacyjnych, wśród których znajdują się między innymi bariery i odbojnice magazynowe. Pozwalają one w wyraźny i widoczny sposób odgrodzić dany szlak komunikacyjny od jego otoczenia. Pozwalają także usprawnić całość komunikacji i transportu w danym magazynie, minimalizując ilość kolizji i zderzeń, które normalnie mogłyby wystąpić pomiędzy różnymi pracownikami.

Barierki i odbojnice stanowią także zabezpieczenie dla przedmiotów i towarów przechowywanych w danym miejscu. Ich zastosowanie pozwala obniżyć ilość zderzeń maszyn transportowych z meblami magazynowymi, a tym samym – zapobiegają uszkodzeniu przechowywanych na nich towarów. Zastosowanie barier i odbojnic może więc wpłynąć korzystnie także na finansowe funkcjonowanie danego magazynu, redukując ilość strat.

Gdzie kupować bariery i odbojnice magazynowe?

Kompleksowe zaopatrzenie magazynu to nie lada wyzwanie. Dlatego osoby przystępujące do tego zadania, poszukują specjalistycznych dostawców wyposażenia dla magazynów. Wśród wartych polecenia znajduje się sklep internetowy magazynuj.pl, w którego ofercie znajdują się różne rodzaje odbojnic magazynowych oraz barierek. Znajdziemy zarówno odbojnice gumowe i metalowe, o prostym kształcie (tak zwane odbojnice liniowe) lub narożne. Oprócz nich, wśród produktów przeznaczonych do wyznaczania i zabezpieczania szlaków komunikacyjnych, znajdują się także plastikowe słupki oraz specjalne bariery.

Magazynuj.pl to miejsce, w którym kompleksowo wyposażysz swój magazyn. Korzystają z niego właściciele i menadżerowie magazynów z terenu całego kraju. Oprócz urządzeń zabezpieczających polecamy także różnego rodzaju urządzenia transportowe, pojemniki, meble magazynowe oraz nadstawki na palety z magazynuj.pl.

Oferta skierowana jest nie tylko do właścicieli magazynów handlowych, ale i tych specjalizujących się w określonym rodzaju towarów – magazynów żywności, chemikaliów, medykamentów, lekarstw i licznych innych.

Czy warto zostać księgowym?

0
jak stać się księgowym?

Księgowy jest to osoba, która odpowiada za prowadzenie bieżących operacji finansowych danego przedsiębiorstwa lub osób fizycznych. Wiele osób kojarzy ten zawód z nudą i monotonnością, a wcale tak nie jest.

Na czym polega praca w księgowości?

Praca w księgowości, wcale nie jest nudna i monotonna, wręcz przeciwnie, jest skomplikowana i zawiła. Przez co wymaga skupienia i głowy ‚na karku’. W ostatnim czasie da się zauważyć, że w tej branży co zakiś czas zachodzą. nowe zmiany. Wynika to z nieustannego rozwoju technologicznego oraz powstaniem programów, które zostały stworzone w celu ułatwienia pracy w branży finansowej.

Księgowy to zawód, który cieszy się popularnością praktycznie cały czas. W końcu każde przedsiębiorstwo musi zatrudnić osobę, która będzie kontrolować ich wpływy i wypływy. Podstawowymi obowiązkami księgowego jest prowadzenie księgi rachunkowej, sporządzanie sprawozdań finansowych, księgowanie wydatków, wyliczanie podatków oraz wykonywanie oraz sporządzanie przelewów bankowych. Księgowy zazwyczaj współpracuje z ZUS, GUS oraz Urzędem Skarbowym.

Praca w księgowości, nie każdemu może odpowiadać. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że osoba wykonująca ten zawód jest obciążona odpowiedzialnością, za wszelkie popełnione błędy w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym.

Przeczytaj też: http://www.bestoferta.pl/jak-najlepiej-zwolnic-sie-z-pracy/

Jakie wymagania, należy spełnić żeby zostać księgowym?

