Emerytury po nowemu wprowadziły nieco zamieszania wśród osób, które skończyły 60 lat. Co warto wiedzieć o zmianach dotyczących obniżenia wieku emerytalnego?

Kto posiada uprawnienia do świadczeń emerytalnych? Wszystkie osoby, które osiągnęły określony wg ustawy wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Wielu obecnych pracowników myśli nad zakończeniem pracy i zastanawia się, czy już teraz warto skorzystać z dobrodziejstw systemu emerytalnego. Warto się tutaj zastanowić, czy osiągnięcie odpowiedniego wieku to mimo wszystko dobry moment na odejście z aktualnej pracy.

Im dłużej pracujemy, tym nasze świadczenia emerytalne są większe. Swoją decyzję dobrze jest podeprzeć tutaj konkretnymi wyliczeniami. Jak to policzyć? Można się wybrać do danego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a tamtejsi konsultacji powinni wykonać darmową symulację. To nam pomoże zdecydować, czy przejście w tym momencie na emeryturę ma sens. Może się okazać, że wystarczy popracować jeszcze trochę i móc liczyć na zdecydowanie lepsze świadczenia. Nasza przyszłość finansowa jest zależna od bardzo wielu czynników i warto tutaj sprawy przemyśleć na spokojnie i zweryfikować działania u specjalistów.

Wysokość świadczeń – co warto wiedzieć?

Jeśli zależy nam na wyższej emeryturze, warto poczekać z przejściem na nią nawet kilka lat. Emerytury po nowemu oblicza się według dotychczas znanych zasad. Kwota, jaką będziemy otrzymywać co miesiąc jest uzależniona od dwóch czynników:

1. wysokości podstawy obliczenia emerytury

2. tak zwanego parametru dalszego trwania życia

Główną podstawę naszego obliczenia dzieli się przez parametr. Właśnie w taki sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza naszą emeryturę. Na podstawię obliczenia emerytury składają się wszystkie finanse, jakie zgromadziliśmy na indywidualnym subkoncie. To również zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowany kapitał początkowy. Tutaj należy zaznaczyć, że głównym czynnikiem naszej emerytury nie jest tylko długość pracy, ale właśnie waloryzacja. Czynnikiem automatycznym i zarazem drugim elementem jest czas trwania dalszego życia, który co rok jest ogłaszana przez Główny Urząd Statystyczny. Można to sprawdzić między innymi na oficjalnej stronie ZUS.

Składanie wniosku – podpowiedzi

Emerytury po nowemu to także wiele kruczków dodatkowych. Na wysokość emerytury ma również wpływ miesiąc, w którym złożono wniosek o rezygnacje z pracy. Składki na ubezpieczenie emerytalne podlegają kwartalnej waloryzacji w tym samym roku, w którym składamy wniosek o emeryturę. Waloryzacja polega na pomnożeniu nagromadzonych składek przez wskaźnik waloryzacji. Jeśli wniosek złożymy w trzecim kwartale, wówczas składki będą pomnożone przez wskaźnik z pierwszego kwartału. Analizując statystyki, warto zwrócić uwagę, że wskaźnik waloryzacji jest najwyższy w pierwszym kwartale. Kiedy więc najlepiej składać wniosek? Lepiej omijać czerwiec, a skupić się na lipcu.

Warto zauważyć, że jeśli miesiąc składania wniosku jest w stanie zmniejszyć lub zwiększyć świadczenie emerytalne nawet o kilka procent, to każdy kolejny rok również jest w stanie wpłynąć na jej wysokość. Dane wskazują, że dodatkowy rok może podnieść emeryturę nawet o 8%. Zdecydowanie lepiej więc popracować i cieszyć się później nieco wyższymi dochodami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here