Twoje oszczędności - twój wybór

Kiedy mamy jakieś oszczędności to już jest spory sukces, a dodatkową satysfakcję może nam dać pomnażanie odłożonej gotówki. Jest na to kilka sposobów, jedne są bardziej inne mniej ryzykowne, ostatecznie wybór zawsze należy do nas.

Lokaty czy rachunki
Zwykle pierwsze co przychodzi nam na myśl to lokaty terminowe i rachunki oszczędnościowe, które są najbezpieczniejszą formą pomnażania gotówki. Chociaż, żeby korzyści były wymierne trzeba będzie długo czekać i pieniądze lokować nawet kilka razy na różnych lokatach. Uwzględnić trzeba tutaj przede wszystkim poziom inflacji, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na realną stopę zwrotu z inwestycji. Tak więc jeżeli inflacja jest niska to realny zysk z lokat będzie wysoki. Z tym oczywiście bywa różnie, ale zanim wybierzemy konkretnie najlepiej porównać kilka różnych ofert i wybrać najkorzystniejszą.

Może warto trochę zaryzykować?
Według wielu osób, które problem ten mają już z głowy, najlepszym sposobem inwestowania swoich oszczędności jest zakup mieszkania i to najlepiej na przykład w miasteczku akademickim lub w jakimś nadmorskim kurorcie i oczywiście wynajem tego mieszkania. Dzięki temu mamy stały i w miarę pewny dopływ gotówki, którą możemy odkładać na kolejne inwestycje. Z tego typu wyjść można też kupić chociażby ziemię budowlaną lub rolną, którą za jakiś czas sprzedamy po wyższej cenie. Dla ludzi o mocniejszych nerwach jest też Giełda Papierów Wartościowych, gdzie trzeba jednak dobrze znać jej specyfikę i działanie, ale po zgłębieniu tematu i o ile poczujemy się na siłach warto właśnie temu poświęcić nieco uwagi. Zawsze jest jednak ryzyko, w tym przypadku jednak dosyć duże. Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, gdzie nie musimy rozeznawać się w tym, jak i gdzie będą pracowały nasze pieniądze, ponieważ zrobią to za nas fachowcy, ale w razie niepowodzeń to my ponosimy konsekwencje.

Można oszczędności trzymać po prostu na koncie i ciułać grosz do grosza, ale o wiele lepszym wyjściem jest, kiedy nasze pieniądze zarabiają, nawet jeżeli nie są to bajońskie sumy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here