Gdzie szukać pewnej pracy na niepewne czasy

Na wstępie należy zaznaczyć, ze żadna praca nie jest całkowicie niezależna od niepewnej sytuacji ekonomicznej, ale istnieją zawody odporne na recesję, na które popyt jest zawsze. Oto zawody, w których możesz szukać pracy w trudnych czasach, niezależnie od kondycji gospodarki.

Praca w systemie edukacji

Szkół nie zamyka się w czasie kryzysu. Dzieci będą potrzebowały edukacji bez względu na stan produktu krajowego brutto (PKB). Tak więc, chociaż nauczyciele, szczególnie w szkołach publicznych, mogą nie zarabiać wysokiej średniej pensji, to zazwyczaj mogą liczyć na utrzymanie pracy w czasie kryzysu gospodarczego. Nauczanie to także kariera, która zazwyczaj daje możliwość przystąpienia do związku zawodowego, co pomaga w ochronie miejsca pracy, o czym przypomina serwis informacyjny o bezrobociu – MojeBezrobocie.pl, na swojej stronie.

  • Kwalifikacje, jakich potrzebujesz przedszkolanka, czy nauczyciel, to posiadanie wykształcenia wyższego wraz z przygotowaniem pedagogicznym i istnieje możliwość konsekwentnego podnoszenia swoich kwalifikacji, od stanowiska stażysty, poprzez nauczyciela kontraktowego, po nauczyciela mianowanego. Ponadto istnieje możliwość pracy dla szerszej grupy osób zajmujących się np. korepetycjami, nauką języka itd., którzy potrzebują jedynie wiedzę praktyczną, aby móc zarabiać. 

Sektor użyteczności publicznej 

Pracownicy sektora użyteczności publicznej cieszą się stabilnym bezpieczeństwem zatrudnienia, ponieważ wiele z usług, które świadczą, jest niezbędnych. Ludzie nadal potrzebują energii elektrycznej, gazu, wody, wywozu śmieci i usług internetowych w czasie spowolnienia gospodarczego. Bez względu na to, czy jesteś zatrudniony przez władze lokalne (np. firma odbierająca odpady) czy przez firmę prywatną (np. technik internetowy), mało prawdopodobne jest, że stracisz pracę, gdy będziesz odpowiedzialny za dostarczanie tych niezbędnych usług.

  • W tym sektorze znajdzie pracę szeroka grupa osób o różnych kwalifikacjach. O ile do wywozu śmieci, co najwyżej potrzebne będzie prawo jazdy kategorii C, w przypadku naprawy infrastruktury dostępne są stanowiska wymagające wykonania prostych czynności, po bardziej wykwalifikowane jak operator koparki, doświadczony hydraulik, elektryk, technik internetowy itd. Są to stanowiska, na których osoba z pasją i chęcią do pracy może szybko nauczyć się podstaw i zdobywać kolejne kwalifikacje.

Usługi finansowe

Księgowi są po to, aby pomóc, tym razem w życiowej pewności: podatkach. Certyfikowani księgowi i audytorzy zawsze mogą liczyć na zarobek w sezonie podatkowym. Nawet poza rozliczeniami podatków, recesja to czas dużego zapotrzebowania na osoby pracujące w usługach finansowych. Niezależnie od tego, czy jesteś aktuariuszem analizującym, które wydatki biznesowe można ograniczyć, czy też doradcą kredytowym pomagającym rodzinie spłacić pożyczki, ludzie będą potrzebowali Twojej pomocy, aby przetrwać trudne czasy. Oczywiście lista zawodów w finansach jest dłuższa, np.: analityk giełdowy, pośrednik finansowy, pracownik banku itd. 

  • Jakie kwalifikacje potrzebne są w tym zawodzie? Księgowi wystarczy, że ukończą specjalistyczny kurs, lub posiadają dyplom ukończenia wykształcenia średniego, lub wyższego o kierunku rachunkowym. Doradcą kredytowym może zostać każdy, kto interesuje się rynkiem i biegle posługuje się matematyką. W tym zawodzie sprawdzą się osoby o nienagannych kompetencjach interpersonalnych. Największe kwalifikacje trzeba posiadać na stanowisku aktuariusza, w postaci wykształcenia wyższego magisterskiego. 

Praca w służbie zdrowia

Bez względu na obecną sytuację gospodarczą, jedna rzecz pozostaje pewna – ludzie zawsze będą wymagać pomocy medycznej. W rzeczywistości, kiedy nastają ciężkie czasy, ludzie często cierpią na więcej chorób, ponieważ muszą znosić więcej stresu i mają osłabiony system odpornościowy. Praca w sektorze opieki zdrowotnej zazwyczaj pozostaje bezpieczna w czasie recesji. Profesjonaliści tacy jak: lekarze, pielęgniarki, administratorzy szpitali, aptekarze i fizjoterapeuci nadal będą mieli mnóstwo pracy, niezależnie od tego, jak bardzo zmienia się PKB. Dotyczy to również niemedycznego personału w szpitalach, jak strażnicy, recepcjoniści itd.  

  • Jest to branża najbardziej wymagająca pod względem kwalifikacji na liście, ponieważ wiąże się z wieloma latami studiów, praktyki i powołania. Np. aby zostać dermatologiem, potrzebne są studia lekarskie, wymagane jest zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego, odbycie stażu, a następnie ukończenie specjalizacji. Łatwiej mają aptekarze, którzy muszą ukończyć 5.5-letnie studia na kierunku farmacja i co najmniej 6-miesięczną praktyką. Najbardziej dostępnymi zawodami dla osób poszukujących pracy w trudnych czasach w służbie medycznej są wymienione wyżej zawody niemedyczne. 

Podsumowanie

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania branży, w której chcesz się szkolić, lub myślisz o zmianie kariery, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, jak dobrze dana branża poradzi sobie w czasie recesji. Potencjalnie niestabilne czasy dla gospodarki sprawiają, że jeszcze ważniejsze jest, aby wiedzieć, które zawody przetrwają recesję, a które nie. Chociaż nie ma gwarancji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zatrudnienia, istnieje wiele branż, które rozkwitną w trudnych ekonomicznie czasach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here