Biuro wirtualne jak wszystko inne ma zarówno swoje wady, jak i także zalety. Jest to usługa, z której korzystają już dziesiątki tysięcy przedsiębiorców w całym naszym kraju. Poniżej znajdziemy wady i zalety tego rozwiązania. Dzięki temu będziemy mogli zdecydować czy chcemy z tego rozwiązania skorzystać, a może jednak nie jest to dla nas? Sprawdźmy.
Wysokość opłat oraz outsourcing
Zaletą podstawową biura wirtualnego jest na pewno wysokość opłat za media oraz za czynsz. Ceny za wirtualne biuro Warszawa są różne. Kształtują się najczęściej na poziomie od kilkudziesięciu do około kilkuset złotych na miesiąc. Na pewno jest to o wiele mniej niż w przypadku stacjonarnego wynajmu biura, nawet tego najmniejszego. Bardzo często zdarza się tak, że dla nowych klientów biura są specjalne rabaty na biuro wirtualne i sięgają nawet kilkudziesięciu procent.
Porządne biura wirtualne zatrudniają u siebie całą kadrę biurowych pracowników. Świadczą oni usługi dodatkowe. Możemy tym samym skorzystać z usług księgowego, który to zadba o nasze dokumenty oraz kontakt z urzędem skarbowym. W biurze wirtualnym możemy otrzymać specjalny numer telefonu dedykowany naszej firmie. Pracownicy biura za nas odbierają telefony, jak i także korespondencję. Skany jednocześnie wysyłają nam na maila.
Wpisanie opłat w koszty firmy oraz pomoc w jej założeniu
Cena ostateczna za biuro wirtualne zależna jest oczywiście od pakietu usług, który wybieramy. Bez względu na to, wszelkie wydatki poniesione możemy zapisać w całości do kosztów uzyskania przychody. Koszty obniżą nam naliczony dochodowy podatek. Jest to przewaga niewątpliwa biura wirtualnego nad umiejscowieniem siedziby firmy w swoim mieszkaniu.
Jeśli pokój w mieszkaniu naszym wykorzystywany jest na prywatne cele, a tylko dodatkowo na prowadzenie działalności gospodarczej, to wydatki związane z posiadaniem takowego pomieszczenia mają osobisty charakter. Tym samym nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Pomimo już mitycznego „jednego okienka”, założenie w Polsce firmy nie należy niestety do najprostszych. Im forma prowadzenia działalności jest bardziej skomplikowana, tym więcej mamy obowiązków biurokratycznych. Wiele biur wirtualnym pomaga nam w załatwieniu wszelkich formalności. Jest to spore ułatwienie, szczególnie gdy założenie firmy od nas wymaga wizyty w urzędach w całkiem innych miastach.
Jedną z form specyficznych pomocy są już gotowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na sprzedaż. Zakup spółki, która posiada historię oraz opinię nieposzlakowaną okazać się może rozwiązaniem szybkim oraz atrakcyjnym. Czas oczekiwania na zarejestrowanie nowej spółki wydłużyć się może do trzynastu tygodni, natomiast właściciel spółki zakupionej stajemy się dosłownie w dwadzieścia cztery godziny i możemy rozpoczynać od razu działalność.
Co więcej możemy także liczyć na oszczędność na zakupie wyposażenia. Gdy wynajmujemy biuro wirtualne, to nie musimy sobie zaprzątać głowy samym wyposażeniem biura, a więc mebli czy też urządzeń biurowych.