Dysk przenośny a pojemność

Dysk przenośny to niewielkie i lekkie urządzenie, ale niech jego wygląd Cię nie zmyli. Przy wyborze najlepszego dysku musisz wziąć całkiem sporo parametrów pod uwagę, a za jeden z najważniejszych uznaje się pojemność. Ile GB wybrać w przypadku zewnętrznego dysku — 1 TB czy 500 GB? Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze? Sprawdź!

Dlaczego pojemność jest bardzo ważna? To musisz wiedzieć o dyskach przenośnych

Jednym z najważniejszych parametrów w każdym dysku przenośnym jest pojemność, czyli jak dużo gigabajtów pomieści pamięć urządzenia. Wielkość pamięci wpływa nie tylko na to, jak dużo plików zmieścisz na dysku, ale również na ostateczną cenę urządzenia.

Zbyt mała pojemność dysku przenośnego sprawia, że dysk szybko się zapełnia. Z czasem zaczyna Ci brakować miejsca na pliki o dużych gabarytach tj. filmy czy gry, a Ty musisz podjąć decyzję, które pliki usunąć, a które zostawić. Aby uniknąć takiej sytuacji — zawsze warto wybierać jak największą pojemność, która mieści się w Twoim budżecie.

Dysk przenośny 1 TB a 500 GB — jaką pojemność wybrać?

Dwie najpopularniejsze pojemności dysków przenośnych wynoszą 1 TB oraz 500 GB. Dysk przenośny 500 GB to propozycja dla osób, które szukają dodatkowej pojemności do laptopa lub konsoli, ale nie planują tworzenia obszernych bibliotek z grami i filmami. Pojemność 500 GB najlepiej sprawdza się jednak do przechowywania dokumentów, kopii zapasowych, zdjęć i innych plików o mniejszej wielkości.

Jeżeli szukasz dysku do przechowywania gier czy aktualizacji i dodatków do nich lub jako zewnętrzną pamięć do oglądania filmów i seriali z platform streamingowych w trybie offline — tutaj warto zainwestować w dysk o pojemności co najmniej 1 TB (np. dysk przenośny 2 TB). Większy dysk to również lepsza inwestycja, jeśli szukasz dysku do przechowywania plików na wiele lat bez konieczności usuwania części z nich.

Pamięć przenośna to nie tylko pojemność. Jakie inne parametry są ważne?

Przy zakupie pamięci przenośnej musisz wziąć pod uwagę także inne parametry. Niestety, wychodzenie z założenia, że liczy się tylko jak największa pojemność sprawi, że uruchamianie plików lub zarządzanie nimi będzie prawdziwą katorgą. Koniecznie pamiętaj o jeszcze trzech, równie ważnym parametrach:

  •     Dysk SSD lub HDD — rodzaj dysku wpływa na trwałość, jak i wydajność dysku. Jeśli masz większy budżet, koniecznie zainwestuj w dysk SSD.
  •     Rodzaj interfejsu — interfejs wpływa na to, w jaki sposób dysk łączy i komunikuje się z urządzeniami, do których go podłączasz. Najbardziej uniwersalne jest USB-C, ale posiadacze sprzętu Apple mogą docenić obecność złącza Thunderbolt.
  •     Prędkość działania — szybkość zapisywania i odczytywania oraz przepustowość wbudowanych złącz wpływają na wydajność dysku. Im wyższe wartości, tym dysk wykonuje wszystkie zadania szybciej.

Podsumowanie

Pojemność dysku przenośnego to niesamowicie ważna kwestia, która decyduje o tym, do czego Ci się przyda dodatkowa pamięć oraz jak długo możesz gromadzić na niej pliki. Warto jednak wziąć pod uwagę także inne parametry, które wpływają na komfort i niezawodność dysku.

 

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here