Mianem spreadu określa się różnicę pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży danej waluty. Jest on formą zarobku dla pośrednika, takiego jak bank, kantor stacjonarny lub e-kantor. Dlatego wysokość spreadu ma kluczowe znaczenie podczas wymiany środków pieniężnych na inną walutę. Korzystając z tego typu usług zauważyć można bardzo duże różnice pomiędzy oferowanymi kursami kupna oraz kursami sprzedaży. Szczególnie wysoki poziom spreadów spotykany jest w bankach, gdzie nierzadko przekracza on nawet 10% wartości całego przelewu.

Spread w kantorach internetowych

O wiele niższe spready oferowane są w kantorach internetowych. Pod względem procentowym, różnica pomiędzy kursami zakupu oraz sprzedaży przy uwzględnieniu wszystkich innych standardowych prowizji pobieranych przez dany serwis wynosi nierzadko mniej niż 0,5%. Aktualne kursy sprawdzić można na przykład w serwisie: https://kantorbox.pl/kantory-internetowe. Wynika to głównie ze specyfiki e-kantorów pośredniczących w transakcjach wymiany. Użytkownikom zależy przede wszystkim na taniej i szybkiej realizacji wymiany. Środki te nierzadko przeznaczane są na cele praktyczne, na przykład wyjazd zagraniczny lub spłatę kredytu. Dlatego na szybką finalizację zlecenia wpływ mają ustalenia najbardziej korzystnych kursów. Dzięki temu różnice między nimi są bardzo nieduże.

Ominięcie spreadu

Na wysokość spreadu w bankach wpływ ma wiele czynników, takich jak na przykład wewnętrznie ustalona polityka cenowa czy indywidualne założenia finansowe danej instytucji, a także sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju oraz sytuacja rynkowa danej waluty. Więcej na ten temat dowiedzieć można się z serwisu https://spred.pl, gdzie znajdują się również informacje o wysokości aktualnych spreadów pobieranych przez banki. Możliwość całkowitego ominięcia spreadu możliwa jest jedynie w przypadku kantorów internetowych. Pozwalają one na wybór najkorzystniejszego kursu, a nierzadko posiadają w swojej ofercie atrakcyjne promocje pozwalające na znaczne obniżenie pobieranej prowizji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here