Jeżeli marzymy o tym, aby zostać księgowym na początku powinniśmy się uda na studia wyższe, najlepiej na kierunek finanse lub rachunkowość. Jeżeli już je ukończyliśmy, a chcemy dodatkowo podnieść swoje kwalifikacje, możemy zdecydować się na certyfikację zawodu księgowego.

W branży księgowej doszło również do różnic edukacyjnych, niektórzy są wyłącznie po ukończonym kursie kwalifikacyjnym, a inni po studiach. W związku z tym, zostały spisane inne wytyczne dla osób po kursie oraz dla osób z wyższym wykształceniem. Aby móc się ubiegać o certyfikację zawodu, osoba po studiach wyższych musi odbyć 3 letnią praktykę, z kolei osoby po kursie, z wykształceniem średnim 2 letnią praktykę i zdać obowiązkowy egzamin. Podstawowy warunek wiąże się z odbyciem praktyk:

Inwestowanie w swój rozwój przyniesie korzyści w późniejszych latach, ponieważ jest to zawód, który wymaga ciągłego doszkalania się. Tylko wtedy możemy wykonywać swoją pracę należycie.

Źródło: https://przyciagnijsukcesy.pl/

Jaki wybrać stół prasowalniczy?

0
Jaki wybrać stół prasowalniczy

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że wybór właściwego wyposażenia do firmy wcale nie jest tak prosty, jak się wszystkim wydaje. W szczególności jest to duże wyzwanie, jeżeli mamy zakupić produkty, które będą musiały być w użyciu czasem nawet i przez kilkanaście lat. Zatem czym się kierować w tym przypadku?

Wpływ wprowadzenia JPK_V7 na systemy ERP

0
Wpływ wprowadzenia JPK_V7 na systemy ERP

Obowiązek raportowania rozliczeń VAT przy użyciu JPK_V7 obejmie dużych przedsiębiorców obowiązkowo od 1 kwietnia 2020 roku, a pozostałych od 1 lipca 2020 roku.

Czym jest JKP_V7?

JPK_V7 to nowy, jednolity plik kontrolny, który będzie zawierał zarówno dane dotyczące transakcji VAT zakupu i sprzedaży, jak i informacje potrzebne do ustalenia zobowiązania podatkowego bądź kwoty do zwrotu podatku VAT.

Strukturę pliku JPK_V7 określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988) oraz wzór schematu pliku JPK_VAT.

JPK_V7 będzie zawierać wspomniane już dane dotyczących zakupów i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7, VAT-7K, a także inne informacje niezbędne do analizy poprawności rozliczenia.

JPK_V7 zastąpi deklaracje VAT – 7, VAT – 7K, VAT – ZK, VAT – ZZ, VAT – ZD oraz – prawdopodobnie – VAT-12. Nie obejmie on natomiast deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-13, VAT-14. Zasady składania tych ostatnich nie zostaną zmienione.

Czynnych podatników VAT obowiązywać będą dwa warianty JPK_V7. Mowa o:

 • JPK_V7M – przeznaczony dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie,
 • JPK_V7K – przeznaczony dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

JPK_V7 będzie można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym bądź też danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_V7 podatnik będzie mógł pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Mówiąc wprost, podatnicy będą przygotowywać i wysyłać wyłącznie jeden plik, w którym znajdzie się zarówno część ewidencyjna, jak i deklaracyjna czyli pozycje z obecnych deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Wpływ na systemy ERP

Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność wyposażenia firmy w aplikację obsługującą procesy generowania plików JPK. I choć na polskim rynku nie brakuje programów tego rodzaju, to jednak wyłącznie nieliczne z nich są w stanie sprostać wymaganiom użytkowników. Jeśli poszukujesz sprawdzonego, godnego polecenia narzędzia, które bez problemu dopasuje się do potrzeb twojego przedsiębiorstwa, to wybierz program JPK Hogart.

