Co warto wiedzieć przed wykupieniem ubezpieczenia turystycznego?

Wybierasz się do pracy za granicę, na ferie z rodziną, a może po prostu chcesz odwiedzić mieszkającą w innym kraju rodzinę? Bez względu na to, jaki cel i charakter ma Twoja podróż, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego warto to zrobić i na co należy zwrócić uwagę przed zawarciem umowy?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd – czy jest konieczne?

Jeśli podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce i planujesz wyjazd do innego europejskiego kraju, możesz wyrobić kartę EKUZ wydawaną przez NFZ. Będzie ona dowodem Twojego ubezpieczenia, jeśli podczas wyjazdu będziesz potrzebował pomocy lekarskiej. Ale uwaga – karta EKUZ pokrywa tylko te koszty świadczeń lekarskich, które przysługują obywatelom danego kraju za darmo. Będziesz więc mógł korzystać z leczenia na takich samych zasadach jak oni, a za świadczenia płatne (nawet jeśli w Polsce są refundowane) będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

W takich sytuacjach niezwykle cenna okazuje się polisa turystyczna, która pokryje wszelkie koszty pomocy lekarskiej, oczywiście do sumy określonej w umowie. Prywatne ubezpieczenie będzie też niemal koniecznym wyborem, gdy planujesz wyjazd poza Europę, np. do Australii czy Stanów Zjednoczonych, gdzie koszty leczenie mogą być bardzo wysokie. Na co należy zwróci uwagę, wybierając taką polisę?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd

Polisa turystyczna – wybierz odpowiednią dla siebie

Towarzystwa ubezpieczeniowe dają dziś możliwość dopasowania zakresu polisy do swoich wymagań. Oznacza to, że możesz sam określić, o jakie ryzyka chcesz ją rozszerzyć. Jeśli Twój wyjazd ma charakter czysto wypoczynkowy, wystarczy Ci ubezpieczenie zapewniające podstawową ochronę. Jeśli jednak planujesz uprawiać sport – zwłaszcza dyscypliny wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne – powinieneś zaznaczyć to w formularzu online (jeśli kupujesz ubezpieczenie przez internet). Inaczej ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za zdarzenia, które spotkają Cię podczas aktywnego wypoczynku. Podobnie będzie, gdy doznasz wypadku w pracy, a nie rozszerzysz polisy o takie ryzyko – jest to najczęściej dodatkowa opcja, którą sam musisz wybrać, jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek urazów doznanych podczas wykonywania pracy fizycznej.

Przed wykupieniem polisy sprawdź także słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego, dzięki któremu będziesz dokładnie wiedział, co oznaczają poszczególne sformułowania używane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu zyskasz pewność, że każdy zapis jest dla Ciebie zrozumiały. Koniecznie przeczytaj także OWU – dlaczego?

Polisa turystyczna

Wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w OWU

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który zawiera wszystkie informacje dotyczące polisy ubezpieczeniowej – co bardzo ważne, ubezpieczyciele udostępniają go jeszcze przed wykupieniem polisy. Znajdziesz w nim informacje dotyczące zakresu terytorialnego interesującej Cię polisy, dokładnego zakresu ochrony, jaki obejmuje (np. assistance, ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym), a także wykluczeń, czyli zdarzeń nieobjętych ochroną ubezpieczeniową. W OWU zapisano też m.in. zasady postępowania w razie wypadu oraz zasady obliczania wysokości świadczeń.

Jeśli więc wybierasz się w podróż, pamiętaj, by dobrze zapoznać się z warunkami, na jakich obowiązuje ochrona i odpowiednio określić jej zakres. Mając dobrą polisę, możesz czuć się bezpiecznie, gdziekolwiek jedziesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here