Działasz w branży budowlanej i chcesz rozwijać swoją firmę? Planujesz nową inwestycję lub zakup środków optymalizujących funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa? Odpowiedzią jest faktoring dla sektora budowlanego, dzięki któremu zyskujesz środki na nowe cele inwestycyjne oraz unikasz ryzyka utraty płynności finansowej. Dowiedz się więcej na temat zalet faktoringu i jego zastosowania w branży budowlanej.
Problemy z płynnością finansową w sektorze budowlanym
Specyfika branży budowlanej generuje dla przedsiębiorców pewne problemy finansowe. Związane są one z długim łańcuchem płatności oraz odroczonymi terminami zapłaty – kontrahenci nierzadko wymagają wystawiania faktur z terminem 90 czy nawet 120 dni. Co więcej, często wydłużone terminy płatności są dodatkowo przekraczane przez Klientów. Wg badania “Skaner MŚP”, co 7. firma budowlana ma problem z przeterminowanymi fakturami. Tym samym, branża budowlana jest jednym z najbardziej zadłużonych sektorów na rynku.
Przy tak długim oczekiwaniu na płatność za dostarczony towar lub wykonaną usługę, może dojść do zaburzenia płynności finansowej firmy. Wówczas pojawiają się kolejne problemy, jak trudności w uregulowaniu zobowiązań przedsiębiorstwa, konflikty z dostawcami i kontrahentami, a nawet z urzędami.
Firma stojąca w obliczu ryzyka utraty płynności finansowej, nie ma jednak związanych rąk. Może spróbować dyscyplinować dłużnika za pomocą tzw. windykacji miękkiej, jednak stanowi to z kolei potencjał do narażenia relacji biznesowych i utraty kontrahenta. Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi faktoringu, dzięki któremu wystawiane faktury są niemal natychmiast spłacane przez faktora. Szczegóły funkcjonowania takiego modelu zostały opisane w artykule: https://pragmago.pl/porada/faktoring-dla-firm-budowlanych/
Inny problem w branży budowlanej stanowią duże koszty związane z rozpoczynaniem nowych inwestycji. We wspomnianym badaniu wykazano, że aż 30% firm branży budowlanej planuje wstrzymać inwestycje, z powodu drogich kredytów i leasingów. Tutaj również korzystnym rozwiązaniem może być faktoring – stanowi on potencjał do rozwoju przedsiębiorstwa, poprzez zwiększenie możliwości finansowych.
Jak faktoring działa w sektorze budowlanym?
Faktoring polega na finansowaniu faktur – głównie z odroczonymi terminami płatności. Podpisując umowę z firmą faktoringową, otrzymujemy swego rodzaju zaliczkę nawet w dniu wystawienia faktury dla kontrahenta. Pieniądze za usługę lub dostarczony towar trafiają na nasze konto nawet 4 miesiące wcześniej niż do tej pory. Faktor (firma świadcząca usługi faktoringu) pobiera w zamian ustaloną prowizję od faktury oraz odsetki zależne od okresu finansowania. Ty zyskujesz środki w terminie (a zwykle dużo wcześniej), a Twój partner biznesowy czy Klient nie musi być przez Ciebie pospieszany. Wasze relacje pozostają bez szwanku, podobnie jak i kondycja Twojej firmy. Kontrahent dokonuje płatności w terminie wyznaczonym na fakturze, przy czym nawet nie musi wiedzieć, że korzystasz z usługi faktoringu – od Ciebie zależy, czy go tym poinformujesz.
Dlaczego warto korzystać z faktoringu, jeśli działasz w branży budowlanej? Najważniejsze zalety
- Faktoring to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Od razu otrzymujesz zapłatę za materiały czy usługi, dzięki czemu utrzymujesz płynność finansową i możesz dalej inwestować w rozwój firmy. Z kolei Twój partner może opłacić fakturę w odroczonym terminie, uwzględniającym jego potrzeby.
- Faktoring pozwala na poprawę relacji biznesowych, pozycji na rynku czy nawet na możliwość nawiązywania nowych współprac.
- Utrzymując płynność finansową, unikasz zatorów płatniczych prowadzących do upadłości firmy. Zmniejsza się także ryzyko niedotrzymania terminów zawartych w umowach z Klientami (a więc unikasz naliczania kar umownych).
- Dzięki faktoringowi możesz zacząć inwestować w rozwój firmy, nie obawiając się, że Twoi Klienci nie spłacą faktur w terminie. Zyskujesz środki na zatrudnienie nowych pracowników, realizowanie większej liczby inwestycji, opłacenie podwykonawców, inwestycję w materiały budowlane (zwłaszcza jeśli inwestycja jest długotrwała i dochody będzie przynosić po realizacji wyszczególnionych etapów) czy nowy sprzęt. Faktorzy nie wnikają, w jaki sposób dysponujesz środkami – w przeciwieństwie do kredytów celowych udzielanych przez banki (np. kredyt inwestycyjny).
- Oferując długie terminy płatności (nawet 120 dni) możesz zyskać przewagę konkurencyjną. Tym samym zwiększasz szansę na pozyskanie nowych klientów.
- Korzystając z faktoringu, nie obniżasz zdolności kredytowej swojej firmy, przez co możesz dodatkowo starać się o finansowanie z banku, aby realizować kolejne inwestycje.
Więcej o faktoringu dowiedz się między innymi na stronie https://pragmago.pl/ Poznaj ofertę jednego z czołowych polskich faktorów.