Aplikacja Hogart JPK jest w pełni dostosowana do większości dostępnych systemów ERP. Co istotne to fakt, iż program nie wymaga ingerencji w system ERP, ani istniejącą systemową bazę danych (pobierane są dane udostępnione lub wygenerowane z systemu). Proces udostępniania danych bądź też ich generowania jest nadzorowany lub wykonywany samodzielnie przez specjalistów Hogart, w zależności od dostępności zasobów klienta. Pracownicy Hogart zainstalują i skonfigurują odpowiednio aplikację Hogart JPK, wyszkolą zasoby po stronie klienta i będą obecni przy pierwszym uruchomieniu generowania struktur JPK. Po zakończeniu wdrożenia Hogart zapewnia pełne wsparcie powdrożeniowe i profesjonalny maintenance (usługi, utrzymaniowe rozwiązania). Z myślą o potrzebach klientów stworzony został dział wsparcia technicznego, gotowy do pomocy w przypadku zaistnienia jakichkolwiek problemów. W razie wprowadzenia zmian w strukturach, Hogart dostarczy swoim klientom odpowiednie aktualizacje aplikacji JPK.

Program JPK Hogart to:

 • Pobieranie danych, weryfikacja oraz generowanie plików JPK,
 • Próbne przebiegi i zaawansowana walidacja danych,
 • Pobieranie danych wg zaawansowanych zdefiniowanych kryteriów,
 • Archiwizacja wysłanych deklaracji,
 • Wyszukiwanie, grupowanie i filtrowanie danych,
 • Śledzenie zmiany każdego użytkownika,
 • Ręczna edycja określonych pól,
 • Wbudowana biała lista VAT,
 • Pobieranie, wydruk i archiwizowanie UPO ze strony Ministerstwa.

Warto zaznaczyć, że Hogart JPK nie służy wyłącznie do generowania plików w formacie JPK. W rzeczywistości to również rozbudowane narzędzie wyposażone w szereg weryfikacji spójności i poprawności danych księgowych takich jak:

 • Weryfikacja spójności poszczególnych struktur wg siebie tj. transakcje vs. salda zois.
 • Saldo kont KR_ZOiS ObrotyWinien, ObrotyMa muszą być zgodne z sumą operacji KwotaWinien, KwotaMa w strukturze KR_ZapisyNaKontach,
 • Pole NrZapisuDziennika może wystąpić tylko raz w tabeli KR_Dziennik w danym roku obrotowym,
 • Numeracja w polu NrZapisuDziennika powinna być ciągła (bez przerw),
 • Pole NrZapisu z KR_ZapisyNaKontach musi wystąpić w polu NrZapisuDziennika w KR_Dziennik,
 • Włączenie po stronie Modułów bankowych walidacji salda (tzn. saldo zamknięcia poprzedniego wyciągu bankowego musi być zgodne z bilansem otwarcia kolejno przetwarzanego wyciągu) zapewnia potwierdzenie kompletności zaksięgowanych wyciągów bankowych z poszczególnych rachunków,
 • Weryfikacja bilansu otwarcia pobieranego z wyciągu bankowego z bilansem otwarcia kont księgowych zapewnia potwierdzenie spójności danych księgowych ze stanami rachunków bankowych,
 • Wyświetlenie okna z podsumowaniem wartości dla poszczególnych pól deklaracji VAT-7 zapewnia umożliwienie manualnego sprawdzenia przez użytkownika zgodności poszczególnych pozycji z wysłaną deklaracją VAT-7,
 • Dla Klientów posiadających aplikację e-Deklaracje Hogart (VAT-7) porównanie wartości dla zadanego okresu z pozycjami wygenerowanej deklaracji VAT-7,
 • Sprawdzenie czy w ramach jednego okresu nie występuje więcej niż jeden wiersz z tym samym numerem dokumentu (NrDokumentu) w tabeli VAT_SprzedażWiersze,
 • Sprawdzenie czy w ramach jednego okresu raportowego nie występuje więcej niż jeden wiersz z tym samym numerem dokumentu (NrFaktury) w tabeli VAT_ZakupWiersze dla jednego wystawcy (NrIdWystawcy),
 • Po wygenerowaniu pliku JPK VAT system prezentuje listę pozycji z rejestrów VAT, które nie zostały zaalokowane do żadnej pozycji JPK.

