Kredyty EBI - uzupełnienie wkładu własnego inwestorów

Szukając dodatkowego kapitału, bardzo duży odsetek polskich przedsiębiorstw decyduje się na kredyt bankowy. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje produkt EBI, który może być dużo bardziej opłacalny. W jaki sposób przedsiębiorca może się o niego ubiegać? Kto może wnioskować o pożyczkę i czy aby na pewno warto to zrobić? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Czym są kredyty EBI? Podstawowe informacje

Dotychczas z dofinansowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) mogły skorzystać głównie jednostki samorządu terytorialnego państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowy program EBI przeznaczony jest także dla inwestorów indywidualnych, prowadzących działalność gospodarczą w ramach specjalnej linii kredytowej, tzw. global loans. W związku z tym cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to grupa docelowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dla której przygotował on program preferencyjnych kredytów. To doskonały sposób na sfinansowanie większej inwestycji długoterminowej. Zobowiązanie może być wzięte zarówno w polskich złotych, jak i w walucie obcej. Istnieją dwie formy oprocentowania – stałe i zmienne.

Program EBI i kredyty dla firm – które przedsiębiorstwa mogą otrzymać takie wsparcie?

Atrakcyjny i niskokosztowy sposób zdobycia dodatkowego kapitału nie jest dostępny dla każdej firmy. O wsparcie tego typu wnioskować mogą właściciele działalności gospodarczych z sektora MŚP (Małych i Średnich Przedsiębiorstw), którzy szukają finansowania na realizację inwestycji związanych z:

  • lokalną infrastrukturą,
  • wytwarzaniem energii elektrycznej,
  • ochroną środowiska naturalnego,
  • produkcja przemysłową,
  • przetwórstwem rolno-spożywczym,
  • turystyką i usługami pokrewnymi.

Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw – w jaki sposób można je otrzymać?

Fundusze Europejskiego Banku Inwestycyjnego rozdzielane są przy wsparciu BGK, który współpracuje z niektórymi bankami komercyjnymi. Jednym z nich jest Santander Bank Polska. Aby uzyskać pożądany kapitał na inwestycję, należy przejść standardową procedurę, w której trakcie weryfikowana jest historia i zdolność kredytowa wnioskodawcy. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o EBI w wysokości aż do 500 tys. złotych. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów inwestycyjnych nie jest wymagane przedłożenie szczegółów dotyczących celu inwestycyjnego – nie trzeba przedstawiać biznesplanu ani rozbudowanych analiz. Pieniądze dla firm z programu EBI nie wymagają zabezpieczenia rzeczowego do kwoty 50 tys. złotych.

Kredyty EBI – dofinansowanie przedsięwzięć jednostek samorządu terytorialnego

Przed wprowadzeniem programu EBI, skierowanego dla sektora MŚP, dotychczas z kredytów udzielanych na preferencyjnych warunkach mogły skorzystać przede wszystkim jednostki samorządowe. Linia tych produktów dla samorządów także obsługiwana jest bezpośrednio przez BGK. Oferta przeznaczona dla samorządów z różnych województw jest na bieżąco aktualizowana.

Podobnie, jak w przypadku firm, nie każda jednostka samorządu terytorialnego otrzyma środki. Warunkiem finansowania jest uzyskanie kwalifikacji danej instytucji, stwierdzającej, że jest ona zgodna z obowiązującym regulaminem. Wyróżnić można szereg kryteriów, ale do najważniejszych należy zgodność celu inwestycyjnego z obszarem wspieranym przez EBI. Pożyczki dla samorządów skierowane są na działania z zakresu ochrony środowiska i rozbudowy infrastruktury regionu. Przeznaczone są również na implementowanie rozwiązań z zakresu, tzw. gospodarki opartej na wiedzy. Na wsparcie mogą również liczyć projekty dotyczące modernizacji ośrodków edukacyjnych i zdrowotnych.

Atrakcyjne warunki finansowania w programach EBI – co warto wiedzieć?

Podmioty uprawnione do ubiegania się o otrzymanie wsparcia pieniężnego mogą wnioskować o nie na podstawie projektów, dla których łączny koszt inwestycji nie przekracza 2,5 mln euro. Bardzo istotną informacją dla wnioskodawców będzie fakt, że istnieje możliwość przyznania aż pięcioletniej karencji. Przez pierwsze 60 miesięcy nie trzeba spłacać rat.

W przypadku tzw. grantu MIF Komisji Europejskiej w ramach Instrumentu Infrastruktury Komunalnej poszczególne gminy mogą starać się o pomoc kapitałową w przypadku, gdy koszt inwestycji wynosi od 40 tys. euro do aż 5 mln euro. Obecnie z takiej formy wsparcia korzystają m.in. gmina Podgórzyn, Jemielno czy Powiat Złotoryja w województwie dolnośląskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here