GAP

Konwencjonalne polisy ubezpieczeniowe na samochód nie zagwarantują ci zwrotu pieniędzy we wszystkich potencjalnych sytuacjach. Do tych zazwyczaj nieobejmowanych należą: kradzież oraz szkoda całkowita danego pojazdu. By się przed nimi zabezpieczyć, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie – GAP. Poniżej opowiemy o nim więcej – dowiesz się dla kogo jest dedykowane, kiedy opłaca się jego wykupienie oraz na jakich warunkach jest ono udzielane.

Ubezpieczenie GAP

Najczęściej wybierane polisy ubezpieczeniowe dla samochodów obejmują OC oraz Autocasco. Pakiety te są w stanie ochronić cię przed większością niepożądanych zdarzeń, które mogą dotknąć twój pojazd. Nie zawsze jednak będą w stanie uchronić cię przed poniesieniem choć częściowo odpowiedzialności finansowej. Przykładowo, jeśli dojdzie do jego kradzieży bądź zapłonu, w wyniku którego poniesienie on całkowitą stratę na wartości, uzyskane z polis środki nie pokryją całości opłat – dotyczy to zwłaszcza kierowców dysponujących samochodem w leasingu lub samochodem na kredyt.

W takiej sytuacji najlepiej dysponować ubezpieczenie GAP. Ubezpieczenie to pokrywa różnicę pomiędzy wartością danego samochodu w dniu wystąpienia zdarzenia (kradzieży, pożaru), a ratami, które pozostały do spłacenia (bądź też wartością podaną na dokumencie zakupu). W rezultacie – po wykupieniu ubezpieczenia GAP, twój pojazd jest chroniony przed spadkiem wartości. Jest to polisa, po którą sięgają najchętniej osoby pragnące kupić samochód z wyższej półki cenowej – drogi, nieużywane, z salonu, lub sprowadzany zza granicy. Warto jednak podkreślić, że coraz więcej firm ubezpieczeniowych traktuje ubezpieczenie GAP jako standardowy element oferty polisowej.

Kredyt na zakup samochodu i leasing – a ubezpieczenie GAP

Ten typu ubezpieczenia jest szczególnie chętnie wybierany w czasie zakupu samochodu na kredyt lub w przypadku samochodów na leasing. Choć są to zgoła różne modele finansowania zakupu pojazdu, to jednak w obu przypadkach strona udzielająca wsparcia finansowego pragnie zabezpieczyć się przed nagłymi zdarzeniami i najbardziej czarnymi scenariuszami.

W przypadku samochodów drogich jest to również zabezpieczenie dla samych ich nabywców. Warto przy ty pamiętać, że im wyższa wartość pojazdu, tym wyższa kwota rat kredytowych lub opłat leasingowych. Opłaty te będziesz musiał uiszczać nawet po wystąpieniu sytuacji kradzieży pojazdu. Ubezpieczenie AC co prawda pozwoli ci odzyskać część wartości utraconego samochodu, jednak będzie to jedynie część. Dopiero ubezpieczenie GAP gwarantuje, że odzyskasz także różnicę wartości w cenie, a tym samym – nie pozostaniesz bez strat.

Różne formy ubezpieczenia GAP

Ubezpieczenie GAP może przybrać różne formy. Do najczęściej wybieranych zalicza się GAP fakturowy, polegający na obliczaniu różnicy między wartością samochodu w czasie zdarzenia względem wartości pojazdu podanej na fakturze.

GAP finansowy polega na pokrywaniu różnicy kosztów, które wystąpiły pomiędzy ratami pozostającymi do spłaty a środkami, które otrzymasz z tytułu ubezpieczenia AC.

GAP indeksowy polega na uzyskaniu dodatkowych środków finansowych – o wysokości zazwyczaj od 20 do 30 procent – niezależnie od wypłaty środków z tytułu ubezpieczenia AC.

Ostatni typ ubezpieczenia GAP to GAP Casco, pozwalający pokryć różnicę między funduszami uzyskanymi z tytułu OC lub AC a łączną sumą danego ubezpieczenia AC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here