Nie oszczędzaj - inwestuj!

Każdy chciałby mieć finansową niezależność, ale nie zawsze jest to możliwe. Mamy tutaj dwa wyjścia możemy albo zacząć oszczędzać i to solidnie, albo inwestować nasze nadwyżki. Pozostaje tylko pytanie jak to robić?

Najpierw musisz wiedzieć co masz
Inwestowanie może być nieco ryzykowne, ale za to możemy sporo zyskać. Jak jednak operować swoimi pieniędzmi, aby rzeczywiście je pomnażać? Zanim zaczniemy zastanawiać się jaki sposób inwestowania wybrać warto zrobić sobie dokładny przegląd pieniędzy, które mamy i możemy mieć, obliczyć wszelkie przychody, jakie mamy zadłużenia i składniki majątku. To mniej więcej powinno dać nam obraz tego jak operować swoimi finansami, na ile możemy ryzykować.

Lokaty, a może obligacje?
Tym, co jako pierwsze często przychodzi nam na myśl to lokaty bankowe, których mamy dziś do wyboru wiele. Trzeba jednak bardzo sprawnie operować przerzucaniem pieniędzy z konta na konto, szukać coraz ciekawszych ofert, aby stale na tym zarabiać. Według wielu specjalistów obligacje skarbowe są tak mało zyskowne, że nie warto sobie nimi zaprzątać głowy, z kolei obligacje korporacyjne mogą dać znacznie większe zyski, ale niestety ryzyko jest zdecydowanie większe. Zapoznanie się z całą procedurą ich działania również nie należy do najłatwiejszych, więc sporo osób wychodzi z założenia, że gra nie jest warta świeczki.

GPW, metale szlachetne czy fundusze?
Jednym z najczęściej wybieranych metod na to, aby pomnożyć swoje oszczędności jest Giełda Papierów Wartościowych, tutaj jednak również trzeba na bieżąco obserwować co dzieje się na rynku i jakie są prognozy. Do wyboru mamy też metale szlachetne. Z kolei przy funduszach inwestycyjnych generalnie nie musimy się na niczym znać, nie musimy obserwować kursów i giełdy, ponieważ tutaj inni, czyli eksperci, decydują za nas w co warto włożyć gotówkę. Oczywiście ryzyko i tak jest tylko nasze, ale jest to z pewnością najwygodniejsza forma inwestowania.

Cokolwiek nie wybierzemy ryzyko jest zawsze, warto więc sprawdzić na co i na ile w ogóle możemy sobie pozwolić. Obok tego przyda się też nieco szczęścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here