Kształtowanie życiowej przestrzeni człowieka za pomocą szaty roślinnej to nic innego jak architektura krajobrazu. Charakter krajobrazu tworzony jest jednak nie tylko za pomocą roślinności, ale także elementów wodnych, ukształtowania terenu, krajobrazu czy klimatu. Warto także wspomnieć o kulturze, glebie czy tradycji i potrzebach społecznych. Dlaczego architektura krajobrazu jest tak istotna dla naszego życia oraz dlaczego jest niezwykle popularnym kierunkiem studiów?
Zielone miasta
Wyobraźmy sobie miasto, w którym nie ma parku, zielonego skwerku, drzew ani odrobiny świeżo zielonej trawy. Prawdopodobnie byłoby to miasto nie do zniesienia. Wszystkie te elementy otaczającego nas świata, na które często nie zwracamy nawet uwagi, zostały ówcześnie dokładnie przemyślane, zaprojektowane i stworzone z myślą nie tylko o estetyczności, ale głównie o użyteczności. Zadrzewiony chodnik jest przyjemniejszy latem niż ulica bez śladu cienia, a pies, który może się wybiegać w parku dużo szczęśliwy. Studia na kierunku architektury krajobrazu proponują dwie specjalności, z których pierwsza dotyczy właśnie projektowania krajobrazu z funkcją rekreacyjną. I to właśnie tam młodzi ludzie uczą się, jak i gdzie stworzyć park czy promenadę, by przyjemniej i łatwiej poruszało się nam po miejskiej przestrzeni.
Studenci tego kierunku uczą się jak aranżować przestrzeń do celów wypoczynkowych, a wszystko to poprzez naukę uprawy roślin, urbanistyki, ergonomii oraz współczesnej architektury. Wprowadzanie jakichkolwiek zmian w miejskim krajobrazie czy też tworzenie go zupełnie od nowa to odpowiedzialne zadanie. Architekci muszą brać pod uwagę szereg zróżnicowanych aspektów, od historycznych i kulturowych po wygodę, użyteczność, ekonomiczność, ekologię oraz oczekiwania współczesnego człowieka. Dlatego w planie kształcenia przyszłych specjalistów z tej dziedziny znalazły się także takie dziedziny jak techniki odnowy środowiska czy historia architektury.
Interesują Cię studia Architektury Krajobrazu? Sprawdź studia Warszawa WSEIZ.
Architektura krajobrazu jako studia międzyobszarowe
Jednak nie tylko bulwary i miejsca wypoczynkowe wymagają swego planu i architektonicznego zaprojektowania. Place przed centrami handlowymi, podwórka osiedlowe, zieleń przy szkołach czy urzędach, słowem wszystko to, co jest „zielonym ” elementem miast także zostało stworzone przez architekta krajobrazu. Aby tego było mało, absolwenci specjalności projektowania krajobrazu wielofunkcyjnego mają za zadanie tworzyć również parki narodowe i rezerwaty przyrody. Jest to zatem wiedza międzyobszarowa, ponieważ musi obejmować urbanistykę w takim samym stopniu jak znajomość filozofii przyrody, biologii i fizjologii roślin.
Architektura krajobrazu jest niezwykle ważna, zwłaszcza w miastach rozwijających się, głównie dlatego, że pilnuje zachowania równowagi pomiędzy tym, co zurbanizowane a tym, co naturalne. Umiejętność dopasowania odpowiednich roślin do mikroklimatu miasta sprawia, że życie w nim staje się nie tylko łatwiejsze i przyjemniejsze, ale także zdrowsze.