Jak wygląda montaż fotowoltaiki

Fotowoltaika to bardzo duże korzyści dla środowiska i dla osób, które zdecydowały się na jej instalację. Jest to przykład bardzo popularnego źródła energii odnawialnej. Jednak pamiętać trzeba, że dopiero dobry montaż fotowoltaiki i jej całej instalacji będzie gwarancją sukcesu. Od tego, jak i gdzie zamontowane zostaną panele, zależeć będzie ich wydolność.

Gdzie najlepiej jest umieścić panele fotowoltaiczne?

Najlepsza praca modułów fotowoltaicznych będzie wtedy, kiedy zostaną one umieszczone w miejscu o jak największym nasłonecznieniu. Dlatego też takie panele montuje się najczęściej na dachu domu, na stronie południowej oraz wszędzie tam, gdzie nie będzie na nie rzucany żaden cień, ani z drzew, z domów czy kominów.

Cała powierzchnia paneli fotowoltaicznych powinna być narażona na działanie promieni słonecznych. Wtedy jak największa ilość energii słonecznej zostanie przemieniona na prąd stały.

Jakie są zasady montażu ogniw fotowoltaicznych?

Najbardziej korzystnie jest zamontować panele po południowej stronie i ustawić je pod kątem 30 – 40 stopni. W ten sposób dokonany montaż fotowoltaiki zapewni wydajność danych ogniw na 90 – 95% uzysku maksymalnego.

Bardzo istotna jest też wentylacja poszczególnych ogniw całego systemu. Z tego też powodu zaleca się, by panele układać na dachu w znacznym oddaleniu od niego. Nagrzane panele bez odpowiedniej wentylacji są mniej wydajne.

Cień jest największym wrogiem instalacji

Zawsze też pamiętać trzeba, by montaż fotowoltaiki był z dala od jakiegokolwiek cienia. Cień jest wrogiem instalacji, ponieważ powoduje, że na poszczególne panele pada zbyt mało promieni słonecznych.

Dodać też trzeba, że zacienienie powoduje powstawanie tak zwanych punktów cieplnych na poszczególnych panelach. Takie punkty wpływają na przegrzanie osłony paneli, a co za tym idzie niszczą ich strukturę.Dlatego też panele trzeba zawsze ulokować z dala od anten, drzew, kominów itp. elementów, które mogą rzucać cień.

Dach jest najlepszym miejscem na panele

Najlepszym miejscem na montowanie paneli fotowoltaicznych jest dach. Zyskuje on nową funkcję, kable instalacji są krótkie, nie zabiera się miejsca na działce.

Ponadto zwrócić też trzeba uwagę, że panele umieszczone na dachu nie zostaną też zacienione.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here