Jaki spinning na szczupaka wybrać

Sezon na szczupaki rozpoczął się w maju, a więc można śmiało powiedzieć, że właśnie teraz jest idealny moment, by zapolować na króla polskich wód. W tym celu warto wcześniej skompletować swój wędkarski ekwipunek. Jakie wędzisko wybrać na szczupaka? Jak złapać go na spinning i o czym należy pamiętać podczas połowu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Jak złapać szczupaka na spinning?

Okres ochronny dla szczupaków kończy się z początkiem maja i ponownie rozpoczyna się dopiero z końcem listopada. Te kilka miesięcy w roku na polskich wodach można spotkać wielu przedstawicieli tego gatunku. Gdzie najlepiej szukać szczupaków? Otóż najłatwiej będzie złapać je na wodach stojących. W tym celu warto zarzucić przynętę do granicy strefy roślinnej lub oddalić się łódką nieco od brzegu i tam próbować złapać tego drapieżnika. Na początku sezonu, czyli wiosną oraz latem warto udać się na mniejsze akweny, ponieważ tam woda dużo szybciej się nagrzewa. Z kolei jesienią znacznie lepiej wybierać większe zbiorniki wodne. Szczupaki warto jest łowić w rzekach wyłącznie od września do listopada. A jaka pogoda będzie najlepsza? Doświadczeni wędkarze mówią, że dobrze jest wybrać się na połów szczupaków tuż przed nadejściem chłodnego frontu, gdy ciśnienie atmosferyczne wynosi około 1000 hPa i jest stabilne. Przy takich warunkach pogodowych szczupaki są bardzo aktywne, dlatego istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że będą chętnie chwytały się przynęty.

Jaka wędka spinningowa na szczupaka?

Wędka spinningowa na szczupaka powinna być dopasowana przede wszystkim do indywidualnych preferencji wędkarza, a także do charakteru konkretnego łowiska. Bardzo ważne, by wędka była dosyć szybka. Co więcej, jeśli chodzi o ciężar wyrzutu, w przypadku lekkich przynęt może on wynosić do 30 g, zaś przy cięższych przynętach – od 30 do 40 g. Jeśli mowa o wędce dla początkującego wędkarza, idealnym wyborem będą lekkie kije, ważące od 5 do 30 g. Co do długości kija, powinna wynosić ona od 2,1 m do nawet 3 m – w zależności od indywidualnych preferencji. Dzięki temu można wygodnie dostać się do różnych miejsc w łowisku, także tych trudniej dostępnych. Nie mniej istotny jest też kołowrotek. Dobrze postawić na taki o wielkości 3000 (maksymalnie 4000). Ważne, by miał metalowy korpus i wytrzymały młynek. Co jeszcze może przydać się podczas połowu szczupaka? Zestaw przyponów, podbierak spinningowy, miarka, kleszcze wędkarskie, a także dobra przynęta. Jako przynętę doświadczeni wędkarze często wybierają gumy Westin na szczupaka. Z takim zestawem dużo łatwiej o skuteczny połów.

Jaka żyłka na spinning na szczupaka?

Nie można zapomnieć także o odpowiedniej żyłce na spinning na szczupaka. Najlepsze rozwiązanie to żyłka o wielkości 0,18 mm. Taki rozmiar jest bardzo wygodny w obsłudze. Sprawdzi się także u osób początkujących, ponieważ jest świetna do nauki rzutów. Żyłki do połowu szczupaków mogą mieć różne kolory, np. czerwony, zielony, biały czy żółty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here