Własna firma czy etat? Oto jest pytanie...

Jedni wolą spokojną pracę od przysłowiowej siódmej do piętnastej, inni zdecydowanie wybierają wyzwania i zakładają własną działalność. Na pytanie czy lepsza jest własna firma czy etat wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Dodatki, urlopy, stałe godziny pracy

Etat na stałe to dla wielu osób największe marzenie, ponieważ daje poczucie stabilizacji. Warunki i płaca w takich wypadkach bywają bardzo różne, w zależności gdzie pracujemy, jakie mamy stanowisko. Przy dobrych wiatrach jednak, na przykład w budżetówce, liczyć możemy też na dodatkowe przychody w postaci trzynastek, premii, wczasów pod gruszą i tym podobnych. Wszelkie świadczenia związane z pracą na etacie są zwykle największym plusem tego typu sposobu na życie i sprawiają, że dla większości osób wciąż jest to najkorzystniejsza forma zatrudnienia. Bez problemu też możemy udać się na urlop wypoczynkowy, pracodawca prędzej czy później musi nam go udzielić.

Swoboda, większy zarobek

Z drugiej strony prowadzenie własnej działalności również ma wiele plusów, jednym z najważniejszych jest to, że mamy swobodę działania i sami decydujemy o tym ile pracujemy, gdzie, z kim i tym podobne. Wiele zależy od tego jakiego rodzaju działalność prowadzimy i jakie są koszty całego naszego interesu. Jeżeli chodzi o działalność jednoosobową to najczęstszymi kosztami są usługi telekomunikacyjne, koszt utrzymania i eksploatacji auta oraz innych urządzeń jak laptop, istotnym kosztem jest również ZUS. Obowiązuje stała składka, która przez pierwsze dwa lata naliczana jest jednak na preferencyjnych warunkach. Prowadząc swój biznes ważną kwestią jest też wybór formy opodatkowania. Przychody mogą być znacznie wyższe niż wypłata, którą otrzymamy na etacie, godziny pracy zwykle są elastyczne, co do urlopu wypoczynkowego nikt nam za niego nie zapłaci.

Zarówno jedna jak i druga forma pracy posiada wiele zalet jak i wad, dlatego podejmując decyzję co chcemy robić w życiu warto wziąć różne opcje pod uwagę. Część osób z powodzeniem łączy też pracę na etacie z własną działalnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here