Poziomy wsparcia i oporu

Bez względu na to, jaki rodzaj strategii inwestycyjnej jest przez nas stosowany, analizując wykres z pomocą mechanizmów analizy technicznej, zawsze podstawą odpowiedniej interpretacji sytuacji jest identyfikacja poziomów wsparcia i oporu, które determinują, jak cena zachowa się w pobliżu psychologicznych, a także technicznych barier.

Umiejętność prawidłowego rysowania tych poziomów będzie stanowiło bardzo duże ułatwienie w procesie przewidywania ruchów cen, dlatego poniżej przedstawione są sprawdzone wskazówki, jak zabrać się za ten etap analizowania wykresu. 

Poziomy wsparcia i oporu zacznijmy rysować od wysokiego interwału

     Pierwsze poziomy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to poziomy długoterminowe, które widocznie zaznaczają się na wykresie o interwale tygodniowym. To właśnie takie szerokie spojrzenie pozwoli nam na identyfikację najważniejszych poziomów wsparcia i oporu, które nie zostały przekroczone na przestrzeni miesięcy, a nawet lat. Zaznaczenie tych poziomów będzie stanowiło świetną bazę do zejścia na interwał dzienny, gdzie naszym oczom ukażą się poziomy kluczowe dla gry w krótkim terminie. Ważne jest, by te poziomy były dobrze rozpoznane, gdyż to z nimi z dużym prawdopodobieństwem będziemy mieli do czynienia na przestrzeni najbliższych dni i tygodni. 

Czy warto jest rysować poziomy wsparcia i oporu na wykresach godzinowych? 

     Dobrą praktyką jest ograniczenie się do identyfikacji oporów i wsparć na wykresie 1D. Niższe interwały mogą nam służyć jak pewnego rodzaju podgląd tego, co dzieje się na wykresie w mikroskali, jednak zbyt wiele poziomów będzie oznaczało chaos na wykresie, co w efekcie prowadzi do znacznie mniejszej efektywności naszego tradingu. Warto również pamiętać o tym, że nasza zidentyfikowana linia oporu bądź wsparcia niekoniecznie musi prowadzić precyzyjnie przez szczyty i dołki. Istotne jest rozpoznanie konkretnych stref, czyli takich miejsc na wykresie, gdzie opór będzie stanowił pewien większy obszar niż konkretna wartość cenowa. Zakładając rachunek tradingowy, dobrze jest korzystać z profesjonalnych narzędzi do rysowania zarówno lini, jak i stref oporu i wsparcia. Jeśli planujesz założyć profesjonalny rachunek CFD, więcej tutaj

     Odpowiednie identyfikowanie linii wsparcia i oporu znacznie ułatwi nasze inwestycje na rynku walutowym i pozwolą na trafniejsze prognozowanie ruchów cenowych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here