Chociaż od dłuższego czasu stopy procentowe pozostają na niskim poziomie, lokaty cieszą się sporą popularnością wśród Polaków. Niskie oprocentowanie nie powinno być jednak powodem do tego, by wybrać przypadkową ofertę. Warto porównać dostępne lokaty i sprawdzić, która opcja jest korzystniejsza: długo czy krótkoterminowa?

Jak pokazują statystyki, lokaty terminowe wybiera ok. 28% Polaków, przedkładając bezpieczeństwo kapitału nad zysk. Wcale jednak nie trzeba pozostawać przy niskim oprocentowaniu – dzięki porównaniu lokaty długi i krótkoterminowe, można wybrać najbardziej optymalną opcję.

Ile można zarobić na lokatach krótkoterminowych?

Lokaty trwające do 12 miesięcy określa się mianem lokat krótkoterminowych. Ich zaletą jest możliwość uzyskania dość wysokiego oprocentowania oraz szybki dostęp do środków po zakończeniu obowiązywania umowy. Dzięki temu pieniądze można ulokować w kolejnych lokatach krótkoterminowych, np. korzystniej oprocentowanych.

Przy założeniu lokaty na 3 miesiące, kwocie 10 tys. złotych i oprocentowaniu 1,80% w skali roku, zysk wyniesie 45 zł brutto.

Ile można zarobić na lokatach długoterminowych?

Lokaty trwające dłużej niż 12 miesięcy (nawet do 5 lat) to lokaty długoterminowe. Ich zaletą jest możliwość utrzymania stałego oprocentowania przez cały okres obowiązywania umowy (wyjątek stanowią lokaty ze zmiennym oprocentowaniem).

Jako że lokaty terminowe zakładane są na okres 1-5 lat, sumarycznie można sporo zarobić. Przy 36 miesiącach, kwocie 10 tys. złotych i oprocentowaniu 1,5% w skali roku, zysk wyniesie ok. 450 zł brutto.

Warto korzystać z promocyjnych ofert banków

Chociaż lokaty terminowe nie zapewniają bardzo wysokich zysków, oprocentowanie można nieco podnieść. Wystarczy skorzystać z promocyjnych ofert banków, np. dla nowych klientów, dla użytkowników smartfonów czy dla klientów posiadających aplikację mobilną.

Przykład 1. Lokata Wideo dostępna w ofercie Raiffeisen Polbank to aż 1,80% w skali roku (lokata 3-miesięczna). Z oferty mogą skorzystać klienci banku, którzy założą lokatę terminową za pośrednictwem osobistego doradcy poprzez aplikację Wideo Doradca. Standardowa oferta na lokatę trzymiesięczną to oprocentowanie do 1,30% w skali roku.

Przykład 2. Trzymiesięczna Lokata Mobilna w ofercie Raiffeisen Polbank z oprocentowaniem 2,00% w skali roku dostępna jest wyłącznie dla osób, które posiadają aplikację Mobilny Bank. Standardowa oferta na lokaty trzymiesięczne to oprocentowanie na poziomie 1,30%.

Jaką lokatę wybrać?

Lokaty terminowe: długo i krótkoterminowe należy wybierać pod kątem swoich potrzeb oraz oczekiwań.

Lokaty długoterminowe to dobre rozwiązanie dla osób, które w najbliższym czasie nie zamierzają korzystać ze zgromadzonych środków i które nie chcą co kilka miesięcy szukać alternatywnych ofert.

Lokaty krótkoterminowe to opcja przeznaczona dla osób, które chcą z lokat „wycisnąć” maksymalne zyski i które podejrzewają, iż w najbliższym czasie środki mogą być potrzebne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here