Podstawowe definicje Web 3.0

Coraz częściej można usłyszeć, że Web 3.0 to przyszłość internetu. Przyjrzyjmy się zatem temu, co dokładnie oznacza ten termin i jakie jeszcze definicje trzeba znać, aby prawidłowo zrozumieć, co oznacza rozwój Web 3.0.

Czym jest Web 3.0?

Aby zrozumieć wizję stojącą za pracą nad rozwojem Web 3.0, trzeba sobie wyobrazić nowy obraz internetu, który nie tylko dokładnie interpretuje to, co wprowadzają do niego użytkownicy, ale również rozumie i może wykorzystać to, co użytkownicy mówią lub wpisują w sieci, nie będąc przy tym zagrożeniem dla prywatności. Dzięki temu każdy z użytkowników otrzymałby treści, które byłyby dopasowane do jego potrzeb w jeszcze dokładniejszy sposób niż dotychczas. Web 3.0 to nadchodząca trzecia generacja Internetu, w której strony internetowe i aplikacje będą mogły przetwarzać informacje w skuteczniejszy sposób za pomocą technologii takich jak uczenie maszynowe, Big Data, blockchain itd. Web 3.0 został pierwotnie nazwany Semantic Web przez Tima Bernersa-Lee, jednak obecnie pomysł jest rozwijany przez wielu programistów z całego świata.

Czym jest NFT?

W 2021 roku internet oszalał na punkcie NFT. NFT, czyli non-fungible token oznacza (w prostym tłumaczeniu) niewymienialny token. Niewymienialność sprawia, że każdy token jest unikalny i niewymienialny. NFT crypto można więc kupować, sprzedawać oraz wymieniać między innymi na Binance NFT Marketplace, tylko jako pojedyncze aktywa, co zwiększa ich wartość. Każdy token NFT jest wirtualnym certyfikatem opartym na technologii blockchain, czyli łańcuchach blokowych. Ogromna popularność tokenów NFT jest spowodowana przede wszystkim tym, że są one wykorzystywane np. jako aktywa odpowiadające konkretnym dziełom sztuki (w tym obrazom, zdjęciom itd.)

Czym jest DeFi?

Kolejnym terminem związanym z Web 3.0 jest DeFi (zdecentralizowane finanse). Używa się go jako zbiorowe określenie dla usług finansowych opartych na publicznych łańcuchach bloków ethereum. DeFi wykorzystuje podstawowe założenie bitcoina i innych kryptowalut, tworząc tym samym cyfrową alternatywę dla standardowych giełd. Web 3.0 umożliwia więc stworzenie bardziej sprawiedliwych i otwartych rynków finansowych, z których może korzystać każdy z dostępem do internetu. Za pomocą DeFi można przeprowadzać praktycznie identyczne transakcje jak w tradycyjnych bankach lub na giełdzie, z tą różnicą, że nie jest potrzebny do tego udział pośredników.

Czym jest DAO?

Jedną z głównych cech walut cyfrowych jest to, że są zdecentralizowane. Zainspirowana decentralizacją kryptowalut, grupa programistów w 2016 roku wpadła na pomysł stworzenia zdecentralizowanej organizacji autonomicznej, czyli DAO. Była to organizacja stworzona przez programistów w celu automatyzacji przeprowadzania transakcji kryptowalutowych. DAO została zaprojektowana jako zautomatyzowana i zdecentralizowana jako forma funduszu venture capital, opartego na kodzie open-source i bez typowej struktury zarządzania czy rady dyrektorów. Aby być w pełni zdecentralizowanym, DAO nie było powiązane z żadnym konkretnym państwem, jednak korzystało z sieci ethereum. Twórcy DAO wierzyli, że mogą wyeliminować błąd ludzki lub manipulację funduszami inwestorów, przekazując władzę decyzyjną w ręce zautomatyzowanego systemu. Seria ataków hackerskich doprowadziła jednak do tego, że już we wrześniu 2016 r. kilka znaczących giełd walut cyfrowych usunęło token DAO ze swoich list. W przyszłości może się jednak pojawić potrzeba stworzenia organizacji podobnej do DAO.

Czym jest Blockchain?

Niemniej istotną definicją w kontekście Web 3.0 jest Blockchain, czyli łańcuch bloków służących do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach. Rola blockchainu sprowadza się przede wszystkim do bycia swego rodzaju cyfrową księgą transakcji. Jest to współużytkowany, niezmienialny rejestr umożliwiający przeprowadzanie transakcji w cyfrowym świecie bez pośredników w postaci banków i innych „tradycyjnych” instytucji finansowych. Blockchain wykorzystuje się również w innych celach, jak np. potwierdzenie, że dana rzecz lub dobro należy niezaprzeczalnie do konkretnej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here