Czasami kolizje drogowe są tak niebezpieczne, że samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, a poszkodowany kierowca musi się pogodzić z przynajmniej chwilowym brakiem dostępu do własnego auta. Z oczywistych względów jest to niezbyt komfortowa sytuacja. Czy w takim razie przysługuje nam auto zastępcze z OC sprawcy?
Obowiązek towarzystw ubezpieczeniowych
Na mocy orzeczenia Sądu Najwyższego z lipca 2013 roku towarzystwa ubezpieczeniowe muszą pokryć koszt wynajmu pojazdu zastępczego. Jeśli szkoda jest całkowita (auto, jak to się mówi, „skasowane”), wynajem pojazdu zastępczego powinien trwać tyle, ile czasu jest niezbędne do nabycia nowego. Nie oznacza to jednak, że każdy poszkodowany w kolizji drogowej może od razu wsiadać do auta zastępczego. Zobacz więcej w artykule „Auto zastępcze z OC sprawcy„
Auto zastępcze – w jakich sytuacjach
Oczywiście, auto zastępcze przysługuje wyłącznie tym poszkodowanym w kolizji lub wypadku, których samochód nie nadaje się do dalszej eksploatacji z powodu szkody całkowitej lub częściowej, która wymaga naprawy. Swój problem najlepiej zgłosić bez zbędnej zwłoki, w tym samym momencie, co szkodę do ubezpieczyciela.
Samochód dla wielu z nas stanowi nieodłączny element codzienności. Własnymi pojazdami dojeżdżamy do pracy, odwozimy dzieci do szkoły czy poruszamy się w celu załatwienia ważnych spraw. Nie ma mowy o tym, żeby ubezpieczyciel odmówił auta zastępczego, wspominając na przykład o alternatywie w postaci komunikacji miejskiej. Są jednak przypadki, gdy odmowa jest legalna i uzasadniona.
Kiedy ubezpieczyciel odmawia opłacenia auta zastępczego
Jeżeli posiadasz więcej niż jeden samochód, ubezpieczyciel ma prawo odmówić opłacenia auta zastępczego. A może auto nie jest Ci niezbędne? Ktoś powie, że to abstrakcja, ale zastanówmy się nad tym. Przecież istnieje wielu kierowców, którzy nie korzystają z samochodu codziennie, robią to rzadko. Dlaczego? Na przykład wolą dojeżdżać do pracy rowerem, na zakupy chodzić piechotą, a samochód wystawiają z garażu jedynie przed wyjazdem na urlop czy w związku ze specjalną okolicznością. Ubezpieczyciele mogą mieć wtedy argument, że auto zastępcze nie jest czymś niezbędnym do życia.
Towarzystwa mogą również odrzucić Twoje zgłoszenie o pokrycie kosztów auta zastępczego, gdy wnioskujesz o droższe, bardziej wartościowe, lepsze. Jeśli do naprawy trafia Twoja zniszczona w wypadku Dacia Logan, a Ty chcesz wypożyczyć na koszt ubezpieczyciela S-klasę marki Mercedes, firma sprzedająca polisy ma prawo do zastrzeżeń.
Podsumowując: pamiętaj, że przysługuje Ci prawo do wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy, ale tylko w sytuacji, gdy pojazd jest Ci naprawdę niezbędny w codziennym życiu i nie masz żadnej innej alternatywy.