Zobacz gotowe integracje JPK dla wybranych systemów ERP:

Jak ożywić ścianę w salonie?

0
Jak ożywić ścianę w salonie

Ściana w salonie jest niezmiernie ważna, gdyż może być ciekawym elementem dekoracyjnym. Biała ściana jest nudna, warto więc zadbać o jej intrygującą aranżację. Jednym z pomysłów, który już od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem jest cegła na ścianie. Jak zaaranżować ceglaną ścianę?

Czym jest portfel kryptowalutowy?

0
portfel kryptowalutowy

W dobie coraz większej popularności kryptowalut, wiele osób poszukuje podstawowych informacji na temat tych wirtualnych środków płatniczych. Waluta kryptograficzna istnieje tylko i wyłącznie w postaci cyfrowej w odróżnieniu od walut tradycyjnych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Jeżeli więc kryptowalutami można płacić jedynie poprzez specjalnie opracowane wirtualne systemy księgowe, powstaje pytanie, gdzie trzymać cyfrową walutę. W przypadku złotówek czy innych walut światowych, pieniądze trzymamy na kontach bankowych, lub w przypadku gotówki – w portfelach.

Kryptowaluty również mają swoje miejsce w cyberprzestrzeni, a do ich bezpiecznego przechowywania służą tzw. portfele kryptowalut. Czym zatem jest portfel kryptowalutowy? Czym różni się od tradycyjnego konta w banku? Jak założyć portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptowalutowy – jak działa?

Portfel kryptowalutowy służy nie tylko do przechowywania wirtualnej waluty, ale również do jej przesyłania lub odbierania. Co najważniejsze, portfel sieciowy nie zawiera żadnych aktywów w postaci tokenów czy kryptowaluty. Portfel kryptowalutowy to rodzaj narzędzia, za pomocą którego możliwa jest interakcja dostępnych środków z siecią łańcuchów bloku, czyli blockchainami.

Interakcja ta przebiega z wykorzystanie informacji generowanych przez portfel, które są niezbędne do prawidłowego wysyłania oraz odbierania walut kryptograficznych za pomocą technologii blockchain. O technologii blockchain można dowiedzieć się więcej na łamach serwisów tematycznych jak portal o kryptowalutach.

Klucze publiczne i prywatne w portfelu kryptowalutowym

Jaką postać przyjmują informacje generowane przez portfele kryptowalutowe? Są to klucze publiczne i prywatne, które jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed działaniami niepożądanymi w cyberprzestrzeni.

Klucz publiczny jest rodzajem identyfikatora alfanumerycznego, który w pewien sposób jest również określeniem lokalizacji w blockchainie, gdzie można przesyłać środki. Najprościej rzecz ujmując, klucz publiczny to taki odpowiednik konta bankowego, który udostępniamy innym użytkownikom w celu dokonywania transakcji.

Zachowując analogię bankową, klucz prywatny jest rodzajem hasła, dzięki któremu możliwa jest szybka autoryzacja przelewów dokonywanych z danego portfela kryptowalutowego. W dużej mierze ma to zapewnić bezpieczeństwo przed kradzieżami oraz nielegalnemu przechwytowi informacji zawartych w łańcuchu bloków.

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Najczęściej stosowanym podziałem portfeli krypotwalutowych jest ich klasyfikacja ze względu na rodzaj nośnika, gdzie przechowywane są informacje. Wśród kryptoportfeli można wyróżnić: portfele mobilne (typu aplikacja), portfele sprzętowe (komputerowe) oraz portfele papierowe.

