Wielu Polaków co roku decyduje się na konsolidację swoich zobowiązań. Nic w tym dziwnego – jednoczesna spłata wielu różnych zobowiązań jest obciążająca. Nie tylko dla domowego budżetu, ale także mentalnie. Konieczność opłacania wielu różnych rat w różnych dniach miesiąca wiąże się ze sporym stresem, zwłaszcza, jeśli na niektóre raty brakuje już w pewnym momencie funduszy. W takim razie, na czym właściwie polega konsolidacja i dlaczego może pomóc w takich przypadkach? Które zobowiązania można połączyć? Wszystko objaśniono poniżej.
Czym jest konsolidacja?
Konsolidacja polega na połączeniu kilku różnych zobowiązań finansowych w jedno. Są one spłacane przez nowego kredytodawcę, a następnie dłużnik reguluje kredyt konsolidacyjny na kwotę, na którą opiewały połączone długi.
Co ważne, w ten sposób redukowana jest nie tylko ilość długów, ale także wysokość miesięcznej raty. Przykładowo, jeśli połączymy trzy długi, których raty wynoszą po 300 złotych, możemy spodziewać się, że miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego będzie wynosiła mniej niż 900 złotych.
Zainteresował Cię temat konsolidacji zobowiązań? Zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Dalsze informacje odnośnie do kredytu konsolidacyjnego znajdziesz tutaj: https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/.
Które zobowiązania można skonsolidować?
Skonsolidować można naraz kilka takich samych bądź kilka różnych zobowiązań. Połączyć można między innymi:
- kredyty gotówkowe
- karty kredytowe
- kredyty odnawialne.
W zależności od zasad panujących w danym banku, możliwe może być również skonsolidowanie innego rodzaju kredytów, takich jak na przykład kredyt samochodowy czy inny kredyt konsolidacyjny.
Czy istnieje możliwość konsolidacji zobowiązań pozabankowych, takich jak pożyczki ratalne lub popularne chwilówki? Jest to niewątpliwie znacznie trudniejsza operacja. Banki często niechętnie podchodzą do łączenia zobowiązań pozabankowych, w związku z czym, aby móc liczyć na pozytywną decyzję kredytową, konieczne jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego pośrednika kredytowego.
Dlaczego konsolidacja się opłaca?
Jak już wiemy, konsolidacja zobowiązań umożliwia zmniejszenie miesięcznej raty względem sumy rat długów, które zostały połączone. Wysokość raty jest dostosowywana tak, aby była ona zgodna z możliwościami i potrzebami finansowymi kredytobiorcy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że kredyt konsolidacyjny nie będzie spłacany w terminie.
Pozwala to uniknąć negatywnych konsekwencji nieregulowania długów w terminie, takich jak naliczanie odsetek za opóźnienie w spłacie. Ponadto, co miesiąc w domowym budżecie zostaje więcej środków, a zamiast regulowania wielu rat, wystarczy opłacić tylko jedną. Łatwo jest więc dojść do wniosku, że konsolidacja jest opłacalnym rozwiązaniem dla osób spłacających wiele różnych zobowiązań. Zwłaszcza, jeśli z terminową spłatą wszystkich długów pojawiły się problemy lub jest podejrzenie, że niedługo mogą się one pojawić.
Konsolidacja – podsumowanie
Konsolidacja to bardziej złożona kwestia niż mogłoby się wydawać. Jak widać, wiele w jej przypadku zależy od banku. To, jaką maksymalnie kwotę będzie można skonsolidować, a także, jaki rodzaj zobowiązań podlegał będzie konsolidacji, ustala samodzielnie dana instytucja finansowa. Niestety, kredyt konsolidacyjny nie należy do najłatwiejszych do pozyskania zobowiązań.
Zwłaszcza, jeśli posiadamy niską zdolność kredytową lub negatywną historię kredytową – musimy pamiętać, że kredytodawca niewątpliwie się tymi dwoma aspektami zainteresuje. Na szczęście jednak istnieje jedno rozwiązanie tego problemu, a mianowicie kontakt z dobrym pośrednikiem kredytowym, takim jak Habza Finanse.
Korzystanie z usług pośrednika znacząco zwiększa szanse na to, że kredyt uda się pozyskać, nawet w trudnej sytuacji. Co również niezwykle istotne, warunki rzeczonego kredytu będą optymalne do okoliczności, a dzięki wsparciu specjalisty cały proces zaciągania zobowiązania powinien być maksymalnie szybki i prosty.