Czy radca prawny może być pełnomocnikiem?

Radca prawny kojarzy się wielu osobom głównie z poradami, czy też pomocą w sporządzeniu pism. Wynika to z faktu, że jeszcze kilkanaście lat temu zakres oferty kancelarii radcowskiej był mocno ograniczony. Obecnie obowiązujące przepisy gwarantują o wiele szersze uprawniania. W zdecydowanej większości przypadków nie ma konieczności korzystania z usług adwokata.

Radca prawny = adwokat ?

Radca prawny może być naszym pełnomocnikiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby reprezentował nasze interesy podczas rozprawy sądowej. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma on aż takich uprawnień, jak adwokat. Nie można więc powiedzieć, że są to te same zawody. Warto wiedzieć, że akt oskarżenia wnoszony przez osobę pokrzywdzoną musi zostać sporządzony przez adwokata. Dokument może zostać potwierdzony podpisem radcy prawnego. Nie może jednak być odwrotnie.

Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z pomocy radcy prawnego, a nie adwokata. Być może dzieje się tak dlatego, że jest on powszechnie dostępna. Nierzadko można spotkać się z ofertą darmowych pomocy prawnych – to najlepsza opcja dla tych, którzy nie posiadają dostatecznej ilości środków finansowych.

Podejmowanie czynności procesowych

Należy wiedzieć, że radcowie prawni mogą brać pełny udział w czynnościach procesowych. Nie ma tutaj większego znaczenia to, czego dotyczy dana sprawa. Może on reprezentować interesy pokrzywdzonego. Jeszcze kilka lat temu wyłącznie adwokaci mogli brać udział w postępowaniach karnych oraz karnoskarbowych. Obecnie się to zmieniło.

Radca może występować w charakterze oskarżyciela prywatnego lub ubocznego. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Rodzaj podmiotu

Trzeba wiedzieć, że radcy prawni mogą reprezentować różnego rodzaju podmioty. Nie ma tutaj więc znaczenia, czy jest to firma, czy osoba prywatna. Podmiotem może być nawet instytucja państwowa lub społeczna. W tym temacie nie ma żadnych ograniczeń.

Oczywiście nie każda kancelaria radcowska posiada taki sam zakres oferty. Wielu fachowców nie rozszerzyło zakresu świadczonych usług po zmianie przepisów prawa. Właśnie dlatego przed konsultacją z prawnikiem warto jest dowiedzieć się, jak wygląda zakres oferty. Wszystko po to, aby nie marnować cennego czasu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here