Prawidłowy montaż okien

Okno składa się z ramy zamontowanej w ścianie i jest to tak zwana ościeżnica. Następną częścią są skrzydła okienne stanowiące część ruchomą mocowaną do ramy za pomocą zawiasów. Wypełnieniem ramy skrzydeł okiennych jest szyba. W sprzedaży znajdują się okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i nawet takie z trzema skrzydłami.

Dawniej okna wykonywane były wyłącznie z drewna. Dziś okna wykonywane są także z drewna, lecz również z innych materiałów. Mogą to być okna plastikowe, aluminiowe lub stalowe.

W przypadku okien podobnie, jak i drzwi bardzo ważny jest montaż. Ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane dają pewność, że pomieszczenia nie będą niepotrzebnie tracić wewnętrznego ciepła. Utrata ciepła stwarza obciążenie finansowe, gdyż trzeba użyć więcej opału na ogrzanie budynku. Szczelne i dobrze zamontowane okna oszczędzają nasze finanse. Dlatego warto kupić najbardziej odpowiednie okna i drzwi, oraz zadbać o dobrego fachowca podczas ich montażu. Interesujący się tematem mogą zajrzeć na stronę prawidlowymontaz.pl/prawidlowy-montaz i wszystkiego się dowiedzieć na temat prawidłowego montowania okien.

Okna w naszych budynkach mają swoje miejsce nie tylko w ścianach. Lecz są również okna wbudowane w połać dachową, okna balkonowe, okna do oświetlania górnego zwane świetlikami. Oraz okna tzw. wole oko, które posiadają obły kształt, a także okna luksfery. I okna wewnętrzne, które służą do pośredniego oświetlania pomieszczeń. Jak również okna sklepowe stanowiące witryny sklepów. Lecz najważniejsze jest to, aby okna były pasywne, czyli energooszczędne. Osoby przed którymi jest decyzja, jakie ona wstawić do budowanego obiektu na pewno zainteresują się poniższym wpisem.

Najstarszym materiałem, z którego wytwarzano okna było drewno. Dziś także produkuje się drewniane okna, gdyż wyglądają uroczo i dodają budynkowi elegancji. Ponadto są klimatyczne. Budynek z drewnianymi oknami wygląda sielsko. Dziś najczęściej zamiast drewna litego stosuje się drewno klejone warstwowo, które zabezpiecza się specjalnymi farbami. Dzięki temu posiada ono elastyczność, jest odporne na warunki atmosferyczne i nie odkształca się pod wpływem temperatury. Ujemną stroną jest tylko to, że okna drewniane wymagają systematycznej pielęgnacji, czego nie ma w innych rodzajach okien. Innym i bardzo dziś popularnym rodzajem okien są okna plastikowe.

Okna tak zwane PCV wykonane są z tworzywa sztucznego zwanego polichlorkiem winylu. Wnętrza okien plastikowych są poprzedzielane cienkimi ściankami dzięki czemu tworzą komory. Liczba komór może być różna. I sięgać nawet do ośmiu. Lecz najczęściej jest ich pięć. Im więcej komór, tym lepsza izolacja cieplna. Profile okien PCV wzmocnione są elementami stalowymi ocynkowanymi lub wykonane są z włókna szklanego. Dodatkowym plusem okien plastikowych jest to, że nie są one drogie. Ponadto posiadają wysoką izolacyjność. Są wytrzymałe na urazy mechaniczne. Najbardziej wytrzymałe profile posiadają klasę A. I takim symbolem są oznaczane.

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest to, że nie wymagają konserwacji. Wystarczy tylko je co jakiś czas umyć. Innym rodzajem są okna aluminiowe. To okna nowoczesne, anodowane lub lakierowane proszkowo na różne kolory. Posiadają matową lub błyszczącą powierzchnię. Mogą również imitować drewno. Wadą takich okien jest to, że posiadają mniejszą izolacyjność niż okna PCV. Zaletą to, że okna aluminiowe nie odkształcają się, są sztywne, wytrzymałe i odporne na korozję.

Źródło: Szymko Białystok – okna z prawidłowym montażem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here