W północnej części Oceanu Atlantyckiego znajduje się jedna z najbardziej niesamowitych wysp na świecie. Grenlandia, bo o niej mowa leży geograficznie w Ameryce Północnej, ale historycznie i politycznie w Europie. 84% powierzchni wyspy pokrywa lądolód, dominuje klimat polarny, jedynie na wybrzeżu subpolarny i tam też temperatura powietrza w najcieplejszym miesiącu – lipcu, wynosi + 100C. Grenlandia to raj dla turystów, którzy liczą na przygodę życia.
Odrobina cywilizacji
Choć większość turystów przybywając na Grenlandię nie skupia się na zwiedzaniu miast, to warto zacząć poznawać wyspę od pobytu w stolicy. Stolicą Grenlandii jest Nuuk, miasto liczące nieco ponad 17 000 mieszkańców. Zwiedzanie miasta warto zacząć od miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, czyli od portu kolonialnego. Do tego miejsca w 1721 roku dotarł Hans Egede – założyciel miasta. Początkowo miasto nosiło nazwę Godthåb, w krótkim czasie zaczęło się rozwijać i stało się najważniejszym w tym rejonie ośrodkiem handlu i transportu transatlantyckiego. Wraz z przybyciem Hansa Egede zaczęło się zmieniać oblicze wyspy. Pojawiły się kolorowe, drewniane domy budowane z materiałów przywożonych statkami z Europy. Można je podziwiać do dzisiaj, podobnie jak dom założyciela miasta. Portu strzeże posąg Sedny – innuickiej bogini morza.
Aby poznać lepiej Grenlandię warto odwiedzić Grenlandzkie Muzeum Narodowe. Można tu odbyć podróż w czasie i cofnąć się o 4500 lat do czasów kamienia łupanego. Muzealne ekspozycje ukazują historię wyspy i pomagają lepiej poznać jej mieszkańców.
W pobliżu Muzeum Narodowego znajduje się muzeum miasta Nuuk. Znajdziemy tu przedmioty związane z historią miasta, muzeum organizuje również czasowe wystawy poświęcone fotografii czy malarstwu.
Niezwykle ważnym miejscem dla mieszkańców miasta jest Kittat. Jest to warsztat obrabiania skór zwierząt, a także miejsce, gdzie można poznać historię stroju grenlandzkiego. Od 2013 roku przekształcono Kittat na muzeum, w którym w zależności od pory roku można podziwiać, jak powstają hafty avittat czy korale.
Drugim co do wielkości miastem Grenlandii jest oddalone o 320 km od stolicy Sisimut. Miasto odwiedzane chętnie głównie przez miłośników sportów zimowych. Również w tym mieście znajduje się muzeum, gdzie można poznać historię handlu i przemysłu na Grenlandii. Sporą atrakcja tego miasta jest jedyna na wyspie chińska restauracja, która serwuje chińskie potrawy przyrządzone z typowo grenlandzkich składników.
Zorza polarna i gorące źródła
Jednym z najpiękniejszych zjawisk w przyrodzie jest zorza polarna. Jest kilka miejsc na świecie, gdzie można obserwować to magiczne zjawisko: Syberia, Alaska, Islandia, Grenlandia. Wycieczki na Grenlandię warto planować na grudzień lub przełom stycznia i lutego, to właśnie wtedy jest największa szansa zobaczyć zorzę polarną. Dodatkową atrakcją zimowego pobytu na wyspie są psie zaprzęgi. Przyglądanie się zjawisku z takiego środka transportu to wyjątkowe przeżycie.
W okresie zimowym oraz wczesną wiosną (do połowy kwietnia) sporym zainteresowaniem cieszą się przejażdżki skuterem śnieżnym czy psim zaprzęgiem. W tym okresie można uprawiać sporty zimowe (narciarstwo czy snowboard). Dla turystów organizowane są wyprawy na rakietach śnieżnych. Podczas takiej pieszej wędrówki można zobaczyć lisy polarne, czy zające. Dla wędkarzy sporą atrakcją może być łowienie ryb spod lodu.
Maj to miesiąc, w którym topnieje śnieg, a wyspa budzi się do życia. Psi zaprzęg zastępuje łódź. Na Grenlandii poza dużymi miastami nie ma dróg. Transport i przemieszczanie odbywają się możliwymi ze względu na warunki pogodowe dostępnymi środkami (w zimie skutery i psie zaprzęgi, latem statki i łodzie). W maju zaczyna się okres polowania na narwale, to okazja do spróbowania jego mięsa. Od 25 maja do 25 lipca trwa dzień polarny, przygotujmy się więc na „białe noce”, które nieco zaburzą nasz rytm dnia.
Na wyspie Uunartoq przez cały rok na turystów czekają gorące źródła. Temperatura wody sięga nawet 370C.
Dzika natura
Grenlandia posiada ubogą florę, na którą w głównej mierze składają się trawy, mchy i porosty. Na południu wyspy rosną karłowate drzewa, ale ich wysokość rzadko dochodzi do 10 m. Dzika natura to bogactwo ptaków, ryb i ssaków. Nawet Grenlandia nie jest wolna od owadów i pajęczaków, żyje tu ok 700 gatunków tych stworzeń (motyle, pająki, a nawet komary). Na wybrzeżu żyją renifery, piżmowoły arktyczne, niedźwiedzie polarne, lisy polarne, zające i gronostaje. Przy odrobinie szczęścia spotkamy te zwierzęta w ich naturalnym środowisku podczas wypraw na rakietach śnieżnych czy psim zaprzęgiem.
Ptaki zamieszkujące Grenlandię to pardwy, sowy śnieżne, mewy i gęsi. Wody w pobliżu wyspy to królestwo dorsza, łososia i dużych ssaków morskich (narwale, morsy, foki). W związku z kurczeniem się pokrywy lodowej część zwierząt lądowych zmuszona jest szukać nowych terenów łowieckich i żyje bliżej ludzi. Dlatego dzika Grenlandia jest coraz mniej dzika.
Polskie biura podróży mają w swojej ofercie również wycieczki na Grenlandię. W ich folderach znajdziemy informacje o Grenlandii, walucie, języku urzędowym czy warunkach przekroczenia granicy.
Do zobaczenia na Grenlandii
Dla tych co mają dość zatłoczonych plaż, morderczego upału i ciągłego pośpiechu wyjazd na Grenlandię będzie świetnym wyborem. Tutaj czas biegnie inaczej, ludzie żyją prościej, a niezapomniane widoki są na wyciągnięcie ręki. Tu dosłownie na chłodno możemy podziwiać naturalne piękno.