Alternatywne środki transportu to ostatnio temat na czasie. Coraz częściej samochód zostawiamy w garażu lub na parkingu, przesiadając się do komunikacji miejskiej albo używając rowerów. A gdyby tak dojeżdżać do pracy lub na uczelnię… motocyklem? Czy pojazd ten nadaje się jako alternatywa dla najpopularniejszych środków transportu? Jeżeli tak, to w jaki sposób bezpiecznie jeździć motocyklem po mieście? Podpowiadamy.
Pamiętaj, że po mieście możesz jeździć każdym rodzajem motocykli. Na ruchliwe ulice świetnie nadają się popularne skutery, ale poradzisz sobie także na cruiserach, a nawet na ścigaczach. Poruszanie się jednośladem po drogach miejskich wiąże się z wieloma zaletami, jednak zanim omówimy wszystkie, sprawdźmy, jak należy się do takiej podróży przygotować.
Jazda po mieście wymaga odpowiedniego stroju
Chociaż po mieście jeździ się z mniejszymi prędkościami (obowiązuje ograniczenie do 50 kilometrów na godzinę), to liczba pojazdów i natężenie ruchu zwiększa ryzyko kolizji, a nawet wypadku. Z tego względu do wyjazdu na drogi w terenie zabudowanym należy się dobrze przygotować.
Najważniejszą częścią wyposażenia motocyklisty jest oczywiście kask. W mieście używane są najczęściej dwa rodzaje – kask otwarty lub kask integralny. Pierwszy daje dużą swobodę i komfort. Nie posiada części szczękowej, stąd ochrona głowy nie jest pełna, natomiast należy on do najwygodniejszych. Użytkowany jest zwykle przez posiadaczy skuterów i cruiserów. Z kolei kaski integralne w pełni zabezpieczają głowę, mają mocną skorupę i zintegrowaną część szczękową. Idealnie sprawdzają się również w miejskim zgiełku. Warto zainwestować w kask tego rodzaju, jeżeli dopiero zaczynasz jeździć motocyklem, masz ciężką maszynę albo sportowy motocykl.
Poza tym konieczna jest odpowiednia odzież. Najlepiej wybierz swobodne ubrania, które umożliwiają nie tylko bezpieczną podróż motocyklem, ale też komfortową pracę. Skórzana kurtka Shima, jeansowe spodnie Shima i buty Rebelhorn w formie trampek staną się idealnym, casualowym zestawem na dojazd do pracy.
Jeżeli w pracy musisz mieć koszulę, to ta idealnie będzie pasować do całego motocyklowego looku – wystarczy, że założysz elegancki pasek. W przypadku bardziej określonego dress code’u, który wymaga np. półbutów i marynarki, możesz spakować strój w pokrowiec i zabrać ze sobą w specjalnej torbie motocyklowej lub plecaku. Szybka zmiana ubrań i można zaczynać pracę!
Jakie są zalety dojeżdżania do pracy motocyklem?
Wygospodarowanie kilku chwil na zmianę stroju zdecydowanie się opłaca. Jazda motocyklem do pracy czy np. na uczelnię niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Sprawne poruszanie się jednośladem umożliwia omijanie korków i zastojów drogowych. Bez problemu znajdziesz też miejsce parkingowe, bo motocykl nie wymaga tak wielkiej przestrzeni, jak samochód. Dużo niższe są również koszty eksploatacyjne takiego pojazdu. Pamiętaj także, że w wielu miastach w Polsce parkowanie motocyklem w strefach śródmiejskich jest w pełni darmowe.
Poza tym dojeżdżanie do pracy motocyklem to czysta przyjemność i wygoda. Nie musisz czekać na przyjeżdżający autobus i szukać miejsca siedzącego. Oczywiście w pochmurne i deszczowe dni będzie już gorzej, ale wystarczy ubrać na siebie warstwę odzieży termoaktywnej i przeciwdeszczowej, a żadne warunki atmosferyczne nie będą Ci straszne.
Dojazd motocyklem do pracy – ile to kosztuje?
Przejdźmy do kolejnej kwestii, jaką są koszty dojazdów motocyklem do pracy. Jednoślad (w zależności od pojemności) będzie palił od 2 do 5 litrów na 100 kilometrów. To niewiele w porównaniu do samochodu, który spala najczęściej od 5 litrów w górę. Koszt dojazdu motocyklem do pracy (uwzględniając dystans 100 kilometrów) to od 15 do 30 złotych.
Pod tym względem motocykl wypada więc podobnie do samochodu elektrycznego (który jest jednak kilka razy droższy). Sukcesywna jazda takim pojazdem będzie kosztować Cię też mniej więcej tyle, co poruszanie się komunikacją miejską (bilet miesięczny w Warszawie kosztuje 110 złotych). Wygoda i radość z jazdy motocyklem jest jednak nieporównywalnie większa.
Jeżeli więc często jeździsz motocyklem poza miastem, używając go jako środka transportu turystycznego, rozważ dojeżdżanie nim także na cykliczne zajęcia czy do pracy. Wiąże się to z szeregiem korzyści i codzienną dawką radości.