Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zakup samochodu, warto, byś poznał kilka podstawowych informacji o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Którą polisę musisz wykupić? Którą warto wziąć jako dodatkową i dlaczego? Przekonaj się, jakie są najczęściej zadawane pytania przez młodych kierowców i poznaj na nie odpowiedzi. Dowiedz się także, gdzie i jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne.
Jakie ubezpieczenie komunikacyjne muszę wykupić po zakupie auta?
Jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne to OC – musisz je wykupić, ponieważ w razie wypadku, kolizji czy innej szkody na drodze poszkodowany otrzyma odszkodowanie. To korzyść także dla Ciebie, ponieważ nie zapłacisz za uszkodzenia z własnej kieszeni. Pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne są nieobowiązkowe.
Kiedy muszę dokonać zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego?
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC musisz kupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji. Celowe zaniechanie lub zapomnienie może wiązać się z wysoką grzywną, bo sięgającą nawet kilku tysięcy złotych. Z kolei dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne możesz wykupić w dowolnym momencie.
Gdzie znajdę najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne?
Taniego OC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych w atrakcyjnej cenie warto szukać w internecie, co przy okazji jest bardzo wygodne. Popularny sposób to wykorzystywanie porównywarki ubezpieczeniowej, zwanej także kalkulatorem. Do formularza wpisuje się dane i za darmo otrzymuje listę towarzystw, ofert i cen dopasowanych do podanych danych, a więc spersonalizowanych. W ten sposób można znaleźć wszystkie rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/.
Czy mogę zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli nie będzie mi odpowiadało?
Towarzystwo ubezpieczeniowe możesz zmienić z dowolnego powodu i w dowolnym momencie trwania ochrony. W kilku przypadkach możesz dokonać wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym, np. gdy przez przypadek ubezpieczyłeś się podwójnie, zakupiłeś samochód i nie chcesz korzystać z OC po poprzednim właścicielu lub skradziono Ci pojazd. W innej sytuacji ubezpieczyciel przyjmie wypowiedzenie, jednak ochrona i tak będzie obowiązywała do końca okresu ochronnego.
Z czego wynika cena ubezpieczenia komunikacyjnego?
Cena ubezpieczeń takich jak OC czy AC wyliczana jest z danych dotyczących Ciebie i auta. Liczą się historia jazdy, długość posiadania prawa jazdy, wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, marka i model samochodu, jego wiek i stan techniczny, wielkość silnika. Za każdy z tych aspektów możesz otrzymać zniżki lub zwyżki.
Czy mogę płacić za ubezpieczenie komunikacyjne mniej?
Istnieje szereg sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Uzyskasz dodatkowe zniżki, zmieniając auto na nowsze lub o mniejszym silniku, dbając o bezkolizyjną jazdę czy rejestrując auto jako współwłasność z bardziej doświadczonym kierowcą. Warto też płacić całą składkę z góry, a wcześniej skorzystać z porównywarki ofert.
Na co jeszcze warto patrzeć podczas wyboru OC?
Zwróć uwagę na dodatki, jakie oferuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Dobrze, by miało dla klientów bezpłatną ochronę zniżek w razie spowodowania kolizji w okresie ochronnym. Jeśli często podróżujesz po świecie, także poza Europą, sprawdź, czy ubezpieczyciel umożliwia uzyskanie Zielonej Karty bezpłatnie, czy za tę usługę pobiera opłatę.