Wraz z nastaniem nowego roku zawsze niczym bumerang powraca temat obowiązku złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok. Podatnicy mają na to ściśle określony czas – niewywiązanie się z tej powinności pociąga za sobą poważne konsekwencje. Dużym ułatwieniem dla podatników jest opcja rozliczania się online.

Na naszą poprawnie wypełnioną deklarację PIT urząd skarbowy czeka co do zasady do 30 kwietnia, ale istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Jeśli należymy do grona podatników rozliczających się na formularzach PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT-16A lub PIT-19A, deklarację musimy dostarczyć fiskusowi do 31 stycznia. W jednym i w drugim przypadku należy mieć na uwadze szereg istotnych aspektów, które zostały szczegółowo omówione w artykułach na stronie http://pitax.online.

Formy składania zeznań podatkowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy mają do wyboru kilka form składania zeznań podatkowych: tradycyjnie – czyli osobiście, poprzez tzw. PITomat, poprzez wysyłkę kurierem lub listem poleconym Pocztą Polską. Oprócz tego zaakceptowany zostanie przez urząd skarbowy pit wysłany drogą elektroniczną. Ta ostatnia metoda jest zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz otrzymać wcześniej zwrot nadpłaty na konto. Rzecz jasna warunki są wszędzie te same: formularz ma być prawidłowo wypełniony i złożony w terminie.

Zeznanie podatkowe online – jakie dane są potrzebne?

Aby obsłużyć urząd skarbowy online za pośrednictwem stosownego programu do rozliczania PIT, podatnik potrzebuje następujących danych:

– imię i nazwisko,

– numer PESEL/NIP,

– data urodzenia,

– kwotę przychodu za 2016 r. i 2017 r.,

– adres e-mail.

Na podstawie podanych przez podatnika informacji program dobiera odpowiednie formularze oraz dokonuje stosownych wyliczeń. Wskazuje ponadto błędy, w związku z czym można je wyeliminować od ręki.

Czy dostanę potwierdzenie złożenia zeznania online?

Tak. Podatnikom rozliczającym pit online urząd skarbowy wysyła na podany adres e-mail Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Podatnik może także sam sprawdzić, jaki jest aktualny status jego zeznania – dobre programy do rozliczania PIT posiadają stosowną funkcję.

Czy wymagany jest podpis elektroniczny?

Podatnik nie ma obowiązku posiadania podpisu elektronicznego. Do wysłania deklaracji drogą elektroniczną wystarczą dane autoryzacyjne w postaci imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL/NIP oraz kwoty ubiegłorocznego przychodu z PIT.

Czy muszę być specjalistą ds. podatków?

Rozliczyć się online może każdy – nie jest tu wymagana specjalistyczna wiedza z zakresu podatków. Najważniejsze informacje na ten temat zamieszczone na stronie https://www.pitax.pl/urzad-skarbowy-online/ przyswoić mogą wszyscy zainteresowani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here