Jak zapobiec nadmiernej rotacji pracowników

Nadmierna rotacja pracowników to problem, z którym zmaga się wiele firm. Aby zmniejszyć wskaźnik odpływu specjalistów, należy wprowadzić szereg działań, które przekonają ich do pozostania w przedsiębiorstwie. Najważniejsze jest zapewnienie konkurencyjnych warunków zatrudnienia i możliwości rozwoju.

Satysfakcjonujące warunki pracy

Podstawową metodą, pozwalającą na zmniejszenie dobrowolnej rotacji, jest zaproponowanie pracownikom dobrych warunków zatrudnienia. Ich najważniejszy element stanowi oczywiście odpowiednia  pensja. Jej wysokość powinna być adekwatna do stanowiska pełnionego przez konkretnego podwładnego. Przedstawiciele działu HR przedsiębiorstwa powinni więc na bieżąco monitorować sytuację na rynku pracy, a także obserwować trendy płacowe w określonych branżach i na tej podstawie oferować konkurencyjne wynagrodzenia.

Równie ważne jest zapewnienie pracownikom satysfakcjonujących świadczeń pozapłacowych. Dobrze postawić na benefity, które wyróżnią przedsiębiorstwo na tle konkurencji. Tego typu dodatki do pensji proponuje firma Edenred, specjalizująca się w dostarczaniu m.in. kart podarunkowych, karnetów na sport i kulturę oraz bonów lunchowych. Ich wyróżnikiem jest to, że każdy pracownik może dostosować je do własnych, indywidualnych potrzeb. Sam decyduje, na co przeznaczy środki finansowe przyznane w ramach karty podarunkowej oraz gdzie spędzi czas, wykorzystując karnet sportowo-kulturalny.

Stabilność zatrudnienia

Wielu pracowników poszukuje w życiu stabilizacji. Jeżeli firma im jej nie zapewnia, istnieje o wiele większa szansa, że zdecydują się oni na odejście i znalezienie pracy w innym przedsiębiorstwie. Sposobem przeciwdziałania nadmiernej rotacji podwładnych jest więc zaoferowanie im stabilnej formy zatrudnienia. O ile w przypadku młodych osób, zwłaszcza studentów, umowa zlecenie lub o dzieło bywa satysfakcjonującym rozwiązaniem, o tyle pracownicy o ugruntowanej pozycji zawodowej mogą bardziej docenić umowę o pracę. Daje ona nie tylko stabilizację, ale również poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiąże się z nią wiele przywilejów, w tym m.in. prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego czy macierzyńskiego, a także do wynagrodzenia chorobowego.

Na poczucie stabilności pozytywnie wpływają także wspomniane już benefity pozapłacowe. Oprócz wymienionych wcześniej świadczeń warto zaoferować pracownikom udogodnienia, które pomogą im wypracować lepszą równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Są to m.in. elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej w wybrane dni.

Przestrzeń do rozwoju zawodowego

Chcąc zmniejszyć rotację pracowników, należy zastanowić się, czy firma oferuje ciekawe możliwości rozwoju. Bardzo istotne jest zapewnienie im dostępu do bezpłatnych szkoleń czy kursów – taka inwestycja w podwładnych może przynieść wiele korzyści całej firmie. Ponadto, warto już na wstępie zaprezentować pracownikom jasną i przejrzystą ścieżkę kariery. Jeśli będą wiedzieć, że mogą liczyć na awans i podwyżkę, nie tylko chętniej zostaną w przedsiębiorstwie, lecz także zaczną bardziej angażować się w wykonywanie obowiązków zawodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here