Udzielenie pożyczki zawsze wiąże się dla firmy pożyczkowej z pewnym ryzykiem. Nigdy nie ma ona 100% pewności, że pożyczona kwota wróci do niej w całości w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami i innymi kosztami dodatkowymi. Szczególnie teraz, gdy pożyczkodawcy są skłonni pożyczać naprawdę duże kwoty bez dokładnej analizy zdolności kredytowej swoich klientów. Proces odzyskiwania należności od klienta, który ani myśli o tym, aby oddawać pieniądze, jest bardzo pracochłonny, a także wiąże się z kosztami. Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się w takiej sytuacji ustanowienie zabezpieczenia, które zmniejsza ryzyko nieudanej transakcji. Na czym ono polega i co może stanowić zabezpieczenie pożyczki?
Zabezpieczenie pożyczki – na czym ono polega?
Pożyczka gotówkowa z zabezpieczeniem może ułatwić pożyczkodawcy ewentualne ściąganie należności w przypadku gdy pożyczkobiorca zaprzestanie spłacać raty zobowiązania. Zabezpieczenie może działać na różnorodnych zasadach, to jaką przyjmie formę, zależy w dużej mierze od firmy pożyczkowej. Do najpopularniejszych zabezpieczeń pożyczek pozabankowych można zaliczyć:
– poręczenie,
– zastaw,
– weksel,
– ubezpieczenie.
Na rynku istnieje również wiele pożyczek bez zabezpieczeń, ale ich kwota jest zazwyczaj o wiele niższa niż pożyczek z zabezpieczeniem. Najczęściej są to chwilówki, które opiewają na niewielkie kwoty, które pożyczkobiorca musi spłacić w maksymalnie 3 miesiące od podpisania umowy.
Pożyczka pod zastaw
Zabezpieczenie w postaci zastawu można podzielić na zwykły i rejestrowy. Różnica polega na tym, że w przypadku zastawu rejestrowego, pożyczkobiorca może korzystać z zastawionego sprzętu. Najczęściej są to maszyny i inne ruchomości, które są własnością dłużnika. Jeśli chodzi o zastaw zwykły, to nie ma możliwości, aby korzystać z zastawionych przedmiotów. Zastaw polega na tym, że ustanawia się go na wybranej ruchomości pożyczkobiorcy np. na samochodzie. W momencie, gdy pożyczkobiorca zaprzestanie spłaty swojego zobowiązania, pożyczkodawca może przejąc ruchomość, w celu pokrycia należności. Jest to rozwiązanie niezwykle korzystne dla firm pożyczkowych, ponieważ nawet jeśli nie otrzymają one pożyczonych pieniędzy, to mają do dyspozycji wartościowy przedmiot, który stanowi równowartość pożyczonej kwoty.
Pożyczka z poręczeniem
Pożyczka gotówkowa https://splatapozyczek.pl/kredyt-gotowkowy/ z poręczeniem polega na tym, że osoba trzecia, czyli poręczyciel zobowiązuje się do spłaty długu w razie, gdyby dłużnik nie był w stanie spłacić swojego zobowiązania. Jeśli poręczyciel nie będzie chciał spłacić długu, to mogą być wobec niego podjęte takie same środki jak wobec dłużnika. Oznacza to, że pożyczkodawca może skorzystać z pomocy komornika, aby ściągnąć dług. Poręczenie jest korzystne dla pożyczkodawcy jednak niekoniecznie dla osoby, która poręcza kredyt – szczególnie jeśli jest to poręczenie wekslowe. Z tego powodu pożyczki z poręczeniem nie cieszą się dużą popularnością wśród pożyczkobiorców.
Pożyczka z ubezpieczeniem
Ubezpieczenie jest bardzo popularne, jeśli chodzi o kredyty. Coraz więcej firm pożyczkowych także zaczyna doceniać zalety ubezpieczeń i oferuje pożyczki z takim rodzajem zabezpieczenia. Ubezpieczenie polega na tym, że w przypadku spełnienia jego warunków np. w momencie utraty pracy, pożyczkobiorca może ubiegać się o pieniądze od ubezpieczyciela. Środki pozyskane w taki sposób mają posłużyć do spłaty zobowiązania. W taki sposób można spłacić całość lub część długu. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie stanowi dodatkowy koszt i może się nie opłacać w przypadku niektórych zobowiązań.