Pożyczka społecznościowa to stosunkowo nowe narzędzie finansowe, które nie jest jeszcze znane szerokiej grupie konsumentów. Zrodziło się ono z potrzeby wypracowania alternatywy dla kredytów bankowych oraz pożyczek z sektora pozabankowego. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pożyczkę społecznościową? Kto najczęściej korzysta z takiej usługi?
Portale społecznościowe opanowały internet – w Polsce miliony użytkowników korzystają z serwisów takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, a zakupy grupowe umożliwiają dostęp do wybranych produktów lub usług w zdecydowanie niższej cenie. Pożyczka społecznościowa wykorzystuje potencjał, jaki niesie ze sobą internet – pozwala na uzyskanie środków finansowych na dowolny cel bez składania wniosków do banków czy firm pożyczkowych.
Pożyczka społecznościowa – jak to działa?
Na polskim rynku działa obecnie kilka sprawdzonych portali oferujących pożyczki społecznościowe. Łączą one osoby posiadające wolne środki finansowe z konsumentami, którzy akurat potrzebują zastrzyku gotówki na dowolny cel. Zasady korzystania z usług portali oferujących pożyczki społecznościowe są bardzo proste i jednocześnie komfortowe dla każdego klienta. Nie trzeba wychodzić z domu i stać w kolejkach – wszystko odbywa się przez internet.
Wystarczy zarejestrować się w wybranym serwisie, podając podstawowe dane osobowe. Następnie klient poddawany jest weryfikacji, która polega na podaniu numeru konta bankowego oraz wykonaniu przelewu opiewającego na symboliczną kwotę 1 grosza – portal oferujący pożyczki społecznościowe musi sprawdzić czy informacje podane przez klienta w czasie rejestracji zgadzają się z tymi na koncie. Pożyczkobiorcy są także weryfikowani w BIK, sprawdzany jest przede wszystkim tzw. scoring, czyli ocena punktowa, która zależy między innymi od terminowości spłaty poprzednich zobowiązań.
Pożyczka społecznościowa – koszty i bezpieczeństwo
Pożyczka społecznościowa to znakomita alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z usług banków czy firm pozabankowych. Nie masz zdolności kredytowej, ale potrzebujesz środków na wyprawkę szkolną dla dziecka? A może w przeszłości miałeś problem ze spłatą jakiegoś zobowiązania i Twój scoring w BIK jest niski? Pożyczka społecznościowa może Ci pomóc wyjść z problemów finansowych. Największą zaletą jest między innymi koszt zobowiązania – osoby, które udzielają pożyczek na portalach zazwyczaj oferują niższe oprocentowanie, a dodatkowo istnieje też możliwość negocjacji warunków. Użytkownicy chwalą także duży wybór pożyczkodawców oraz minimum formalności.
Niestety pożyczki społecznościowe posiadają również sporo wad. Zanim zdecydujesz się na taki sposób finansowania, lepiej zasięgnąć porady specjalisty. W ocenie kredytów i pożyczek pomaga pośrednik kredytowy – osoba niezwiązana z konkretną instytucją. Być może okaże się, że Twoja zdolność kredytowa w tym momencie nie pozwala na uzyskanie kredytu, ale wystarczy podjąć kilka działań, by ją zwiększyć. Jeśli się to nie uda, to pośrednik udzieli porad, które pożyczki warto rozważyć, a których należy unikać.
Więcej informacji na temat kredytów bez zdolności znajdziesz na stronie dobrekredytowanie.pl – kredyty bez zdolności