Najbezpieczniejsze wydają się portfele papierowe ze względu na brak dostępu do sieci. Portfele papierowe działają na zasadzie generowania klucza publicznego i prywatnego, który należy zapamiętać, co może być nieco uciążliwe. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z innych rodzajów portfeli wiąże się z dużym zagrożeniem dla naszych środków – aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne lub komputery stacjonarne posiadają szereg zabezpieczeń, które w wielu przypadkach wystarczają do zachowania należytej ostrożności.

Kreatywne zabawki dla dzieci – co dają takie zabawki dziecku?

0
jak rozwijać kreatywność dziecka zabawkami?

Kreatywne zabawki są rodzajem zabawek, których zadaniem jest sprzyjanie rozwojowi dziecka i łączenie radości z zabawy z nauką. Jest to zdecydowanie najszybszy i najbardziej efektowny sposób na przyswojenie nowej wiedzy.

Zabawki kreatywne są zaprojektowane tak, żeby dzieci podczas zabawy mogły poznawać otaczający świat i rozwijać w ten sposób różne, nowe umiejętności. Takie zabawki zawsze należy dobierać do wieku dziecka. Młodsze dzieci dopiero zaczynają poznawać rzeczywistość, kształty, kolory czy dźwięki, z kolei starsze dzieci potrzebują bardziej skomplikowanych rzeczy, za pomocą których nauczą się liczenia oraz pisania.

Rodzaje zabawek kreatywnych

Zabawki kreatywne dzielimy, ze względu na wiek dziecka. Wyróżniamy:

Zabawki kreatywne dla rocznego dziecka, na typ etapie rozwoju maluchy potrzebują prostych zabawek, które uczą podstawowych umiejętności. Najlepszymi zabawkami kreatywnymi dla najmłodszych dzieci są zabawki kolorowe, pobudzające zmysły dziecka. Ciekawym wyborem są zabawki dźwiękowe oraz świetlne. Mowa tutaj o książeczkach, kostkach, grzechotkach i klockach.

Kreatywne zabawki dla dzieci

Zabawki kreatywne dla 2-latka, tutaj potrzebne nam są zabawki, które pobudzają wyobraźnię. Dzieci w tym wieku uwielbiają masy plastyczne, memory oraz mozaiki.

Zabawki kreatywne dla 3-latka, powinny być bardziej skomplikowane i zaawansowane. Idealnie sprawdzą się zestawy koralików do nawlekania, plastelina, ciastolina, czy tablice edukacyjne. Dzieci w tym wieku znają podstawy wiedzy o świecie i chcą ją poszerzyć.

Zabawki kreatywne dla 4-latka, najlepszym wyborem będą wszelkiego rodzaju masy plastyczne, mozaiki, malowanki, wyklejanki, a nawet zestawy do wyszywania.

Zabawki kreatywne dla 5-latka, u dzieci w tym wieku należy położyć nacisk na rozwój myślenia przestrzennego oraz kreatywnego. Najlepiej się sprawdzą w tym przypadku, klocki magnetyczne, stempelki, puzzle oraz filcowe robótki.

Zabawki kreatywne dla starszych dzieci, również są ciekawym rozwiązaniem. To co różni takie zabawki od zabawek dla młodszych dzieci to stopnień trudności. Im dzieci są starsze, tym zabawki powinny być bardziej skomplikowane. Ilość elementów zabawki również powinna być większa.

Przeczytaj też: http://www.bestoferta.pl/figurki-kolekcjonerskie-dla-dzieci-czy-to-dobre-hobby/

Jak zapobiec nadmiernej rotacji pracowników?

0
Jak zapobiec nadmiernej rotacji pracowników

Nadmierna rotacja pracowników to problem, z którym zmaga się wiele firm. Aby zmniejszyć wskaźnik odpływu specjalistów, należy wprowadzić szereg działań, które przekonają ich do pozostania w przedsiębiorstwie. Najważniejsze jest zapewnienie konkurencyjnych warunków zatrudnienia i możliwości rozwoju.

