Skrypty pozwalające na automatyzację i inteligentne prowadzenie sklepu internetowego dostępne są w wielu komercyjnych oraz darmowych wersjach. Jednym z polecanych i gruntownie sprawdzonych przez użytkowników skryptem jest Magento. Sklep internetowy bez odpowiedniej platformy ułatwiającej wiele aspektów zarządzania będzie pochłaniał wiele czasu i sił.
Mile widzianą funkcjonalnością tego typu platform jest dostępność rozmaitych rozszerzeń. Moduły Magento w ogromnej mierze ułatwiają prowadzenie dużych sklepów i oferują klientom wykupującym wersję płatną na korzystanie z wielu bardzo rozbudowanych systemów analiz i zarządzania. Jakimi zaletami cechują się zatem sklepy na Magento i kiedy warto zainteresować się tą platformą?
Sklepy Magento – efektywne zarządzanie i dynamiczny rozwój
Jest to jedna z najpopularniejszych i najobszerniej rozbudowanych platform zarządzających i optymalizujących działanie sklepu internetowego. Magento oferuje użytkownikom rozbudowany silnik z wnikliwym systemem analizowania oraz zarządzania produktami. Dzięki zautomatyzowanej optymalizacji kodu pod kątem SEO można zaoszczędzić wiele środków finansowych i cennego czasu. Sklepy na Magento cechują się także wygodną i wydajną wersją na urządzenia mobilne, w szczególności dla systemu Android. Zdalne zarządzanie ułatwia wielozadaniowość i pozwoli oszczędzić dużo czasu w ciągu dnia bez zdejmowania ręki z pulsu.
Czy moduły Magento są użyteczne tylko dla dużych sklepów?
Platforma Magento oferuje użytkownikom bardzo wiele możliwości, lecz w zamian wymaga dobrych zasobów sprzętowych i odpowiednio zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki. Wykorzystanie pełnego potencjału platformy Magento wymaga odpowiedniej, nieco czasochłonnej konfiguracji, jednak wygoda zarządzania dużym zbiorem kategorii oraz zawartych w nich produktów niebagatelnie wzrasta.
Niestety platforma Magento dostępna jest w podstawowej wersji wyłącznie w języku angielskim, jednak trwają prace nad polską paczką językową. Magento to bardzo dobra i wydajna platforma dla średnich i dużych sklepów, jednak niewielcy przedsiębiorcy powinni także zainteresować się alternatywnymi systemami zarządzania (np. Prestashop).
Wydajna analiza biznesowa w wydaniu Magento
Sklepy na Magento oferują stałą analizę dzięki zaawansowanemu pakietowi raportowania, który jest szczególnie użyteczny dla działu marketingu i sprzedaży. Cenne informacje umożliwiają błyskawiczne reagowanie na dynamicznie zmieniające się potrzeby klientów. Użytkownik ma między innymi dostęp do złożonych raportów sprzedanych i przeglądanych produktów, porzuconych koszyków, wyszukiwań w wewnętrznej wyszukiwarce, a także raportów magazynowych, rabatowych oraz dotyczących opinii o produktach.
Bardzo duże ilości danych są z łatwością systematyzowane i przedstawiane w przystępnej formie przez system analizowania Magento. Sklepy internetowe działające na tej platformie mogą być bardzo szybko integrowane z przydatnymi narzędziami, takimi jak Website Optimiser lub Google Analytics. Pozwoli to na zbudowanie sprawnego systemu kompleksowej analizy zewnętrznej i wewnętrznej serwisu.
Maksymalna funkcjonalność wiąże się z wyższą ceną
Poza znajomością języka angielskiego i wymaganą odpowiednią wiedzą informatyczną duże sklepy powinny liczyć się z tym, że zaawansowane rozszerzenia i moduły Magento mogą dużo kosztować. Wiele spośród nich jest darmowych, jednak intensywna rozbudowa sklepu Magento może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych. Możliwości rozbudowy skryptu oferowane przez moduły są niemal nieograniczone. Dla niewielkich sklepów konkurencyjne platformy mogą okazać się prostsze i bardziej użyteczne, jednak żadna z nich nie zaoferuje tak kompleksowej obsługi takiej, jak Magento wraz z dużą gamą dostosowanych do potrzeb rozszerzeń.
Dzięki rozbudowanej optymalizacji SEO poprawi się nie tylko funkcjonowanie zaplecza administracji i moderacji strony, lecz także jej widoczność w wyszukiwarkach internetowych. Integracja z zewnętrznymi narzędziami i możliwość wnikliwej analizy rozmaitych wersji sklepu oraz ich efektywności sprawia, że sklepy Magento stanowią jedne z najlepiej prosperujących.
Artykuł powstał dzięki firmie Aurora Creation: Software house