W przemyśle często pojawia się sformułowanie KLT, KLT-ki oraz podobne. Osoby, które z przemysłem mają sporo do czynienia będą wiedziały o co chodzi, ale nie każdy w przemyśle pracuje, warto więc nieco wyjaśnić o co chodzi.

Co to są pojemniki KLT?

Pojemniki oraz skrzynie KTL, jest to podstawa logistyki we współczesnych zakładach przemysłowych. Generalnie pojemnik KTL jest to funkcjonalny pojemnik pośredni, dzięki któremu możliwa jest szybka produkcja oraz transport komponentów i wyrobu gotowego. Ale powoli. Warto od początku opisać KLT-ki.

Czym cechują się pojemniki KLT?

Pojemniki KLT mają następujące cechy:

– wykonane są w 90% przypadków z materiału polimerowego;
– mają standardowe wymiary;
– umożliwiają ustawianie wielu takich pojemników w stosy (jeden na drugim), przy czym pojemniki zachodzą na siebie;
– są łatwe w transporcie zarówno ręcznym jak i za pomocą maszyn transportu bliskiego;

Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że pojemniki regałowe KLT są podstawowym narzędziem LEAN Production. LEAN Production polega na produkcji w trybie ssącym. System ten wymaga aby istniał spójny i sprawny system logistyczny. Magazynowanie w takim układzie jest rzeczą jakiej raczej staramy się unikać. Pojemnik KTL musi być w takim układzie funkcjonalny. Musimy mieć możliwość transportu zarówno na palecie jak i, wrzucenia go na zjazdy rolkowe. Nie bez znaczenia jest tutaj również użycie materiałów polimerowych. Są one wytrzymałe i gwarantują długi czas życia takiego pojemnika.

Jakie są wymiary pojemników KLT?

Jeśli idzie o wymiary pojemników KTL to są one bardzo różne. Wszystko zależy od tego, co produkujemy oraz za pomocą czego odbywa się transport pojedynczego KLT-ka. Jeśli transport odbywa się ręcznie to skrzynki KLT są niewielkie. Wynika to z przepisów BHP. Kobiety, które stanowią sporą część załóg zakładów montażowych, nie mogą podnosić jednorazowo więcej niż jedenastu kilogramów w pracy ciągłej. KLT-ek waży około jednego kilograma, zatem komponenty nie mogą przekroczyć masy dziesięciu kilogramów.

Jeśli produkujemy duże wyroby, lub transport skrzyń KTL może odbywać się z użyciem wózka widłowego, na całym etapie procesu, to skrzynie takie mogą osiągać bardzo duże rozmiary. Generalnie w zakładach przemysłowych dominują dwa lub trzy rozmiary KLT-ków. Do nich dopasowuje się całą infrastrukturę logistyczną od zjazdów rolkowych, po rodzaj wykorzystywanych palet. Tendencje logistyczne są ukierunkowane głównie na jak największe standaryzowanie, co zwiększa możliwości przepływu towarów. Pojemniki KLT są krwiobiegiem współczesnego przemysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here