Prawidłowy montaż okien

0
Prawidłowy montaż okien

Okno składa się z ramy zamontowanej w ścianie i jest to tak zwana ościeżnica. Następną częścią są skrzydła okienne stanowiące część ruchomą mocowaną do ramy za pomocą zawiasów. Wypełnieniem ramy skrzydeł okiennych jest szyba. W sprzedaży znajdują się okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i nawet takie z trzema skrzydłami.

Dawniej okna wykonywane były wyłącznie z drewna. Dziś okna wykonywane są także z drewna, lecz również z innych materiałów. Mogą to być okna plastikowe, aluminiowe lub stalowe.

W przypadku okien podobnie, jak i drzwi bardzo ważny jest montaż. Ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane dają pewność, że pomieszczenia nie będą niepotrzebnie tracić wewnętrznego ciepła. Utrata ciepła stwarza obciążenie finansowe, gdyż trzeba użyć więcej opału na ogrzanie budynku. Szczelne i dobrze zamontowane okna oszczędzają nasze finanse. Dlatego warto kupić najbardziej odpowiednie okna i drzwi, oraz zadbać o dobrego fachowca podczas ich montażu. Interesujący się tematem mogą zajrzeć na stronę prawidlowymontaz.pl/prawidlowy-montaz i wszystkiego się dowiedzieć na temat prawidłowego montowania okien.

Okna w naszych budynkach mają swoje miejsce nie tylko w ścianach. Lecz są również okna wbudowane w połać dachową, okna balkonowe, okna do oświetlania górnego zwane świetlikami. Oraz okna tzw. wole oko, które posiadają obły kształt, a także okna luksfery. I okna wewnętrzne, które służą do pośredniego oświetlania pomieszczeń. Jak również okna sklepowe stanowiące witryny sklepów. Lecz najważniejsze jest to, aby okna były pasywne, czyli energooszczędne. Osoby przed którymi jest decyzja, jakie ona wstawić do budowanego obiektu na pewno zainteresują się poniższym wpisem.

Najstarszym materiałem, z którego wytwarzano okna było drewno. Dziś także produkuje się drewniane okna, gdyż wyglądają uroczo i dodają budynkowi elegancji. Ponadto są klimatyczne. Budynek z drewnianymi oknami wygląda sielsko. Dziś najczęściej zamiast drewna litego stosuje się drewno klejone warstwowo, które zabezpiecza się specjalnymi farbami. Dzięki temu posiada ono elastyczność, jest odporne na warunki atmosferyczne i nie odkształca się pod wpływem temperatury. Ujemną stroną jest tylko to, że okna drewniane wymagają systematycznej pielęgnacji, czego nie ma w innych rodzajach okien. Innym i bardzo dziś popularnym rodzajem okien są okna plastikowe.

Okna tak zwane PCV wykonane są z tworzywa sztucznego zwanego polichlorkiem winylu. Wnętrza okien plastikowych są poprzedzielane cienkimi ściankami dzięki czemu tworzą komory. Liczba komór może być różna. I sięgać nawet do ośmiu. Lecz najczęściej jest ich pięć. Im więcej komór, tym lepsza izolacja cieplna. Profile okien PCV wzmocnione są elementami stalowymi ocynkowanymi lub wykonane są z włókna szklanego. Dodatkowym plusem okien plastikowych jest to, że nie są one drogie. Ponadto posiadają wysoką izolacyjność. Są wytrzymałe na urazy mechaniczne. Najbardziej wytrzymałe profile posiadają klasę A. I takim symbolem są oznaczane.

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest to, że nie wymagają konserwacji. Wystarczy tylko je co jakiś czas umyć. Innym rodzajem są okna aluminiowe. To okna nowoczesne, anodowane lub lakierowane proszkowo na różne kolory. Posiadają matową lub błyszczącą powierzchnię. Mogą również imitować drewno. Wadą takich okien jest to, że posiadają mniejszą izolacyjność niż okna PCV. Zaletą to, że okna aluminiowe nie odkształcają się, są sztywne, wytrzymałe i odporne na korozję.

Źródło: Szymko Białystok – okna z prawidłowym montażem