Certyfikacja to nie tylko ISO

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) to niekwestionowany lider w zakresie tworzenia różnego rodzaju standardów. Certyfikacja ISO jest bardzo popularna na całym świecie i cieszy się dużym zaufaniem.

Jakie normy tworzy ISO?

Warto wiedzieć, że jest wiele uniwersalnych norm ISO. Można je wdrażać niezależnie od branży, wielkości i rodzaju organizacji, czy też lokalizacji. Do takich systemów należą: ISO 9001- System Zarządzania Jakością, ISO 14001 – System Zarządzania Środowiskowego, ISO 27001- System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oraz wiele innych. Trzeba jednak też pamiętać, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna wprowadziła normy dotyczące bardzo specyficznych rynków, np. IATF 16949 – to specyfikacja techniczna dotycząca zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej, czy ISO 22000 dotycząca zarządzania bezpieczeństwem żywności. Jednak nie tylko ISO tworzy międzynarodowe standardy. W tym artykule przedstawię kilka organizacji, które zajmują się opracowywaniem bardzo ważnych standardów dla branży spożywczej.

Certyfikacja w branży spożywczej

Produkcja, przetwarzanie i dystrybucja żywności jest pod coraz bardziej ścisłą kontrolą. Jest to branża, w której istnieje bardzo dużo różnego rodzaju norm. Dla produkcji rolniczej ważne są np. certyfikacja non GMO, czy też BRC oraz IFS. Pierwszy z wymienionych systemów został stworzony przez niemiecką organizację VLOG, która od lat opracowuje dobre praktyki produkcji żywności pozbawionej ingerencji inżynierii genetycznej. Systemy IFS oraz BRC dotyczą natomiast zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, która sprzedawana jest w dużych sieciach handlowych pod szyldem tzw. marek własnych. Pierwszy z nich został stworzony przez The International Featured Standard i jest wymagany przez hipermarkety z Niemiec (np. Lidl, Real) i Francji (np. Auchan, Carrefour). Natomiast brytyjskie sieci handlowe preferują standard BRC, który powstał w British Retail Consortium (BRC) i Institute of Packaging. Aby dowiedzieć się więcej o certyfikacji w branży spożywczej warto wejść na stronę jednostki certyfikującej: http://www.bureauveritas.pl/home/our-services/certification

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here