Większość z nas korzysta z urządzeń mobilnych, szczególnie ze smartfona, bez którego ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Niestety, smartfony są pełne aplikacji pożerających mnóstwo energii. To samo zresztą powiemy o internecie – stale włączony bardzo osłabia to urządzenie mobilne. Może się więc zdarzyć, że bateria wysiądzie w najmniej spodziewanym momencie. Na szczęście jest na to rada – powerbank. Jaki wybrać, aby dobrze służył?
Powerbank – jaka pojemność jest optymalna?
To najważniejszy parametr, w wielkim stopniu decydujący o tym, czy mamy do czynienia z porządnym powerbankiem. Ważna jest jego użyteczność, która pozwala przynajmniej na podwójne uzupełnienie baterii smartfona i jedno pełne ładowanie tabletu. W większości przypadków minimalną wartością będzie 5000 – 6000 mAh, chociaż na rynku dostępne są modele o bardzo małej pojemności (ledwie 1200 mAh), jak i o wielkiej (nawet 23000 mAh). Zwracajmy też uwagę, do jakiego smartfona potrzebujemy powerbanka, bo niektóre z racji pojemnej baterii potrzebują lepszego modelu, przykładem solidny powerbank do iPhone’a.
Obudowa i oznaczenia – co o tym wiemy?
Powerbanki muszą być porządnie wykonane, bo przeważnie służą poza domem. Nie tylko jednak ważna jest tu wytrzymała obudowa, ale również kompaktowe wymiary. Producenci coraz częściej – zamiast tworzyw sztucznych – wybierają trwalsze aluminium. Tak wykonane powerbanki nie tylko cechują się lepszymi parametrami pod względem wytrzymałości, ale też ciekawiej stylistycznie się prezentują.
To oczywiście nie wszystkie opcje, bo ciekawe są też modele z obudowami pokrytymi miękką gumą lub materiałem przypominającym skórę. Generalnie, jakby podzielić to, co jest dostępne, to mamy 3 rodzaje stosowanych w powerbankach obudowy: tworzywo sztuczne odporne na zachlapanie, powerbank pokryty materiałem antypoślizgowym oraz aluminium z powłoką o teksturze skóry.
Wskaźnik naładowania – dlaczego tak ważny?
Dzięki wskaźnikowi dowiadujemy się, ile jeszcze energii pozostało w powerbanku. Istotne więc, aby zostało to czytelnie ukazane. Obecnie stosuje się dwa rozwiązania: pierwszym z nich są diody LED, drugim – niewielki wyświetlacz LCD. Jaka opcja jest lepsza? Ciężko stwierdzić, bo każdy ma inny gust, lecz patrząc obiektywnie – trochę korzystniejszym rozwiązanie jest bardziej czytelny wyświetlacz LCD.
A co z dodatkami?
Chociaż nie są one najważniejsze, to warto się nimi zainteresować, bo są przydatne w wielu sytuacjach. Jak na przykład lampka LED, która nie tylko nie zużywa dużo energii, a daje jednocześnie mocne światło. Ciekawe są też powerbanki z ładowarką solarną, dzięki czemu sprzęt można doładować w dowolnym miejscu bez dostępu do zasilania. Zwracajmy również uwagę, czy interesujący nas powerbank ma wbudowany przewód oraz uchwyt/brelok, co szczególnie jest istotne w przypadku mniejszych powerbanków, które z łatwością przymocujemy do kluczy bądź paska.
Jak widać, jest kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując powerbank. Wszystkie one decydują o tym, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Lepiej więc na spokojnie ocenić różne modele, by wybrać ten najlepszy!